YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ 26. KEZ SAHİPLERİNİ BULDU

0


 

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 11 HaziranSalı akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu. Her sene sanat ile iş dünyasını bir araya getiren Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde toplam 16 dalda ödül verildi. Geride bıraktığı 26 yılda tiyatro camiasının kutlama gecesine dönüşen görkemli töreninin sunuculuğunu ise Özge Borak ve Mert Fırat gerçekleştirdi.

 

26. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü Prof. Dr. Ayşegül Yüksel’in, oyun yazarlarına adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Çarpışma isimli oyunuyla Müge Oskay’ın oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’ne Mutlu Aile Tablosu isimli oyunuyla Duru Tiyatro layık görülürken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise Murat Ovalı oldu.

 

Tiyatrolarımız çıtayı her sene yukarı taşıyor

 

Türkiye’de tiyatronun her geçen gün daha da ileri gitmesi için çalıştıklarını dile getiren Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, şunları söyledi: “İnsanlığın evrensel dili ve duygusal bağ kurma aracı olan tiyatronun, nasıl eşsiz bir sanat formu olduğunu hatırlatan muhteşem bir sezonu geride bıraktık. Türk tiyatrosu, çıtayı her sene yukarı taşırken, seyirci ilgisinin deher geçen yıl katlanarak artmasından ötürü çok mutluyuz. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri olarak, paydaşı olduğumuz tiyatro camiasına sunduğumuz katkıları artırmak için her geçen gün daha fazla çalışıyoruz. Bunun için bize büyük bir ilham ve cesaret kaynağı olan Afife Jale’nin ismini yaşatmakla kalmıyor, ülkemizde tiyatro sanatının sürdürülebilir gelişimi için tiyatroya gönül vermiş gençlerimizi de Yapı Kredi’nin hayata geçirdiği burs fonu programımızla destekliyoruz. Her sene sanatın büyüsünü ve gücünü kutlamak adına tiyatro camiasının bir araya geldiği bu özel gece için Yapı Kredi’ye sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca, başarılı performanslarıyla tiyatroseverlerin harika bir sezon geçirmesini sağlayan tüm adaylarımızı, ödül kazanan sanatçılarımızı, sezon boyunca büyük emek veren başta jüri üyesi arkadaşlarım olmak üzere Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin başarısının arkasındaki tüm çalışma arkadaşlarımı gönülden tebrik ediyorum.”

“Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü Zuhal Olcay’a “Kel Diva” oyunuyla verildi. “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülüne ise Onur Berk Arslanoğlu “Çirkin” oyunuyla layık görüldü.

Gecede “Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü Çağdaş Ekin Şişman “Büyük Zarifi Apartmanı” oyunuyla ,”Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü Erkan Baylav Şakşakçılar ile “Sahne Tasarımı” ödülünü Murat Gülmez “Yaşamak mı Yoksa Ölmek” mi oyunuyla, “Giysi Tasarımı” ödülünü Çevren Sarayoğlu “Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi” oyunuyla , “Sahne Müziği” ödülünü “Otomatik Portakal” oyunuyla Burak Kaya, Sarp Palaur, Utar Dündar Artun, “Genç Kuşak Sanatçısı” ödülünü “Bu Taraftan Daha Güzelim” oyunuyla Emrecan Karakurum ,”Işık Tasarımı” ödülünü “Otomatik Portakal” adlı oyunla Yakup Çartık , “Hareket Düzeni (koreografisi)” ödülünü ise “On Adımda Unutmak” oyunuyla Şahika Tekand aldı.

26. KEZ SAHİPLERİNİ BULDU