GalataPerform’un Yeni Metin Atölye Başvuları Başladı

0

GalataPerform’un oyun yazarlığını geliştirmek adına hayata geçirdiği ve bugüne dek İspanya, Portekiz, Rusya, Romanya, İran, Yunanistan, İskoçya, İtalya, Fransa, Norveç ve İsveç gibi birçok ülkeden 40tan fazla oyun yazarı ve yönetmeni ağırladığı

Yeni Metin Atölyelerinin başvuru ve kayıt süreci başladı.

GalataPerform’un Türkiye’de yeni oyun yazarlarının keşfedilmesi, yazarların ilk oyunlarının profesyonel tiyatrocularla buluşması, hem atölye katılımcılarının hem Türkiye’deki tiyatro seyircisinin uluslararası iş birlikleri sayesinde dünyadan örneklere ulaşabilmesi, yeni yazarlara ve yönetmenlere alan açılması amacıyla 2003 yılında başlattığı Yeni Metin Atölyeleri, yeni öğrencilerini bekliyor.

Bugüne dek İspanya, Portekiz, Rusya, Romanya, İran, Yunanistan, İskoçya, İtalya, Fransa, Norveç ve İsveç gibi birçok ülkeden 40’tan fazla oyun yazarı ve yönetmeni ağırlayan, katılımcılarına her sene düzenlenen Yeni Metin Festivali’nde oyun ve projeleriyle görünür olma imkanı sunan Yeni Metin Atölyelerinde Oyun Yazarlığı Atölyesi ve Oyun Yazarlığında Ustalık Sınıfı Atölyesi başvuruları başladı. 

ZENGİN EĞİTMEN KADROSU

11 Kasım 2023 – 8 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenecek Oyun Yazarlığı Atölyesi, haftada iki gün online buluşmalar olmak üzere hibrit yöntemle gerçekleşecek. Eğitim sürecinin ortasında ve sonunda İstanbulda iki ara kamp planlanmak üzere Eylül’de Ayvalık’ta katılımcı ve eğitmenleri bir araya getiren bir final kampı düzenlenecek. Online derslere ek olarak atölye katılımcılarına eğitim videoları ve oyun metinlerinden oluşan online eğitim seti verilecek. Oyun Yazarlığı Atölyesinde 3 ayın sonuna gelindiğinde birebir danışmanlık ve fikir üretim süreci başlayacak. Katılımcılar bu süreçte uzman eğitmenlerden danışmanlık alarak oyunlarını yazmaya başlayacaklar. 

Yeni Metin Oyun Yazarlığı Atölyesine genel kayıtlar 10 Kasım’a kadar sürecektir.

OYUN YAZARLIĞINDA USTALAŞIN

18 Kasım 2023 – 8 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenecek Oyun Yazarlığında Ustalık Sınıfı Atölyesi 18 Kasım’da başlıyor. Katılımcılar haftada bir gün Ferdi Çetin yönetiminde 7 aylık bir sürece dahil olacaklar. GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoy’un düzenli konuk olacağı derslere aynı zamanda alandan isimler de deneyimlerini paylaşmak üzere konuk olacak. Atölye sürecinin ilk 3 ayının sonuna gelindiğinde Yeni Metin Festivali 13’ün teması ilan edilecek ve “Danışmanına Sor” süreci başlayacak. Katılımcılar bu kapsamda derslere devam ederken eğitime konuk olarak katılan isimlerin de arasında olduğu bir ekipten metinlerini ve projelerini geliştirmeleri için danışmanlık almaya başlayacaklar. Katılımcıların atölyede geliştirdikleri oyunlar, Yeni Metin Festivali 13 programında değerlendirilecek.

Yeni Metin Atölyeleri Oyun Yazarlığında Ustalık Sınıfı Atölyelerine genel başvurular 17 Kasım’a kadar sürecektir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.