TİYATRO İSTANBUL​  ‘İSTİBDAT KUMPANYASI’ İLE MART-2015

0

 

Geçtiğimiz ekim ayında perdelerini açan Tiyatro İstanbul, sahnelediği müzikli komedi oyunu ‘İstibdat Kumpanyası’ ile seyirciyi gülmekten kırıp geçirirken,  müthiş ekibiyle seyirciye unutmayacakları görsel bir şölen sunmaya da devam ediyor. Oyunun konusundan, oyuncularına, müziklerinden, danslarına kadar seyirciyi koltuğa bağlayan ‘İstibdat Kumpanyası’, onlara unutamayacakları dakikalar yaşatıyor.

 

Genel Sanat Yönetmenliğini Gencay Gürün’ün yaptığı Tiyatro İstanbul 2014 – 2015 Tiyatro Sezonunda 9 Eylül Üniversitesi Dramatik Yazarlık bölümü mezunu genç oyun yazarı Uğur Saatçi’nin 2007 yılında yazdığı, başarılı yönetmen Barış Erdenk’in yönettiği “İstibdat Kumpanyası” adlı müzikli komedi oyunu, siyasi hicivleriyle oyun içindeki oyunlara esprili bir bakış açısıyla dikkatleri çekiyor.

RENKLİ KADRO 

Müthiş bir enerjiyle seyirci karşısına çıkan “İstibdat Kumpanyası” nda ülkemizin en önemli oyuncularından LEVENT ÜZÜMCÜ, SABRİ ÖZMENER, Güldür Güldür ekibindeki başarılı oyunculuklarıyla  dikkat çeken AYLİN KONTENTE, ONUR BULDU, UĞUR BİLGİN  ve  ayrıca ERŞAN UTKU ÖLMEZ, İLKNUR GÜNEŞ, LEVENT ÇİMEN, SERHAT BARIŞ ve AYDIN SEZGİN rol alıyorlar. Oyunun müzikleri Engin Bayrak imzasıyla Enes Kuzu tarafından yeniden düzenlenirken, dekor ve kostümler Aytuğ Dereli ve Medina Yavuz tarafından tasarlandı.

 

BAŞARILI PERFORMANSIYLA LEVENT ÜZÜMCÜ SAHNEDE OYUNCULUĞUNU KONUŞTURUYOR!

Oyunda Paşa’nın özel davetiyle oyun sahneye koyması için Fransa dan gelen yarı Fransız yarı Türk Samuel efendiyi  canlandıran Levent Üzümcü, aynı zamanda çalıştırdığı tiyatroya, sahneye koyacağı Edmond Rostand’ın Cyrano de Bergerac eserindeki ‘Cyrano de Bergerac’ ı canlandırıyor. Usta oyuncu iki karakter arasındaki geçişleriyle dur duraksız bir performansla sahnede oyunculuğunu konuşturuyor.

ÖĞRENCİLERİNİ BİRARAYA TOPLAYAN BAŞARILI VE ÖDÜLLÜ BİR YÖNETMEN: BARIŞ ERDENK

Oyunu, yaptığı rejilerle hep başarılı eserlere imza atan yine 9 Eylül Üniversitesi  Tiyatro Bölümü Öğretim Üyesi Barış Erdenk sahneye koydu. Tiyatro oyun rejilerinde son yıllarda başarı grafiğinin yükselmesine katkı sağlayan ödüllü isim Barış Erdenk, ‘İstibdat Kumpanyası’nda her biri şu anda farklı projelerde başarı kazanmış ve tanınan 5 öğrencisiyle birlikte çalıştı.

KOREOGRAFİ VE DANSLAR BROADWAY’İ ARATMIYOR!

‘İstibdat Kumpanya’sının koreografisi, yine DEÜ Tiyatro bölüm başkanı Sibel Erdenk tarafından yapılırken, içeriğindeki çok renklilik ve tarzı açısından Broadway Müzikallerini aratmayacak bir görsel şöleni de seyirciye sunuyor.  Horondan, sirtakiye kadar bir çok dans türünün örneğinin yer aldığı Müzikli oyun, kalabalık ekip tarafından görsel bir şölen içinde sahneleniyor.

OYUNUN KONUSU:

Sultan Abdülhamit döneminde geçen oyunda Padişahı tahttan indirme planı yapan Şeref Paşa halkı galeyana getirmek için tiyatroyu kullanmak ister bu yüzden Fransa dan yarı Fransız yarı Türk Samuel efendiyi (Levent Üzümcü)  getirterek, Edmond Rostand’ın Cyrano de Bergerac adlı oyununu sahnelenmesini ister , oyunun ana karakteri Cyrano’nun tıpkı Sultan Abdülhamit gibi uzun burunlu olması paşanın planlarının bir parçasıdır. Tabi bu oyunun sahnelenmesi için oyunculara da ihtiyaç vardır. Tiyatroların yakıldığı, oyuncuların sürgün edildiği bir dönemde oyuncu bulmak da tabii ki çok zordur. Şeref Paşa bunun için yardımcısı Sefer beyi görevlendirir. Sefer bey ise ancak Recai efendinin topluluğunu bulabilir. Provalar başladıktan sonra artık seyirci için sürprizlerde başlamış olur.

​MART​

PROGRAMI​

   1 MART PAZAR                      15.00           PROFİLO KÜLTÜR MERKEZİ

2 MART PAZARTESİ               20.30           CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ

3 MART SALI                         20.30           KOZYATAĞI KÜLTÜR MERKEZİ

13 MART CUMA                        20.30           İZMİR KONAK AKM

14 MART CUMARTESİ               20.30           AYDIN

21 MART CUMARTESİ               20.30           ANKARA MEB ŞURA SALONU

22 MART PAZAR                      16.00           PROFİLO KÜLTÜR MERKEZİ

23 MART PAZARTESİ                20.30           ADAPAZARI

24 MART SALI                         20.30           AKATLAR

26 MART PERŞEMBE                20.30           İZMİR

27 MART CUMA                       20.30           İZMİR

29 MART PAZAR                     16.00           PROFİLO KÜLTÜR MERKEZİ

30 MART PAZARTESİ              20.30           ATAKÖY YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ

GİŞE  TEL: 0212 216 40 70

SABİT DOĞAN

www.dirensanat.com

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.