“YAZARLA AYNI RÜYAYI GÖRMENİZİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

0

Devlet Tiyatroları’nın Yeni Genel Sanat Yönetmeni Hakan Çimenser ve Sanat Yönetmen Yardımcısı Celal Kadri Kınoğlu odatv.com sitesinde İhsan Öden’e verdikleri röportajda Genel sanat yönetmenliği ve tiyatroculuk hakkındaki sorulara cevap verdi. ikili, bu yıl Giydirici oyunundaki yakaladıkları başarının sırlarını da açıkladı. Röportajda çok büyük laflar etmeden asıl önemli olan şeyin yazarla aynı rüyayı görmek olduğunu belirtti.

 

Devlet tiyatrolarında yöneticilik ve tiyatroculuk nasıl hissettiriyor?

HÇ: Aslında bizimki sanat yönetmenliği. Bizde bir şey değiştirmiyor. Sonuçta kendi sanatımızı en nitelikli şekilde yapabileceğimiz bir ortam yaratmak istiyoruz; bunun için yaptığımız değerlendirmeler, daha çok sanatsal değerlendirmeler oluyor. Oynayacağımız oyunların niteliğinden, belirlenmesinden, kadroların seçimine kadar uzayan bir süreç.

Devlet tiyatroları uzun zamandır olan bir gelenek. Onun içinde, işleyişine, işlerliğine dair zaten bir yapılanma var. Biz, işin sanat yanındayız.

Bürokrasiye çok bağlanmış da değil; paranın kullanımı açısından bir gelenek yaratılmış; çok hızlı, mümkün olduğu kadar sahneye, sanata dönük bir kullanımı olan. Devletin direkt desteklediği, belli bir finansmanın sanat yapılması için sağlandığı bir tiyatro. Bu aslında çok ilginçtir, çok da karmaşa yaratan bir şeydir… Yurtdışından baktıklarında, devletin sanatı bu kadar desteklediği, bu kadar büyük bir kurum olması çok cazip bir durumdur.

Bu, devletin direkt sanatla ilgili yaptığı en büyük hizmetlerden bir tanesi. Bir finans sağlanıyor ve biz Türkiye’nin her yerinde tiyatro yapıyoruz, yapabiliyoruz. Sahnelerimiz var. Oyunlarımızı ona göre seçebiliyoruz. Çok önemli bir durum bu.

“YAZARLA AYNI RÜYAYI GÖRMENİZİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

-Al Pacino’nun Richard’ı Ararken’de (1996) Shakespeare için “Her kelimeyi anlamanız gerekmiyor” (24~26) da dediği tamamıyla ilginç bir kısım vardır; apayrı bir İngilizcesi olsa da… Merak ettiğim bir konu da metin… Ben, çok şeyi kaçırdım. Kitabın da çevirisi yok. 

celal-kadri-kınoglu

HÇ: Dramaturjimizde, 5000’e yakın, eski oyunlardan, yeni çevrilenlerden, yazılanlardan oluşan bir arşivimiz var. Edebi kurulumuza metinler gelir, değerlendirilip, arşivimize girer, sonra da oynanabilir denir. Herhangi bir yönetmen o oyunlardan birini seçip sahnelemek istiyorsa, oradan metne ulaşır.

Giydirici metin olarak bizde Ergun Sav çevirisiyle var. Kitapsa yayın dünyasına ait…

-Mesela metinde ölülerle dolu bir gemi…

CKK: Sutton Vane’in bir oyunu. Bizim çok sevdiğimiz, eski, biraz gerçeküstü bir oyundur Öteye Doğru.

Tabii bu sizin oyuna nereden baktığınıza bağlı. Bir şeyleri daha çok sembollerle düşünüyorsanız. Bayıla bayıla… Hayat öyledir zaten. Öyle olunca, onun sonu Kabala’ya kadar gider.

Bazen de ölülerin olduğu bir gemi, sadece bir resim olarak bile, çok düşünmese dahi, seyirci için bir anlam ifade ediyor.

Burada asıl önemli olan, ben o lafı söylerken yönetmenin yorumu. Işığı nasıl değiştiriyor, müziği nasıl değiştiriyor, beni nasıl farklı bir gerçeğe taşıyor. Bunlarla da aklınızda kalıyor Giydirici’nin konuşması. İşte orada, Hakan’ın dehası.

röportajın tamamı için: 

Hakan Çimenser kimdir? Hakan çimenser’in oynadığı oyunlar? Hakan Çimenser’in hayatı? hakan Çimenser Devtlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni? Hakan Çimenser’in oyunculuğu..

‘MENAJERİMİ ARA’NIN AFİŞİ VE İLK BÖLÜM FRAGMANI YAYINLANDI!

OYUNCULAR VE MENAJERLERİNİN DÜNYASINI ANLATAN AY YAPIM’IN MERAKLA BEKLENEN UYARLAMA DİZİSİ  ‘MENAJERİMİ ARA’NIN AFİŞİ VE İLK BÖLÜM FRAGMANI...
video

39. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ’NİN ÖDÜLLERİ VERİLDİ / en iyi film AŞK, BÜYÜ VS

Bu yıl 31. kez gerçekleştirilen 39. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nın...

Pera Müzesi Film Programları Pera Film’den Yeni Çevrimiçi Seçki

  “İnsanın Ölçüsü”  24 Temmuz – 24 Ağustos 2020 Pera Film, Pera Müzesi’nin “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri”...

İBB’NİN “SOKAK’TA SANAT VAR” ETKİNLİKLERİ

İBB’NİN “SOKAK’TA SANAT VAR” ETKİNLİKLERİ BU HAFTASONU DA DOPDOLU ! İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire...

Sakıp Sabancı Müzesi’nde Müzede Sahne; Topyekün Kadın Teması ile

Müzede Sahne“Adı Sanı, İsmi Cismi’ başlıklı Topyekûn Kadın temasıyla 7-15 Ağustos'ta SSM'de Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.