Ata Demirer sinemasının formülünü ezberlediğinizi zannedebilirsiniz. Ama onun sineması her filme de aynı formülü öyle değişik sunmayı başarıyor ki siz her defasında ayrı bir şey seyrediyoruz diye düşünüyorsunuz.


Dünya siyaseti birçok çalkantıya sahne olurken hayatta birlerinin size sevgi üzerine güzel bir şeyler söylemesi yetmez birde bunu göstermesi gerekir. Hedefim sensin filminde Ata Demirer bize bunu göstermeyi başarmış. Filmin hikâyesi sevgiyi arayan insanların tesadüflerle bir araya gelmeleri sonucu tekrar hayata tutunma çabaları üzerine kurulmuş. Ata Demirer sinemasının formülünü ezberlediğinizi zannedebilirsiniz. Ama onun sineması her filme de aynı formülü öyle değişik sunmayı başarıyor ki siz her defasında ayrı bir şey seyrediyoruz diye düşünüyorsunuz.

Faruk Saruhan

Ata Demirer, İstanbul Çiçek pasajında bir antika sikke satışı ile başlayan olaylar dizisini yine

Çanakkale’ye, bu sefer Gökçeada’ya çekerek tabir caizse filmi kendi sularına çekmeyi başarıyor. Trakya’ya ait tatlı yöre şivesi yine onun için garanti komedi demek. Bu harikulade insanların gündelik konuşmasını dinlemek bile başlı başına insanda antidepresan etkisi yaratmaya yetiyor. Yönetmen Kıvanç Baruönü, harikulade Gökçeada’nın ı tüm güzellikleri beyaz perdeye yansıtırken filmin temposu biran bile düşmesine izin vermiyor.
Hedefim Sensin filmin de Ata Demirer, Çiğköfteci Zekeriya Taştan karakteri ile güney yöremizden bir karaktere hayat veriyor. Kullandığı şive ile abartıya kaçmadan kulaklarda lezzetli bir tat bırakıyor. Zekeriya kendisini ‘’İsviçre çakısı gibi ‘’ tanımlıyor. Hani her yerde karşılaştığımız her şeyden anlayan türden insanlardan. Asıl mesleği çiğköfte yapıp satmak ama klasik araba ve su tesisatı tamiratı dahil her şeyden anlayan ve her işe burnunu sokan bir tip.
Film müzikleri ise gerçekten enfes ve Ata Demirer’in yorumu ile de bu yıla damgasını vuracağa benziyorlar. Özellikle Neşet Ertaş ustanın ‘’Bahçe Duvarından Aştım’’ türküsü ile İzzet Altınmeşe’den dinlemeye alıştığımız ‘’Yazımı Kışa Çevirdin Leyla’’ türküleri 2019 yılında Ata Demirer’in yorumlarıyla tekrar müzik listelerindeki yerlerini alacağa benziyorlar. Ancak Neşet ustanın doyumsuz yorumundan dinlemeye alıştığımız Bahçe duvarından aştım türkünün orijinalinde Acem ŞALI bölümünü Ata Demirer’in Acem ŞALİ olarak söylemesi dikkatimi çekti. Olmasa daha iyi olurmuş diye düşündüren bir detay.
Demet Akbağ, Hafize rolüyle; Tarık Ünlüoğlu, antikacı Adnan Mandalin rolüyle ve İlker Aksum yarım Hasan rolüyle filmde çok yük çekiyorlar ve parlıyorlar. Gonca Vuslateri ise Leyla rolüyle romantik komedi filmlerin de kendisini çok izleyeceğimiz hissi uyandırıyor. Leyla’nın kendi ailesini tanımlarken ‘’yemin ediyorum tımarhane bizim evin yanında tatil köyü kalır ‘’ sözü Zekeriya Taştan ile Hafize, Yarım Hasan ve Leyla’dan oluşan Trakyalı aile ile ilişkilerinde sizi nasıl bir hikâyenin beklediği hakkında sanırım ipucu veriyordur. Erkan Can anlayışlı Mafya rolü filme ayrı bir renk katıyor. Antikacı Adnan Mandalin’in kızı Merve rolüyle Zeynep Alkan ve onun arkadaşı Gülenay rolüyle Bilge Yenigül günümüzün umarsız genç kız tiplerini beyaz perdeye harika aktarıyorlar. Temel Kaptan rolüyle Hakan Salınmış gerçekten olmazsa olmazmış. Yani filmin kadrosu ışıl ışıl parlıyor.
Argo ve küfür konusunda Ata Demirer çok cimri davranarak izleyici gereksiz yere yormuyor. Ama az olan kısımlarda hani okkalı cinsten. Onlarda olmazsa olurmuş, hiç eksikliğini çekmezmişiz.
Film her denk geldiğiniz de bir daha seyretmeyi izleyeceğiniz türden.
İyi seyirler,
Faruk Saruhan
HEDEFİM SENSİN:
TÜR: Komedi
YAPIM YILI: 2018
OYUNCULAR: Ata Demirer, Demet Akbağ,Gonca Vuslateri, Tarık Ünlüoğlu, Erkan Can,İlker Aksum
SENARİST: Ata Demirer
YÖNETMEN: Kıvanç Baruönü
YAPIMCI: Necati Akpınar-BKM Film
FİLMİN SÜRESİ: 1 Saat 49 dakika

hedefim sensin ile ilgili aramalar

hedefim sensin filmi

hedefim sensin oyunculari

hedefim sensin oyuncuları

hedefim sensin konusu

hedefim sensin izle

hedefim sensin vizyon tarihi

hedefim sensin filmi izle

hedefim sensin nerede çekiliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.