Prof. Dr. Bengi Semerci Festival Direktörü Festival Director

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 9. kez sinema profesyonelleri ve seyircisi ile buluşuyor. Festivalin sinemanın toplum için bir ayna olduğu düşüncesi ve adaletin bu aynadan yansımasının önemine olan inancı, her yıl katılan yenilikler, yeni filmler, yeni bölümler ve en önemlisi adalet ve sinema gönüllüleri ile artmaktadır.

Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibiTürk ve Dünya Sineması’ndan seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşmaktadır. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda sekiz film bulunmaktadır. Bu filmlerden altı tanesi festival kapsamında Türkiye, ikisi ise İstanbul prömiyerlerini gerçekleştirecektir. Filmlerin yönetmen ve oyuncuları sinema salonlarında seyirci ile buluşacaklar.

Panorama bölümü bu yıl iki başlık altında sunulmaktadır. Adalet Terazisi bölümünde onbir tane dünya sinemasının seçkin örneklerinden film yer almaktadır. Bu filmlerin on tanesi Türkiye Prömiyerlerini gerçekleştirecektir. Beyaz Perdede Adalet bölümünde ise son yıllarda

Festival Director çekilmiş değerli Türk Filmlerinden bir seçki izleyeceğiz. Ayrıca bu yıl Sinema Onur Ödülü’nün takdim edildiği Yeşim Ustaoğlu sinemasından bir seçki de seyirci ile buluşacak. Adalet temalı kısa filmlerin oluşturduğu seçkiler ve kısa film yönetmenleri ile söyleşiler programın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. 9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali bu yıl iki yenilikle karşınıza çıkıyor. Bunlardan ilki “Altın Terazi Kısa Film Senaryo Yarışması”. Başvuran adalet temalı 68 senaryo içinden danışma kurulunun seçtiği on tanesi finalde yarışacaktır. Jüri tarafından seçilen senaryodan çekilecek kısa filmin, verilecek desteklerle gelecek yıl festivalde gösterimi planlanmıştır.

Endüstri Günleri

Festivalin gerçekleştirdiği ikinci yenilik, Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında gerçekleşecek olan film endüstrisinin buluşmasını sağlayan, endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı VisionIST, Endüstri günleridir. Bu bölümde hızla gelişen endüstride farklı kuşaklardan gelen ulusal ve uluslararası meslek profesyonellerinin birbirini tanıması, iletişimde bulunması ve bu şekilde üretimlerine yansıtacak katkıyı sağlaması hedeflenmiştir.

Her yıl filmleri seçmek, söyleşileri düzenlemek için en iyisini, en doğrusunu, en adilini bulmak için, sizlerle buluşma gününe değin heyecanla çalışan genç ekibimize, danışmanlara, gönüllülere, destekleriyle festivalin gerçekleşmesini sağlayan herkese, bu yıl ilk kez gerçekleşen VisionIST; Suç ve Ceza Film Festivali Endüstri Günleri’nin oluşmasında, içerik düzenlenmesinde emeği olan Sayın Zeynep Atakan başta olmak üzere tüm ekibe, jüri üyelerine, konuşmacılara ve sinemaları boş, adaleti sahipsiz bırakmayan sizlere teşekkür ediyoruz. Sizler oldukça sinema perdesinden adaleti yansıtmaya ve herkes için adalet demeye devam edeceğiz.

nbsp;

International Crime and Punishment Film Festival is meeting its professionals and audience for the 9th time. Every year, its belief in cinema being a mirror for the society and justice’s reflection’s importance is increasing with innovation, new movies, new sections and most importantly with justice and cinema lovers.

This year the movies, like every year, consist of justice themed movies which have been selected from Turkish and world cinema. Eight movies will compete in the Golden Scale Feature Film Competition. Within the festival, six of the movies will have their Turkey premier and two of them will have their Istanbul premier. Directors and the cast of the movies will meet with the audience in the cinema halls.

This year the panorama section will be presented in two sections. In ‘Justice Scale’ section there’s 11 movies from world cinema’s distinguished examples. Ten of these movies will have their Turkey premiers. In the ‘Justice on Silver Screen’ section, we’ll watch an anthology of Turkish movies shot in recent years. Also this year an anthology of Yeşim Ustaoğlu cinema, which our Cinema Honorary Award will be presented, will meet the audience. Anthologies which consist of justice themed short films and interviews with the short film directors constitute an important part of the program.

9th International Crime and Punishment Film Festival will have two novelties this year. First of them is the “Golden Scale Short Film Script Competition”. 10 movies, chosen by the preliminary jury from 68 justice themed scripts, will compete in finals and the winning script will be screened next year with the endorsement provided by the festival.

Our second novelty is the VisionIST Industry Days, which will be held within the International Crime and Punishment Film Festival, which will provide the film industry to meet, the developments of the industry to be introduced and discussed, communication meetings to be held. In this section, it was aimed for the national and international career professionals from different generations in the rapidly evolving industry to get acquainted, communicate and this way ensure the contribution to reflect on their productions.

We thank to the consultants, volunteers, everyone who ensure the festival to occur with their support, by choosing the movies, preparing the interviews, consultants who work with excitement until the day to meet you, especially Zeynep Atakan, who has contributions in constitution of and content organization of VisionIST; Crime and Punishment Film Festival Industry Days, which is occurring for the first time, the whole crew, jurors, speakers, and you, who don’t leave the movie theaters empty and justice vacant. As long as you’re present, we’ll keep reflecting justice from the screen and keep saying justice for all.

 

&nbsp

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.