CAHİDE SONKU MÜZİKALİ TİYATRO KEYFİ İLE SAHNEDE

0
Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni ve ilk kadın yıldızı Cahide Sonku’nun hayatı müzikal oluyor…

2013 yılının Mayıs ayında kurulan ve sanat yönetmenliğini Kemal Başar’ın yaptığı “Tiyatro Keyfi”bir ilke imza atıyor. Eylül Ayı’ndan itibaren tiyatro sahnesinde “Cahide Sonku Müzikali”ni sahneye koymaya hazırlanan ekip, yeni sezonda perdelerini Eylül ayında açacak.

NİLÜFER-31981 yılında hayata gözlerini kapayan Cahide Sonku, Muhsin Ertuğrul’un davetiyle girdiği Şehir Tiyatroları’nda oynadığı önemli roller ve “Bataklı Damın Kızı Aysel” adlı filmi ile ünlendi. Sanat yaşamının yanı sıra evlilikleri ve çok hareketli, sansasyonel özel yaşamıyla da 25 yıl boyunca hep göz önünde oldu. 1963 yılında nedeni belirlenemeyen bir yangının sonucunda kurmuş olduğu Sonku Film’in yanması üzerine iflas eden Cahide Sonku hayatının geri kalan kısmında yine Muhsin Ertuğrul’un davetiyle kısa bir süre daha Şehir Tiyatrosu’nda çalıştı. Daha sonra buradan ayrılan Sonku, ömrünün son yıllarını sefalet içinde geçirdi. Sanatçının 62 yıllık hayatının anlatılacağı müzikalde Cahide Sonku’yu ise Nilüfer Açıkalın canlandıracak.

Sezon kapanır kapanmaz provalarının başladığı “Cahide Sonku Müzikali”nin metni son dönemin parlayan yazarı Gökhan Erarslan’a ısmarlandı. Rejisini ve dramaturjisini Kemal Başar’ın üstlendiği, müziklerinin Orhan Enes Kuzu’ya, ışık tasarımının Yüksel Aymaz’a, kostüm tasarımının ise Canan Göknil’e emanet edildiği müzikal çok ses getireceğe benziyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.