İranlı sanatçı Homayoun Shajarian (Hümayun Şeceryan), İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali kapsamında, 3 Aralık Pazartesi akşamı İstanbullu müzikseverlerle ilk kez CRR’de buluşacak. Konserde Shajarian’a Tahmoures ve Sohrab Pournazeri eşlik edecek.

Homayoun Shajarian

İran’ın yaşayan Mohammed Reza Shajarian’ın oğlu Homayoun Shajarian, ailesinden gelen ses mirasını başarılı şekilde taşıyan bir müzik adamı.

Babasının yönlendirmesiyle 5 yaşında ritm çalışmaya başlıyor ve ardından tombak öğreniyor. Tahran Müzik Konservatuvarı’na gittiği dönemde aynı zamanda kız kardeşiyle birlikte avaz dersleri alıyor.

İyi Söylemekten Önce İyi Duymak Önemli

Shajarian’a göre her sanatçı gırtlağından kaç çeşit sesin çıkabileceğini bilmeli. Ona göre bunun farklı teknikleri var. Fakat ilk kural, dengeyi kaybetmeden, iyi ve doğru okuyabilmek için kulağın çok iyi duyması gerektiği.

Ses Egzersizlerini 14 Yaşından Beri Dağlarda Yapıyor

Homayoun Shajarian, kendi ses egzersizlerini dağlarda yapıyor. Henüz 14 yaşındayken, aralıklı evler yerini sık apartmanlara bırakmaya başlayınca babasıyla birlikte dağlara çıkmış. Shajarian, apartman dairelerinde ses egzersizi yapılamayacağını, bilinçaltının ister istemez ses seviyenizi düşüreceğini söylüyor. Ona göre bu eğitim için en iyi yer dağlar: Temiz havanın nefese faydası, dağa tırmanırken zorlanıldığı için nefesin sıkışması, yukarıya tırmandıkça oksijenin azalması sebebiyle nefesin zorlanması bunlar ses eğitimi olumlu etkileyen faktörler. En önemli yanı ise; dağda insanın sesini en son gücüne kadar kullanabilmesi.

Pers Vokal Geleneğine Katkı Sağladılar

Homayoun, geleneksel vokal geleneği üzerine çalışmalar gerçekleştiren babası Mohammed Reza Shajarian’ın çalışmalarına destek olmuş; gelenekselin dışında farklı ses usullerinin gelişmesine katkı sağlamış. Sanatçıya göre müziğin alt yapısında geleneksel mutlaka olmalı, fakat değişen zamanla birlikte üst yapıya farklı renkler eklenmeli.

1991’den beri Avrupa, İran ve Kuzey Amerika’daki konserlerde babasına eşlik eden sanatçı, pek çok toplulukla birlikte konserler vermeye devam ediyor.

Homayoun Shajarian, müzisyen ve ses eğitmeni Emre Yücelen’in sanatçıların ses analizlerini yaptığı kanalındaki yayın ve İran’da gerçekleştirdikleri röportajın ardından hayran kitlesini arttırmıştır.

3 Aralık Pazartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda

Bilet Fiyatları: 110-80-50-40

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.