TEB 2014 TİYATRO ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

0

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (T.E.B)’nce “Dünya Tiyatro Günü” kapsamında verilen geleneksel yılın tiyatro ödüllerinin sahipleri belli oldu.

En İyi Oyun

 

“2013-2014 T.E.B Yılın Tiyatro Oyunu Ödülü”nü Serdar Biliş yönetimindeki yeni kurulan Tiyatro Pürtelaş yapımı “Savaş” aldı.

IMG_1611

 

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği adına yapılan yazılı açıklamada, üyelerin kararında “Savaş” başlıklı oyunda reji, oyunculuk, dekor, kostüm, ışık dallarındaki kolektif başarıdan söz edildi.

Kadın Oyuncu Ödülü

 

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin tüm üyelerinin kapalı oyla belirledikleri geleneksel ödül oylamasında Zerrin Tekindor, Oyun Atölyesi yapımı “Kim Korkar Hain Kurttan” başlıklı oyundaki oyunculuğuyla “2013–2014 T.E.B Yılın Kadın Oyuncusu” ödülünü kazandı.

kkhkk

Erkek Oyuncu Ödülü

 

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü ise ilk kez bu yıl perde açan Tiyatro İn yapımı “Katil Joe”daki Joe Cooper karakteri ile Engin Hepileri ,

4

ABD hukuk tarihinin gelmiş geçmiş en büyük savunma avukatlarından Clarence Darrow (1857-1938)’un yaşamından kesitler sunan “Savunma”daki performansıyla Hakan Gerçek arasında paylaştırıldı.

 

ustu_kalsin_01

2011-2012 TEB Onur Ödülü”nünse, uzun tiyatro geçmişinde kazandığı başarıları; oyuncu, yönetmen, eğitmen olarak tiyatronun çeşitli alanlarında titiz, tavizsiz çalışması; yaşamının neredeyse her anını tiyatroya adamasıyla Haldun Dormen’e verilmesi kararlaştırıldı.

haldun-dormen

Ödül gerekçesinde, Haldun Dormen’in “alevin fosfora bağlı olması örneği, tiyatroya bağlı” olduğu ve “tiyatronun da onun yıllardır parlamasını sağladığı” ifadesine yer verildi.

Ödüller, nisan ayının ilk on beş günü içinde daha sonra açıklanacak mekân ve tarihte düzenlenecek özel bir törenle sahiplerini bulacak. Birliğin Ankara Temsilciliği ise, oylamasını bu yıl haziran ayı sonunda yapacak, sonuçlar temmuz ayı başında açıklanacak ve ödüller ekim ayında kazananlara sunulacak.

www.dirensanat.com

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.