12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali tanıtım toplantısı 31 Ekim 2022 Pazartesi günü AKM Yeşilçam Sineması’nda yapıldı. Festival başkanı Adem Sözüer’in açılış konuşmasının ardından, festival direktörü Bengi Semerci konuklara; festivale ve filmlere ilişkin ayrıntıları görsel sunumlarla aktardı.

Film gösterimleri 3 sinemada

Festivalin 12.’si; 18-24 Kasım 2022 tarihlerinde, Atlas 1948 Sineması , Kadıköy Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşecek. Akademik program ise her yıl olduğu gibi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapılacak.

GAİN Medya ana sponsorluğunda düzenlenecek olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, sinema profesyonelleri ve seyircisiyle buluşacak. Sinemanın toplum için bir ayna olduğu düşüncesi ve adaletin bu aynadan yansımasının önemine olan inancı; her yıl katılan yenilikler, yeni filmler, yeni bölümler ve en önemlisi adalet ve sinema gönüllüleri bir araya gelecek.

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 9 film yarışacak

Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibi Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşuyor. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 9 film yarışacak ve İstanbul’da ilk kez gösterilecek.

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda 10 film yarışacak

Yine Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmler Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda yerini bulacak. Bu bölümde 10 film yarışacak.

Bu yıl belgeseller de yarışacak

Festivalde bu yıl Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması bölümü, ilk kez yarışma kategorisinde izleyicisi ile buluşacak. Bu kategoride 10 kısa metraj belgesel film gösterime girecek ve yarışacak. 

“Adalet Terazisi”

“Adalet Terazisi” yine izleyiciye ulaşacak. Adalet Terazisi bölümünde dünya sinemasının seçkin örneklerinden 13 film yer alıyor. Bu seçkinin “Özel Gösterim” kategorisinde ise 3 film GAİN Medya’nın katkılarıyla izleyiciyle buluşacak ve İstanbul’da ilk kez gösterilecek.

Endüstri Günleri ‘VisionIST’

19-23 Kasım 2022 tarihlerinde endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı VisionIST Atlas 1948 Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşecek. Katılım için festivalin web sayfası olan icapff.com adresinden akreditasyon formu doldurulması yeterlidir.

Festival açılışı 17 Kasım’da CRR’de

Festival 17 Kasım 2022 Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki açılış töreni ile başlayacak. Açılış töreninde festivalin tanıtımı yapılacak, Onur Ödülleri ve Sinemaya Katkı Ödülleri sahiplerine sunulacak. Ayrıca festivalin açılış filmi olarak, Şilili yönetmen Patricio Guzman’ın yönettiği “Hayali Ülkem-My Imaginary Country” filmi gösterilecek.

Akademik programın konusu “Kadın-Erkek Eşitliği”

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali akademik programı; 18 Kasım 2022 Cuma günü saat 09.00’da, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıcı Saadet Yüksel’in açılış konuşmalarıyla başlayacak. Ulusal ve uluslararası kadın hakları derneklerinin katılımı ile gerçekleşecek olan programın açılış panelinde Sahraa Karimi, Ehlimana Memisevic ve Nurdeniz Tuncer cinsiyet eşitsizliğinin sonuçlarından bahsedecekler. 


Festivalde, akademik program her yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenleniyor.

“Eşitiz” teması

“Eşitiz!” sloganıyla vurgulanan kadın-erkek eşitliği teması ile bu yıl katılımcılar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ve çeşitli sinema salonlarında ağırlığı yüz yüze 16 oturum ve bu oturumlara paralel olarak yürütülecek birçok farklı panel ve forum eşliğinde ağırlanacak. Konuyla ilgili festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer: “Film festivalinde film programının yanı sıra farklı ülkelerden akademisyenlerin ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşecek. 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programı, 18 Kasım– 24 Kasım tarihleri arasında “Eşitiz” temasıyla düzenlenecek.

Akademik programa katılım ücretsiz

Kadın haklarındaki geri adımların aslında insan haklarının tümünde geri adım olduğunun bilincinde olan kadın hareketleri de dünyanın dört bir yanında canları pahasına hak mücadelesi vermektedir. İnsanlığın temel meselelerinden olan bu konuyla ilgili Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, İnsan Hakları Hukuku, İdare Hukuku, Medeni Hukuk, Kriminoloji, Psikiyatri gibi farklı disiplinlerden sunumlar yapılacaktır. Karşılaştırmalı bir metotla gerçekleştirilecek akademik programa katılım herkese serbest ve ücretsiz olup, oturum, panel ve konferanslar, İstanbul Üniversitesi Merkez Bina Doktora Salonu’nun da yapılacaktır dedi.

 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin jüri üyeleri açıklandı

Bu yıl, Beyoğlu Atlas 1948 Sineması, AKM Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması olmak üzere 3 sinemada gösterime girecek olan 12. Uluslararası S

uç ve Ceza Film Festivali’nin yarışma kategorilerindeki jüri üyeleri açıklandı. 

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması jürisi

Festival Direktörü Bengi Semerci; 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali jüri üyeleri hakkında şu açıklamaları yaptı: “Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi; Macaristan’dan yazar, yönetmen, yapımcı ve ses tasarımcısı Benedek Fliegauf, Türkiye’den oyuncu ve sunucu Ceyda Düvenci ve yapımcı Müge Özen, Fransa’dan gazeteci ve film eleştirmeni Franck Finance Madureira ve Almanya’dan oyuncu Irina Wanka’dan oluştu. Jüri başkanlığını Benedek Fliegauf yapacak.

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması Jürisi

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması Jürisi başkanlığını, yapımcı ve yönetmen Maxine Williamson yapacak. Yönetmen Gözde Kural ve senarist ve yönetmen Ali Ercivan diğer jüri üyeleri olarak en iyi kısa filmi belirleyecek.

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda yarışacak olan kısa filmler; yapımcı İpek Erden, yönetmen ve senarist Stanislav Guenter ve sinema yazarı, kurgucu ve yönetmen Fırat Yücel’den oluşan ön jüri tarafından seçildi.

Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması Jürisi

Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması’nın jüri başkanlığını yazar ve akademisyen Profesör Hasan Akbulut üstlendi. Diğer jüri üyeleri ise;, yönetmen ve görsel sanatçı Kıvılcım Akay ve senarist, yazar ve yönetmen Farhad Eyvazi’den oluşuyor.

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde ‘Onur Ödülleri’ belli oldu

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin her yıl verdiği onur ödülleri belli oldu. Festival bu yıl oyuncu Serra Yılmaz’a “Sinema Onur Ödülü” verecek. Ayrıca 12. yılında festival danışma kurulu; ‘Akademik Onur Ödülü’nü kadın hakları savunuculuğı yapan Nazan Moroğlu’na ve ‘Sinemaya Katkı Ödülü’nü Mevlüt Koçak ve Sevin Okyay’a vermeyi kararlaştırdı.

Onur ve Katkı Ödülleri 17 Kasım’da açılış töreninde takdim edilecek

Festival direktörü Bengi Semerci, ödüllerin; 17 Kasım 2022 Perşembe akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak olan açılış töreninde verileceğini açıkladı.

AÇILIŞ FİLMİ

Hayali Ülkem

Mon Pais Imaginaire

My Imaginary

Şili, Fransa, 2022 / 83’/ İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen / Senaryo

Patricio Guzmán

Ekim 2019, beklenmedik bir devrim, sosyal bir patlama. Bir buçuk milyon insan daha fazla demokrasi, daha onurlu bir yaşam, daha iyi bir eğitim, daha iyi bir sağlık sistemi ve yeni bir Anayasa için Santiago sokaklarında gösteri yaptı. Şili hafızasını geri kazanmıştı. 1973’teki öğrenci mücadelelerimden beri beklediğim olay nihayet gerçekleşmişti.

12. Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması

Aşk

El Houb – The Love

Hollanda, 2022 / 102’ / Arapça, İngilizce, Flemenkçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen

Shariff Nasr

Senaryo

Philip Delmaar, Shariff Nasr

Oyuncular

Fahd Larhzaoui, Lubna Azabal, Slimane Dazi, Sabri Saddık

Faslı-Hollandalı Karim ailesine erkeklere ilgi duyduğunu söylemek için evine geri döner. Yıllarca sakladığı gerçeği sonunda açıklar. Açıklamayı takip eden zor günler, güzel ve dokunaklı hatıraları canlandırır. Karim sonunda sessizliği bozmak için ailesiyle yüzleşmesi gerektiğini fark eder. Fakat kabul edilmek için önce kendi duygularıyla uzlaşmak zorundadır.

**************************

Bir Zamanlar Gelecek : 2121

Once Upon a Time in the Future: 2121

Türkiye, 2022 / 92’ / Türkçe; İngilizce altyazılı

Yönetmen

Serpil Altın

Senaryo

Korhan Uğur, Serpil Altın

Oyuncular

Selen Öztürk, Çağdaş Onur Öztürk, Ayşenil Şamlıoğlu, Sukeyna Kılıç


21. yüzyılın sonlarında iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. Hayatta kalabilen az sayıda insan koloni halinde yerin altına kurdukları bloklarda yaşar. Koloni sistemini kontrol eden Genç Yönetim’in aldığı “Kıtlık Kanunları” gereği sisteme getirilen yeni hayat karşılığında, yaşlı neslin yok edilmesi zorunludur. Yer altındaki evlerinde kadın, adam, çocuk ve büyükanne olarak yaşayan bir ailenin hayatı yeni doğacak bebek yüzünden değişir.

**************************

Hilal, Feza ve Diğer Gezegenler

Hilal, Feza and Other Planets

Türkiye, 2022 /  DCP  /  Renkli /  91’ /  Türkçe; İngilizce altyazılı

Yönetmen / Senaryo

Kutluğ Ataman

Oyuncular

Nazlı Bulum, Ozan Güçlü, İdil Talu, Seyhan Arman, Hande Ataizi, Nursel Köse, Nalan Kuruçim, Elçin Atamgüç, Ünal Gümüş

1997. 28 Şubat Askeri Muhtırasından hemen sonra, Hilal ve Fatma tıp okumak için Ankara yakınlarındaki kasabalarından ayrılıp İstanbul’a gelir. Başörtülü olduğu için Fatma’nın üniversiteye girişi engellenir. Hilal ve Fatma’nın alt katında trans kadın olduğu için köyünde şiddet görüp İstanbul’a kaçmış Feza oturmaktadır. Hilal, mağduriyet yaşayan arkadaşı Fatma ve komşusu Feza’ya destek olmaya karar verir. Üç kadın, maruz kaldıkları tüm engellere ve hak ihlallerine rağmen birlikte mücadele edebilmenin yollarını aramaya başlarlar.

**************************  

Keşke Yansaydı

Kdby Radšı  Hořelo

Somewhere Over The Chemtrails

Çek Cumhuriyeti, 202 / 85’ / Çekçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen

Adam Koloman Rybanský 

Senaryo

Adam Koloman Rybanský, Lukáš Csicsely

Oyuncular

Michal Isteník, Anna Polívková, Miroslav Krobot

Standa ve Bronya küçük bir köydeki gönüllü itfaiyecilerdir. Sakar Standa yakında gerçekleşecek oğlunun doğumunu beklerken, karısı yakın zamanda ölen eski dostu Bronya artık yaşamdan zevk almamaktadır.  Paskalya panayırı sırasında bir minibüsün kalabalık bir gruba çarpmasıyla işler değişmeye başlar. Minibüsün sürücüsü kimse fark etmeden kaçmıştır. İnsanlar bunun bir terör saldırısı olduğuna inanır ve festival havasının yerini, korkmuş Standa nında içinde olduğu yerel halkın içine battığı korku, nefret ve yanlış bilgi atmosferi alır. Terör eylemi olduğuna ikna olan Bronya, durumu düzeltmek için bir şeyler yapmaya çalışır. Tehlike duygusu damarlarına taze kan pompalamaktadır ve itfaiye bir milis gücü haline gelir.

**************************


Kurak Günler 

Burning Days

Türkiye, Fransa, Almanya, Hollanda, Yunanistan / 2022 / 129’/ Türkçe; İngilizce altyazılı 

Yönetmen / Senaryo 

Emin Alper

Oyuncular:

Selahattin Paşalı, Ekin Koç, Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci, Si̇nan Demirer

Emre, Yanıklar kasabasına yeni tayin olmuş çiçeği burnunda bir savcıdır. Bekleyen işlere büyük bir ciddiyetle sarılan Emre, başta belediye başkanı Selim Bey olmak üzere kasaba eşrafı tarafından büyük bir saygıyla karşılanmıştır. Ancak bu hoş karşılamaya rağmen ilk günden itibaren bazı tuhaflık ve gerginlikler yaşanır. Belediye başkanlığı seçimleri yaklaştıkça kasabadaki gerginlik iyice artar. Emre, siyasi çekişmelerde taraf olmak istemese de ona karşı yükselen homurtular, onu yavaş yavaş kasabanın muhalif gazetecisi Murat’a yaklaştırır ve genç savcı kısa süre sonra kısır bir döngüye sıkışıp kalır.

**************************

Metronom

Metronom

Romanya, Fransa, 2022 / 102’ / Romence; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen  / Senaryo

Alexandru Belc

Oyuncular

Mara Bugarin, Serban Lazarovici, Vlad Ivanov, Mihai Calin, Andreea Bibiri

Bükreş, 1972. 17 yaşındaki Ana, aşk ve özgürlük hayalleri kurmaktadır. Bir gece arkadaşlarıyla parti yaparken, Özgür Avrupa Radyo’sunun Romanya’da gizlice yayınladığı bir müzik programı olan Metronom’a bir mektup göndermeye karar verirler. Tam o sırada  Çavuşesku’nun gizli polisi gelir…

************************** 

Mutluluk

Baqyt

Happiness

Kazakistan, Rusya, 2022 / 131’ / Kazakça, Rusça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen

Askar Uzabayev

Senaryo

Assem Zhapisheva

Oyuncular

Laura Myrzhakmetova, Yerbolat Alkozha, Almagul Kazikhan

Film, Kazakistan’ın küçük bir sınır kasabasında yaşanan kısır bir aile içi şiddet döngüsünü konu alıyor. Kadının alkolik kocası tarafından sürekli taciz ve tecavüze uğradığı çift 23 yıldır evlidir. Kızları evlenmek üzeredir ve annesiyle aynı evlilik tuzağına düşecektir. Bu koşullardan kurtulmanın bir yolu var mı? Kim liderlik edecek?

**************************

Palmiyeler ve Gerilim Hatları

Palm Trees and Power Lines

ABD, 2022 / 110’ / İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen

Jamie Dack

Senaryo

Jamie Dack, Audrey Findlay

Oyuncular

Jonathan Tucker, Lily Mclnerny, Gretchen Mol

On yedi yaşındaki Lea, yaz tatilini arka bahçesinde güneşlenerek, düşkün annesinin etrafında parmak uçlarında yürümek ve en iyi arkadaşı ile hedef aldıkları okuldan olan erkek çocuklarını izlemek arasında sürüklenerek geçirir. Bu monotonluk, kendisinden iki kat daha büyük olan ve  Lea’nın tatmin edici olmayan ergenlik yaşamına yeni bir seçenek gibi görünen baştan çıkarıcı Tom’la tesadüfen karşılaşmasıyla kesintiye uğrar. Tom kendisinin karizmatik çekiciliğine çabucak kapılan Lea’yı gittikçe daha kontrol altına almaya başlar ve çevresindekilerden soyutlar.  Ama Lea çok geçmeden Tom’un  niyetinin göründüğü gibi olmadığını anlar.

**************************

Sonu Yok

Bi Payan

No End

Almanya, İran, Türkiye, 2022 / 111’ / Farsça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen

Nader Saeivar

Senaryo

Jafar Panahi, Nader Saeivar

Oyuncular

Vahid Mobasseri, Fahime Jahani, Shahin Kazemnejad, Narjes Delaram

Ayaz dürüst ve çalışkan biridir. Kendine ait bir eve sahip olma hayaline saplanmış bir şekilde yaşamaktadır. Saplandıkları bu hayal dolayısıyla Ayaz ve eşi, kayınvalidesinin evinde onunla birlikte kalıp tüm paralarını gelecekteki evleri için kullanmaktadır. Geçimlerini ise Ayaz’ın kayınvalidesinin uzun yıllardır yurt dışında yaşayan oğlunun annesine gönderdiği para sayesinde rahat bir şekilde sağlamaktadırlar. Kayınbiraderinin aniden ülkeye geri dönmesine izin verildiğinde, Ayaz ev sahibi olma rüyasının gözlerinin önünde eriğini görür ve çaresizlik içinde kayınbiraderini korkutup dönüşünü ertelemeyi umarak evinde bir arama yapmaya karar verir. Ayaz’ın planı fazla yolunda gider ve haber gizli servise ulaşır. Ayaz, kendisini onu değer verdiği her şeye ve herkese karşı davranmaya zorlayan  kararlı bir kurumun sürekli sıkılaşan kıskacında bulur.

**************************

12. Uluslararası Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması

Aforoz

The Banishment
Türkiye, 2022 / 20’ / Türkçe; İngilizce altyazılı


Yönetmen

Yılmaz Özdil

Oyuncular

Saman Mustefa, Tariq Akreyi, Atiye Özdil, Hilmi Demirer, Haşim Özdemir, Nazmi Karaman


Uyurgezer bir genç olan ZIKO, uykusunda işlediği ağır bir suçtan dolayı köyünden aforoz edilir ve aforoz kararı civardaki diğer köylere de bildirilir. Amansız bir kış gününde köyden kovulan Ziko, yarı çıplak ve aç bir şekilde kendisini nefretle bekleyen köylerden geçerek şehre varmaya çalışır. Fakat bütün bunlardan habersiz olan sağır ve dilsiz bir avcı da aynı gün, aynı yoldan geçerek şehre gitmek zorundadır.

**************************

Bahçeler Put Kesildi

Gardens Petrified
Türkiye, 2022 / 20’ / Türkçe; İngilizce altyazılı

Yönetmen

Ali Cabbar

Oyuncular

Beran Soysal, Yüksel Ünal, Ezgi Sözmen, Şükrü Şık


Babasının ölümünün ardından yıllardır gitmediği köyüne dönen Yusuf, bir jeotermal şirketinin babasının tarım arazisini satın almak ve kuyu açmak istediğini öğrenir. Babasının anısına saygısızlık etmeden sorunları çözmek ister ama işler umduğu gibi gitmez ve bazı zor kararlar vermesi gerekir.


**************************

Ben Hala Ethan’ım

I’m Still Ethan
Birleşik Krallık, 2021 / 18’ / İngilizce; Türkçe altyazılı

Yönetmen

Raffaello Degruttola

Oyuncular 

Louie Collibee, Phoebe Lorenz, Amelia O’ Loughlin

Ethan, kahramanı beklenmedik bir şekilde hapse atıldığında kendini yerel toplumun yargılayıcı gözünden görmeye başlar. Babasının suçlarının ağırlığını taşıdığı için Ethan’ın güvenlik, kimlik ve özgürlük hakları sorgulanmaya başlanır. Ethan sonunda babasının ayak izlerini mi takip edeceğine yoksa kendi yolunu mu çizeceğine karar vermelidir.


**************************

Benim Komşum Kurt

My Neighbour Wolf 
Hırvatistan, Sırbistan, 2022 / 17’ / Hırvatça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen

Nebojša Slijepčević

Oyuncular

Nebojša Borojević, Igor Hamer, Mladen Ptičar


Hırvatistan’ın Bosna sınırına yakın köyler çoğunlukla yetkililer tarafından boşaltılmış, terk edilmiş ve dünya tarafından unutulmuştur. Kalan son birkaç sakin aşırı yoksulluk içinde ve sık sık olan vahşi hayvan saldırılarına karşı kendini savunarak yaşıyor. Film gerçek bir olaya dayanmaktadır.


**************************

Birlikte, Yalnız

Together, Alone 
Türkiye, 2022 / 20’ / Türkçe; İngilizce altyazılı

Yönetmen

Kasım Ördek

Oyuncular

Ecem Uzun, Mert Doğan, Haydar Köyel, Osman Kurt, Hacer Ördek, Melek Erva Elaldı

Yirmili yaşlarının sonlarındaki Sevgi ve Doğan, İstanbul’un kenar mahallelerinde eski model arabaları çalarak yaşarlar. Rutin bir şekilde her gün hırsızlığa çıkan genç çift, ilişkilerinin en gergin döneminde bir araba çalarlar. Yalanlar ve korku etrafında dönen olaylar onları aşkları, değerleri,yoksunlukları ve seçimleri hakkında bazı gerçeklerle yüzleşmeye zorlar.

**************************

Görünmez Gözler
Invisible Eyes

Kore Cumhuriyeti, 2021 / 8’ / Diyalogsuz

Yönetmen

Jung Seung-hee

Animasyon

Tüm ulusların bayrağının dalgalandığı bir kestane çiftliğinde atış yapan üç çocuk, ödül için sincapların peşinden ormanın derinliklerine gider. Gizemli ormanda görünmez gözlerle karşılaşırlar ve garip bir suçluluk ve kabuslarla mücadele ederler.

**************************

Karıncanın Ayak İzleri

Footprints of Ants
Türkiye, 2022

Yönetmen

Ümit Güç

Oyuncular 

Gurbet Kancak, Mahir Aslan, Fatma Zalim, Filiz Karadağlı, Khaled Dikko, Süleyman Bolat, Ercan Ertik, İsmail Emre Halvacı, Serdinç Çağlayan, Zeynep Arslan, Rabia Kancak, İbrahim Kancak, Bahçeköy ve Çadır Halkı


Sığınmacı ve yerli tarım işçilerinin beraber kaldığı bir çadır kampında, yerel işçilerin sığınmacılara olan öfkesi yoksulluğun da etkisiyle iyice yükselmektedir. Bu öfkeden habersiz olan Barış ve Evin isminde iki çocuk bir gün ortadan kaybolur. Çadırlardaki yerli ve sığınmacı işçiler çocukları aramaya koyulur. Arayış esnasında yerli ve sığınmacı işçiler bir süreliğine de olsa ortak duyguları hissederler. Çocukların arayışı yol boyunca insani değerlerin arayışına dönüşür.


**************************

Kurtuluş

Saving 
İran, 2022 / 13’ / Farsça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen

Mostafa Gandomkar

Oyuncular

Manzar Lashkari, Shohreh Soltani, Payam Ahmadinia, Mehdi Amiri Khorasani, Hossein Hesami, Marzieh Zahri, Shahin Shirinzade, Seyyed Vahab Ghaffari, Mahmood Asemani


Evsiz yaşlı bir kadının para biriktirmek için tuhaf bir planı vardır.

**************************

Rutubet

The Moisture
Türkiye, 2022 / 20’ / Türkçe, İngilizce altyazılı

Yönetmen

Turan Haste

Oyuncular

Mücahit Koçak, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman, Türkyılmaz Sarıkaya, Yaşar Akman, Mukaddes Kurmuş, Takup Güvenilir


Kötülüğün üstüne sis gibi çöktüğü bir köyde geçen film. Anadolu’da zorunlu görevini yapan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle olan mücadele şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor.

**************************

Özel Gece

Suite Night 
İran, 2022 / 13’ / Farsça, Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen

Mahtab Pishghadam

Oyuncular

Aysan Ghanbari, Osveh Sadeghi, Majid Araghi, Jamshid Bahdori, Narges Razavi


Yasi ve Raha, herkes ve her şey tarafından reddedilen iki kızdır. Yasi, hücre hapsine alınmadan önce Raha’yla son kez buluşmak için elinden geleni yapar. Raha, idam edilmeden önce bakire olan bir kızın bekaretinin bir erkek tarafından alınması gerektiği söylentilerinden ölümden korktuğundan daha fazla korkmaktadır. Yasi, kız arkadaşının idam edilmesine izin vermemek için elinden gelen herşeyi yapar!

12. Uluslararası Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması

Aşılmayan Duvarlar

Impenetrable Walls

Türkiye, 2022 / 25’ / Türkçe ve İngilizce altyazılı 

Yönetmen  

Tolga Oskar

Oyuncular 

Röportajlar:

Sabri Baş, Dr. Öğr. Üyesi Gül Çörüş, Burcu Tutumlu, Mehmet Ağan, Rıdvan Ay

Anlatıcı Narrator

A. Efe Akan

Cezasını çeken, hatasından ders alan eski bir mahkumun, yaşamına kaldığı yerden devam etme hakkı olduğu her ne kadar kağıt üzerinde veya zihinlerde yer etmiş olsa da, gerçekte öyle olmadığı görülmektedir. Zira eski bir hükümlü, sabıkalı olarak nitelendirildiğinden hiçbir yerde iş olanağı bulamaz, bu tür insanlar toplum tarafından ötekileştirilir ve sosyal hayata adapte olmakta güçlük çeker. Bunun sonucunda ötekileştirilen eski suçlu, yaşamını sürdürebilmek ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tekrar suç işlemekten başka çare bulamaz. Dolayısıyla, hapishaneden tahliye edilen her eski hükümlünün rehabilite edilip topluma kazandırılması önem arz etmektedir. Yönetmen, çektiği belgesel ile bu konulara ışık tutmak, toplumsal farkındalık oluşturmak gayesindedir.

************************************************

Bir Atın Düşü

The Dream Of A Horse

İran, 2022 / 25’/ Farsça; Türkçe ve İngilizce altyazılı 

Yönetmen  

Marjan Khosravi

Oyuncular 

Shahnaz Dadvar


Göçebe bir ailenin en büyük kızı olan Shahnaz, yazmayı çok sevmekte ve hikayeleri kendi yaşamlarından ilham almaktadır. Babası, ailenin durumunu iyileştirmek için onu evlendirmek ister, ancak ShahnazIn isteği ise daha büyük hayallerin peşinden gitmektir.

************************************************

Çile

Ordeal 

Türkiye, 2022 / 10’ / 

Türkçe;  İngilizce altyazılı 

Yönetmen  

Rosa

Oyuncular 

Kemal Aydoğan, Müzeyyen Durgun, Cenk Verdi


Moda Sahnesi’nin bir yılda birkaç katına çıkan elektrik faturasını ödemeyi reddetmesi üzerinden yola çıkılarak, pandemi ve ekonomik kriz sürecinde tiyatro sahneleri ve sanatçıları devletin verdiği desteği bilinçli olarak reddetmiş gibi gösterilerek Moda Sahnesi yönetmeni Kemal Aydoğan ile röportaj yapılmıştır. Aslında olması gereken başka bir biçimde anlatılmıştır.  Zaman zaman Moda Sahnesi oyunlarından görüntüler, İleri Haber’den izin alınarak kullanılan stok görüntüler ve hikayeyi imgesel olarak destekleyen oyuncuların performansları eşlik etmektedir.  Bu biçimde yaratılan ironi ile seyircinin sürece tanıklık etmesi ve böylelikle bir farkındalık deneyimi yaşaması amaçlanmıştır. 

************************************************

Her Şey Yolunda

Everything is Fine

Türkiye, 2022 / 20’ / Türkçe, Kürtçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı 

Yönetmen  

Muhammet Beyazdağ

Oyuncular 

Aleyna Ayten

Bir yayla köyünde yaşayan 12 yaşında bir kız çocuğunun ve köydeki diğer insanların yaşam biçimleri, sıkıntıları ve düşleri anlatılmaktadır.

************************************************

Ölüm Kozası

Cocoon of Death

Türkiye, 2021 / 20’ / Türkçe; İngilizce altyazılı 

Yönetmen 

Ezel Avcı

Bu belgeselde, Afşin Elbistan Termik santralinin kurulması sonrası doğanın bütün unsurlarında gözlemlenen değişimler anlatılmaya çalışılmıştır.  

Belgeselde Hasan Kılıç adındaki belde sakininin doğduğu, büyüdüğü topraklardan ayrılmak ve kalmak arasındaki kararsızlığı anlatılmaktadır. Bir yandan termik santralin yaydığı zehirli gazlar ve solunan  küller neticesinde yaygınlaşan kanserin yok ettiği aile yakınları ve dostlarına duyduğu özlem, diğer yandan da bu durum karşısındaki öfkesi ve kederi görülmektedir.

************************************************

Sede

Sede

Türkiye, 2021 / 19’ / Diyalogsuz

Yönetmen  

Mehtap Şamiloğlu

Oyuncular 

Sediye Yokuş 

Kars’ın Başkaya Köyü’nde, eşi öldükten sonra kendini köy işlerine adamış ve hayvancılıktan kazandığı para ile yaşamını sürdüren Sede’nin öyküsü. Bu güçlü kadın dört çocuğunu da üniversitede okutmakta ve bu nedenle tek başına mücadelesine devam etmektedir.  

************************************************

SİYAH İsa Adaletten Uzak

The BLACK ChristS. Far From Justice

Almanya, İtalya, ABD, 2022 / 15’/ İngilizce; Türkçe altyazılı 

Yönetmen  

Monica Manganelli


Amerikan tarihindeki en büyük ırkçı katliamının 1921 yılında Tulsa’da (Oklahoma) Greenwood’un siyahi topluluğuna karşı gerçekleştiğine dair vizyoner bir şiir ve meditasyon. Countee Cullen şiirinden ve gerçeküstü sanatçılar Magritte ve Max Ernst’ten esinlenerek 14 bölüm boyunca Haç İstasyonları olarak anlatıldı. Görsel bir şiir, hafıza (gerçek-arşiv görüntüleri) ve hayal gücü (gerçeküstü dünyalar) arasındaki sınırların insan acısı ve inancı üzerine düşünmemizi sağlamak için harmanlandığı manevi bir yolculuk.

************************************************

Var Olan Şiddet Yok

Existing Violences Do Not Exist

Fransa, 2022 / 10’ / Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı 

Yönetmen  

Matthieu Ponchel


Bedenler dövüldü.

Cesetler dövüldü.

Eller parçalanmış, gözler oyulmuştu.

Gençler aşağılandı.

Kadınlar tecavüze ve şiddete uğradı 

İnsanlar öldürüldü.

Ama şiddet yok, bize öyle söylendi.

************************************************

Yapacağım

I will Make it

İspanya, Fransa, 2022 / 20’ / İtalyanca; Türkçe ve İngilizce altyazılı 

Yönetmen 

Loreto Saiz, Corentin Barrial

Oyuncular 

Giovanni de Bari, Riccardo Serra, Carla Luciano


20 yıldan fazla bir süre önce Giovanni annesine bir söz verdi: mafyadan ve uyuşturucudan kurtulacaktı. Bugün, koruma olarak çalıştığı bir sirkin önünde yaşıyor. Her gece daha iyi olmak için son bir arzuyla geçmişi üzerine düşünür: annesinin mezarına geri dönmek ve ona başardığını söylemek.

************************************************

Zeytinliğin Ardı

Behind The Olive Grove

Türkiye, 2022 / 20’ / Türkçe; İngilizce altyazılı 

Yönetmen 

Mervan Serhat Sarışın

Oyuncular

Nejla Işık, Aytaç Yakar, İlkay Demir, Hasan Yorulmaz, Celal Çoban, Muzaffer Döşeme, Cafer Günal

Akbelen Ormanı’nın maden sahasına dönüştürülmesine engel olmak için verilen mücadele, çadır nöbeti tutan köylüler üzerinden anlatılmaktadır.

ADALET TERAZİSİ

1976

1976

Şili, Arjantin, Katar, 2022 / 95’ / İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen

Manuela Martelli

Senaryo

Manuela Martelli, Alejandra Moffat

Oyuncular

Aline Kuppenheim, Nicolás Sepúlveda, Hugo Medina, Alejandro Goic

Şili, 1976. Carmen, yenilenmesini denetlemek için sahildeki evine doğru yola çıkar. Kocası, çocukları ve torunları kış tatilinden gelip gidiyorlardır. Aile rahibi, ondan gizlice barındırdığı genç bir adama bakmasını istediğinde, Carmen alışık olduğu sakin hayattan uzaklaşarak keşfedilmemiş topraklara adım atar.

************************************************

Biz de Ölmüş Olabilirdik

Wir Könnten Genauso Gut Tot Sein

We Might As Well Be Dead

Almanya, Romanya, 2022 /  DCP /  Renkli  / 94’ / Almanca, Lehçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen:

Natalia Sinelnikova

Senaryo:

Natalia Sinelnikova, Viktor Gallandi

Oyuncular:

Ioana Iacob, Pola Geiger, Jörg Schüttauf, Şiir Eloğlu, Moritz Jahn, Susanne Wuest, Knut Berger, Mina Özlem Sagdiç, Cristin König, Jörg Pose

ANNA (40), kızı IRIS (16) ile birlikte ormana yakın cazip bir apartmanda yaşamaktadır. Burası güvenli ve emniyetli bir yerdir ve güvenlik görevlisi olarak Anna önemli bir pozisyona sahiptir. Bakıcı Gerti’nin köpeği kaybolduğunda, toplumda korku ve güvensizlik baş gösterir. Köpeğin kaybolmasından kendisinin nazar değdirmesinin sorumlu olduğuna inanan Iris kendini banyoya kilitler. Anna, kızının korkularının yersiz olduğunu kanıtlamak için kayıp köpeği aramaya başlar. Çok geçmeden toplum Gerti’nin köpeğinin vahşi bir şekilde öldüğüne ikna olur. Bilinmeyen katil korkusu mahalle sakinleri arasında yayılır. Komşular birbirlerinden şüphelenmeye başlar. Anna sakinleri makul olmaya davet etmeye çalışır, ancak bir grup gönüllü kanunsuz ona karşı soruşturma açar. Baskı arttıkça Anna’nın durumu da vahim hale gelir. Kendisinin ve Iris’in evde kalabilmesini sağlamak için ahlaki sınırlarının ötesine geçer.

************************************************ 

Damdaki Kadın  /  

Kobieta Na Dachu

Woman on the Roof  

Polonya, İsveç, Fransa, 2022 /  DCP  /  Renkli  /  97’ / Lehçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen / Senaryo :

Anna Jadowska

Oyuncular  :

Dorota Pomykała, Bogdan Koca, Adam Bobik, Agnieszka Suchora, Ewa Stańczyk, Edyta Januszewska, Aneta Spirydowicz, Milena Lisiecka, Magdalena Mączko, Karolina Adamczyk

60 yaşında bir kadın olan Mirka’nın normal bir hayatı var gibi görünmektedir. Bir sabah güne her zaman olduğu gibi başlar, erkenden kalkar, ailesinin kıyafetlerini kurutur, balıkları için yiyecek alır ve mutfak bıçağıyla banka soygunu yapmaya kalkışır. Paraya olan ihtiyacının sadece aşk ihtiyacını gölgede bırakmak için olduğunu keşfeder.

************************************************

Elveda Bay Haffmann

Adieu Monsieur Haffmann

Farewell Mr. Haffmann 

Fransa, 2021 /  DCP  /  Renkli  /  120’ /  Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen  :

Fred Cavayé

Senaryo :

Fred Cavayé, Sarah Kaminsky

Oyuncular  :

Daniel Auteuil, Gilles Lellouche, Nikolai Kinski, Sara Giraudeau, Anne Coesens, Mathilde Bisson, Frans Boyer, Claudette Walker

PARİS 1941. François Mercier, tek amacı sevdiği kadın Blanche ile bir aile kurmak olan sıradan bir adamdır. François, yetenekli bir Yahudi kuyumcu olan Bay Haffmann için çalışmaktadır. Alman işgali ilerleyen süreçte patron ve çalışanı kaderlerini alt üst edecek bir anlama yapmaya zorlar.

************************************************ 

Gönüllü

La Voluntaria

The Volunteer

İspanya, Yunanistan, 2022 /  DCP  /  Renkli  /  99’ /  İspanyolca, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen :

Nely Reguera

Senaryo :

Nely Reguera, Eduard Sola, Valentina Viso

Oyuncular  :

Carmen Machi, Hamam Aldarweesh-Almanawer, Itsaso Arana, Arnau Comas, Dèlia Brufau, Yohan Levy, Henrietta Rauth

Kısa süre önce emekli olmuş bir doktor olan Marisa, her şeyi bırakıp Yunanistan’daki bir mülteci kampına gitmeye karar verir. Kamptakilerin tıpkı kendisi gibi insanlara ihtiyacı vardır.  Oraya vardığında, asla hayal bile edemeyeceği bir gerçekliği keşfeder ve bu da onu aşk ve kendini faydalı hissetme ihtiyacı arasındaki sınırları keşfetmeye iter.

************************************************

İnstagram Ailesi

Girl Gang

İsviçre, 2022  /  DCP  /  Renkli Color  /  98’ / Almanca, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen  :

Susanne Regina Meures

Senaryo :

Oyuncular  :

On dört yaşındaki Leonie, Berlin’in kenar mahallelerinde yaşayan başarılı bir fenomendir. Milyonlarca takipçisi vardır ve şirketler ona ürün yağdırmaktadır. Leonie’nin ebeveynleri kızlarının internetteki faaliyetlerinin muazzam ekonomik potansiyelini fark ettiklerinde, hızla yönetimi ele alırlar. Leonie’nin kendilerinden daha iyi bir hayata sahip olmasını isterler. Ancak Leonie’nin markalar ve içerik üretme baskısı ile kontrol edilen hayatının, adrenalin, şöhret ve bedava spor ayakkabıların telafi edemediği karanlık bir tarafı vardır.

************************************************ 

Saraybosna Safari

Sarajevo Safari

Slovenya, 2022 /  DCP  /  Renkli  /  75’ /  İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı 

Yönetmen  / Senaryo:

Miran Zupanič

Oyuncular :

Stana Ćišić, Samir Ćišić, Faruk Šabanović, Edin Subašić

1992-1996 yılları arasında Saraybosna kuşatmasında yaşanan pek çok dramatik olay arasında  gerçekleşen insan avının  hikayesi kamuoyundan gizlendi. Saraybosna kuşatmasında Sırp tarafında sadece Bosna Sırp Ordusu, gönüllüler ve paralı askerlerin değil, aynı zamanda küçük ve gizli bir grubun daha yer aldığı sadece çok az kişi tarafından biliniyordu. Bunlar, kuşatma altındaki Saraybosna sakinlerine ateş etmek için yüksek ücretler ödeyen zengin yabancılardı.

Seni Ben Kurtaracağım  /  

Viens, je t’emmène

Nobody’s Hero

Fransa, Belçika, 2022 /  DCP  /  Renkli /  100’ /  Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen :

Alain Guiraudie

Senaryo :

Alain Guiraudie, Laurent Lunetta

Oyuncular :

Médéric Jean-Charles Clichet, Isadora Noémie Lvovsky, Selim Iliès Kadri, Mr. Coq Michel Masiero, Florence Doria Tillier, Gérard Renaud Rutten, Mr. El Alaoui Philippe Fretun, Mrs. El Alaoui Farida Rahouadj, Charlène Miveck Packa, Mr. Renard Yves-Robert Viala, Mr. Petit Patrick Ligardes

Clermont-Ferrand, Orta Fransa. Médéric (35), evli olan orta yaşlı seks işçisi Isadora ile tanışır ve ona aşık olur. Şehir merkezi bir terör saldırısı olduğunda olduğunda, genç, evsiz bir Selim, Médéric’in binasına sığınarak bir paranoya dalgasını kışkırtır. Selim’e sempati duyan, Isadora için çıldıran  Mederic’in hayatı bir anda altüst olur…

************************************************

Sessiz Kız

An Cailín Ciúin

The Quiet Girl

İrlanda, 2022 /  DCP  /  Renkli  /  94’  / İrlanda Galcesi, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen  :

Colm Bairéad

Senaryo :

Colm Bairéad, Claire Keegan

Oyuncular :

Cleona Ní Chrualaoí, Carrie Crowley, Andrew Bennet

Cáit, aşırı kalabalık, işlevsiz ve yoksul bir aileden gelen dokuz yaşında bir kızdır. Okulda ve evde sessizce boğuşurken, çevresindeki gözlerden uzak durmayı öğrenmiştir. Yaz gelip hamile annesinin doğumu yaklaşırken, Cáit (Catherine Clinch) uzak akrabaların yanına gönderilir. Ne zaman evine döneceğini bilmeden sadece üzerindeki kıyafetlerle bu yabancıların evinde kalır. Daha önce hiç tanışmadığı orta yaşlı bir çift olan Kinsella’lar, kıza sahip oldukları kıyafetleri giydirir. Kinsalla’lar çiftçilik yapıyor, çok çalışıyor ve kendinden bir şey istemiyorlar gibi görünmektedir. Evin kadını Eibhlín’in (Carrie Crowley) sıcak karşılamasına rağmen, evin erkeği Sean (Andrew Bennett), Cáit’ten ondan uzak durur, ancak zamanla gergin ilişkileri derinleşmeye başlar. Yavaş yavaş, Kinsella’ların bakımında, Cáit çiçek açar ve yeni bir yaşam biçimi keşfeder. Ama sevginin büyüdüğü ve sır olmaması gereken bu evde, acı bir gerçeği keşfeder.

************************************************

Sürü

La Jauría

Kolombiya, Fransa, 2022 /  DCP  /  Renkli  /  86’ /  İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen  /  Senaryo :

Andrés Ramírez Pulido

Oyuncular :

Jhojan Estiven Jimenez, Maicol Andrés Jimenez, Miguel Viera, Diego Rincon, Carlos Steven Blanco, Ricardo Alberto Parra, Marleyda Soto, Jhoani Barreto, Wismer Vasquez

Taşralı bir çocuk olan Eliu, arkadaşı El Mono ile birlikte işlediği bir suç yüzünden Kolombiya tropik ormanlarının derinliklerindeki deneysel bir genç suçlular enstitüsüne hapsedilir. Gençler her gün, kamp muhafızı Godoy’un tehditkâr bakışları altında ağır işlerde çalışmakta ve yoğun grup terapilerine katlanmaktadır. Bir gün El Mono da aynı merkeze nakledilir ve onunla birlikte Eliu’nun kaçmaya çalıştığı geçmişi de gelir.

************************************************

Tori ve Lokita

Tori & Lokita

Fransa, 2022 / DCP / Renkli  / 88’/ Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen / Senaryo:

Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne

Oyuncular:

Pablo Schils, Joely Mbundu, Alban Ukaj, Tijmen Govaerts, Charlotte De Bruyne, Nadège Ouedraogo, Marc Zinga

Günümüz Belçika’sında, Afrika’dan tek başlarına gelen küçük bir çocuk ve ergen bir kız, yenilmez dostluklarını sürgünlerinin zorlu koşullarına karşı savunurlar. Lokita’nın mülteci olarak kalma iznini almak için kardeş gibi davranırlar. Ancak çocuklar, borçlarını ödemek ve evlerine para göndermek için isteksizce suç dünyasının içine çekilirler.

************************************************

Yusufçuklar

Libélulas

Dragonflies 

İspanya, 2022 / 103’  / İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen  /  Senaryo

Luc Knowles

Oyuncular

Milena Smit, Olivia Baglivi, Marina Esteve, Pol Hermoso, Javier Collado, Gonzalo Herrero, Noemí Climent

Bir işi ya da gelecekleri olmayan Álex ve Cata, hayatları boyunca mahalleyi birlikte terk etmenin hayalini kurmuşlardır. Arkadaşlıklarının önemi bilmeleri gerçeklerle başa çıkmalarına yardımcı olmaktadır.  Kaçışlarını planlarken her geceyi son geceleriymiş gibi yaşarlar. Yusufçukların uçuşu gibi kırılgan bir dengede takılı kalmışlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.