ADANA 16.TİYATRO FESTİVALİ 14 NİSAN-16 MAYIS

0

Adana, 16. Kez Oyun Sahnesine Dönüşüyor

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 14 Nisan Pazartesi günü, 16’ncı kez perdelerini açtı.

 

Son beş yılda Seyhan Nehri’nde düzenlenen görkemli gösterilerle açılan Adana Tiyatro Festivali, bu yıl Fransız şov tiyatrosu Ilotopie’nin masal gibi gösterisiyle perde dedi. Görsel sanatların farklı unsurlarını kullanarak yenilikçi gösterilere imza atan dünyaca ünlü topluluk, festival için ilk kez Türkiye’ye geldi.

 

Ilotopie’nin “Suya Yansıyan Düşler” adlı gösterisi, ateş şovu ve havai fişekler eşliğinde başladı. Gösteri kapsamında “Rüya” ve “Lunapark” temalı iki farklı geçit seremonisinde rengarenk karakterler, Seyhan Nehri’nde geçiş yaptı. Rüya seremonisinde; mitolojik figürler, şövalyeler, soytarılar, büyücüler, hayaletler, palyaçolar boy gösterirken, Lunapark seremonisinde ise günlük yaşamdan komik ve eğlenceli kesitler sunuldu. Havai fişekler eşliğinde sonlanan gösteri, Seyhan Nehri kıyılarını dolduran binlerce izleyiciyi büyüledi.

 

Festivalin açılış töreni Adana HiltonSA otelinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Başkan Yardımcısı Hüsnü Paçacıoğlu, Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ve Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt’un yanı sıra seçkin davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

fft81_mf2110943

“Uluslararası arenada yarışan bir festivalimiz var”

Adana Tiyatro Festivali’nin 16’ıncı yılında yaptığı konuşmada Sabancı Vakfı’nın 40’ıncı yılını kutladıklarını ifade eden Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Vakfımızın tohumları, 40 yıl önce bu topraklarda, Adana’da atıldı. Kültür ve sanata, Vakfımızın kuruluşundan bu yana, her zaman öncelik verdik. Sabancı Vakfı olarak, Adana Tiyatro Festivali’nin yanı sıra desteklediğimiz tüm kültür-sanat faaliyetleriyle gurur duyuyoruz.“ dedi.

 

Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ni, 16 yıldır Adanalıların desteğiyle hayata geçirdiklerini belirten Güler Sabancı, “Aramızdan 10 yıl önce ayrılan merhum Sakıp Sabancı’nın bıraktığı bu mirasa hep birlikte sahip çıkıyoruz. Ne mutlu ki her yıl, barışın, dostluğun, anlayışın sahnesinde, Adana Tiyatro Festivali’nde buluşuyoruz.” dedi.

mh_adana_tiyatro_festivali

Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt konuşmasında; “1998 yılında projelendirdiğimiz festivalin, 16.’sını gerçekleştiriyor olmanın gurur ve onurunu taşıyoruz. Kültürünü bereketiyle güçlendiren, canlılığıyla, dokusuyla nice sanatçıya ev sahipliği yapan topraklardayız… İnsanın üretkenliğinin emeğe, alın terine; emeğin, alın terinin insanın üretkenliğine dönüştüğü o güzelim coğrafyada, Çukurova’dayız. Devlet Tiyatroları- Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali ile bir kez daha tüm sanatseverlere merhaba diyoruz.” dedi.

 

Yerli ve yabancı topluluklar Adana’da kültür sanat rüzgarı estirecek

Türkiye’nin bir ay süren, en uzun soluklu tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan Adana Tiyatro Festivali’nde, bu yıl Türkiye’den 16, yurt dışından 5 tiyatro topluluğu, 21 farklı oyun sergileniyor.

 

Festivale bu yıl yurt dışından Fransa’nın yanı sıra İspanya, İran, Azerbaycan ve Romanya’dan tiyatro toplulukları katılıyor. İspanya’dan Yllana Tiyatrosu “Muu”, Romanya’dan Passe-Partout Tiyatrosu “Biz İkimiz”, İran’dan Inruzha Tiyatrosu “Kuraklık ve Yalan” ve Azerbaycan Milli Akademik Dram Tiyatrosu“Lenkeran Han’ın Veziri” adlı oyunlarını sergileniyor.

 

Türkiye’den ise Şehir Tiyatroları, Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar, çok sayıda oyunla Adana Tiyatro Festivali’ne katılıyor. Oyunlar, Adana’da Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde ve İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde sahneleniyor.

 

Festival, 10-16 Mayıs tarihleri arasında Taşköprü etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Adana’nın simgesi Taşköprü üzerinde gerçekleşecek müzik, dans ve performans gösterileriyle Adanalılar festival coşkusunu doyasıya yaşayacak.

 

Festivalde ayrıca danstan müziğe, resimden sahne fotoğrafçılığına kadar birçok farklı konuda Atölye Çalışmaları düzenleniyor.

 

Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl Prof. Zeliha Berksoy’a verildi

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahibi, tiyatro ve sinema sanatçısı Prof. Zeliha Berksoy oldu. Festivalin açılışında Prof. Zeliha Berksoy’a ödülü Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı tarafından takdim edildi.

Festivali her yıl 80 binden fazla seyirci takip ediyor

Adana Tiyatro Festivali, 15 yılda, 38 farklı ülkeden 74 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı5.000’den fazla sanatçıyı ağırladı. Türkiye’den özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği oyunlar da dahil toplam 271 oyun ve 573 temsil düzenlendi. Sadece Adanalı sanatseverlerin değil Türkiye’nin birçok yerinden seyircinin de akın ettiği festival, her yıl 80 binden fazla seyirci tarafından izleniyor.

sabit doğan

www.dirensanat.com

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.