BEYOĞLU SİNEMASI’NDA YAZ ŞENLİĞİ BAŞLIYOR  

0

Beyoğlu Sineması sinemaseverlerin ilgi gösterdiği ancak bir süredir yapılamayan ‘Yaz Şenliği’ni yeniden seyirciyle buluşturuyor. 14 ile 18 Temmuz günleri arasında yapılacak olan Beyoğlu Sineması Yaz Şenliği’nde son yılların çok sözü edilen ödüllü filmleri gösterilirken Türkiye’de vizyona girmemiş beş filmin de gala gösterimi yapılacak.

Yaz Şenliği’nde ilk gösterimini 2015 Cannes Film Festivali’nde yapan László Nemes’in yönettiği ‘Saul’un Oğlu’, Rusya’nın en önemli yönetmenlerinden Andrey Zvyagintsev’in filmi ‘Leviathan’ ve Ken Loach’un yönettiği İngiltere yapımı ‘Ben, Daniel Blake’ gibi filmlerin yanı sıra sinemalarda gösterildiğinde büyük ilgi gören ‘Genç Karl Marx’ da bulunuyor.

2016 yapımı biyografik film ‘Genç Karl Marx’, Karl Marx, Friedrich Engels ve Jenny Marx’ın Paris, Brüksel ve Londra arasındaki ilk yıllarını anlatıyor. Marx’ın 1844’te, 26 yaşındayken Paris’e sürgüne gitmesiyle başlayan film daha sonra yakın dostu ve çalışma arkadaşı olacak Friedrich Engels’le tanışması ve birlikte komünizmin ve işçi hareketinin temellerini atışlarındn da söz ediyor. Raoul Peck’in yönettiği filmin başrollerinde August Diehl, Stefan Konarske ve Vicky Krieps var.

Şenliklerde Türkiye’de ilk kez vizyona girecek beş fim ise; Abdellatif Kechiche’nin, François Bégaudeau‘ın romanından uyarlanan son filmi, 37. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilen ‘Kısmet Sevgilim: İlk Şarkı’; Jan Zabel’in geçen yıl Locarno’da Seyirci Ödülü alan ‘Three Peaks / Üç Tepe’; Benoit Jaquot’nun yönettiği James Hadley Chase’in romanından uyarlanan Isabella Huppert’li ‘Eva’; Alexey German Jr.’un ‘70’li yıllarda Rusya’da bir yazarın sıkıntılarını anlattığı ve edebiyat dünyasına ilginç yorumları ve görsel zenginliğiyle dikkat çeken ve bu özelliği Berlin’de ödüllendirilen ‘Dovlatov’; Christian Petzold’un Alman askerlerinin kuşatması altındaki Paris’ten insan manzaralarını sergilediği ‘Transit’.

Şenlik süresince Beyoğlu Sineması’nda ‘Başka Çarşamba’ etkinliğinde gösterildiğinde ilgi gören, yapımcılığını Pedro Almodovar’ın üstlendiği, Arjantinli yönetmen Lucrecia Martel’in son filmi ‘Zuma’ da gösterime girdi. Beyoğlu Sineması’nda “Başka Çarşamba”da gösterilen filme ilgi yoğundu. Film, Beyoğlu Sineması’nda gösterilmeye devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.