TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ’NİN ÖDÜLLERİ

0

Warning: Illegal string offset 'limit' in /home/admin/web/dirensanat.com/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/shortcodes/td_block_big_grid_7.php on line 20

Birlik üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla belirlenen ödüllerde; Yılın Oyunu “Hayal-i Temsil”, Yılın Kadın Oyuncusu Laçin Ceylan, Yılın Erkek Oyuncusu Yiğit Sertdemir ve Alan Ciwan olarak belirlendi.

– Tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy ve tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi, 2016 TEB Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Türkiye’de tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerini çatısı altında toplayan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2015-2016 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda, 2016 yılı TEB Ödülleri’ne değer görülen eser ve sanatçılar, her sene olduğu gibi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBBŞT)’nın, genç kuşak yerli yazarlardan Ahmet Sami Özbudak’ın eseri olan ve Yiğit Sertdemir rejisiyle sahnelediği “Hayal-i Temsil”, Yılın Oyunu Ödülü’ne layık görüldü.

tmmm

Neil LaBute’un kaleme aldığı, Türkçe çevirisini Rüzgar Can Ekin Turan’ın yaptığı, yönetmenliğini İskender Altın’ın üstlendiği Bitiyatro yapımı “Üç Oyun (Vurgun)” oyunundaki rolüyle Laçin Ceylan, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne eleştirmenlerin çoğunun oyunu alarak layık görüldü.

vurgun

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü kategorisinde ise İBBŞT’nin “Hayal-i Temsil” ve “Cyrano de Bergerac” oyunlarındaki performansıyla Yiğit Sertdemir ve Destar Tiyatro’nun “Di Tuwalete De” oyunundaki performansıyla genç oyuncu Alan Ciwan, bu ödüle değer görülen isimler oldular.

ygt

TEB 2016 Onur Ödülü bu yıl iki farklı alanda tiyatroya emek veren iki değerli tiyatro insanına takdim edilecek. Bu ödüllerden ilkine, yıllardır özel tiyatro yapmanın tüm zorluklarına göğüs gererek sanatını ödün vermeden aralıksız seyircisiyle buluşturan, Ses Tiyatrosu’nu tiyatro dünyasına yeniden kazandırmakla kalmayıp ayakta tutmak için tüm çabasını sürdüren, sanat yaşamı boyunca zaman zaman karşılaştığı provokasyon ve engellemelere rağmen sanatının politik söyleminden asla vazgeçmeyen Ferhan Şensoy layık görüldü.

gmb-ferhan-sensoyu-tiyatroseverlerle-bulusturuyor-25680

60’lı yılların sonundan bu yana hem Anadolu’yu dolaşarak oradaki oyunları irdeleyen, sesini duyuramayanların sesi olan hem de adı sanı hiç bilinmeyen gençleri izleyerek onları gönendiren, özendiren, hiç aksatmadan tiyatro eleştirisi yazan, 70’li yılların başlarında tiyatro dergileri çıkaran, okurla sürekli ilişki halinde büyük bir sorumlulukla bu işi sürdüren, tiyatro eleştirisini toplumsal bilinçle bütünleyen, bu yolla da genç eleştirmenlere örnek olan, eleştiriye belli bir dinamizm kazandıran ve bu meşakkatli işten karşılık beklemeksizin vazgeçmeyen, ödün vermeden sorumluluğunu yerine getiren Seçkin Selvi Onur Ödülü’ne değer görülen diğer isim oldu.

sckn

TEB Ankara temsilciliği de 2015-2016 tiyatro sezonunda “Onur Ödülü”nün uzun yıllardır, küçük büyük demeden kendisine verilen tüm rolleri disiplinle gerçekleştirdiği, emekli olmasına karşın son birkaç yıl içinde sahnede olmayı seçtiği ve böylece hem sahneye verdiği emek hem de tüm yaşamı boyunca tiyatro sanatına ve demokratik sanat üretimine yaptığı önemli katkısı nedeniyle Gönül Orbey’e verilmesini kararlaştırdı.

 

Ödüller, Nisan ayında İstanbul’da ve Ankara’da yapılacak törenle sahiplerine takdim edilecek.

www.dirensanat.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.