Ruhi Su Dostlar Korosu Konseri/ Beyoğlu Ses Tiyatrosu/ 6 Mart Pazar 20:30

0

975 yılında temelleri atılan, Ruhi Su’nun kültürel mirasını günümüze taşıyan ve bugün halk müziğine katkı veren ve zevkle dinlenen çok sayıda yorumcunun çıkış noktası olan Ruhi Su Dostlar Korosu, 6 Mart Pazar saat 20:30’de tarihi Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda dinleyicileri ile buluşuyor.

Ruhi Su repertuvarından eserler başta olmak üzere, Türkçe ve diğer dillerdeki çoğunluğu çok sesli halk müziği eserlerini seslendirecek olan koroya konserde konuk solist Erdem Oral da eşlik ederek 2 eser ve ayrıca solo olarak bir eser seslendirecek.

Ruhi Su, 1936 yılında Müzik Öğretmenliler Korosu’nu (belgelerdeki ismiyle Ses ve Tel Birliği Korosu) kurarak başladığı koro çalışmalarını hayatının sonuna dek sürdürmüştür. Çünkü esasında polifonik karakterde olan halk müziğimizin, Batı müziği içinde yer edinmesinin yolu çokseslilikten geçer. Bir yazısında “Batı tekniği ile işlenmiş müziğimizi dinlerken de kendi dilimizi ve kendi yaşantılarımızı bula bula çoksesliliğin tadını anlamaya alışacağız ve böylece Batı müziği içindeki yerimizi alabileceğiz” sözleri ile bu önemi vurgulamıştır.

İlk kurduğu koronun devamında, 1944-1947 yılları arasında Ankara Üniversitesi DTCF’nde ikinci bir koro oluşturur. Hapishane yılları bile onu yıldırmaz, dört duvar arasında kısa süreli korolar kurmaya devam eder. Nihayetinde, 1975 yılında Dostlar Tiyatrosu’nda Dostlar Korosu’nun temelleri atılır. Yaklaşık altmış kişi ile başlayan Dostlar Korosu, kısa zaman içinde çoksesliliğe adım atar. Ruhi Su ile birlikte; El Kapıları (1976), Sabahın Sahibi
Var (1977) ve Semahlar (1978) isimli üç albüm kaydederler.

12 Eylül darbesi sebebi ile çalışmalarını durdurmak zorunda kalsalar da dayanışmalarından ve emellerinden vazgeçmezler hiçbir zaman. Büyük ustayı kaybedişimizin ardından koronun adının başına Ruhi Su ismi eklenir ve çalışmalar kaldığı yerden, Timur Selçuk, Sarper Özsan, Hüseyin Tutkun, Cenan Akın, Öcal Öcalan, Refik Köksal, Cengiz Ünal, Ortaç Aydınoğlu, Berktay T. Akyıldız ve Mutlu Ödemiş gibi değerli müzik adamları yönetiminde devam eder. Bugüne geldiğimizde, koromuzu Haluk Polat çalıştırmaktadır. 2019 yılından bugüne koromuzun şefliğini yürüten Haluk Polat, yine Cep Sahne Eğitim Direktörlüğü ve An Vokal, Simurg, Ychorus gibi koro ve vokal gruplarında müzik direktörlüğü görevlerini yürütmektedir.

O günlerden günümüze; koristler, şefler, şarkılar değişse de Ruhi Su Dostlar Korosu amacını, yolunu ve çizgisini hiç değiştirmemiştir. Bugüne kadar çok sayıda sanatçıyla sahne almış; yurt içinde ve dışında sayısız konserler vermiş, beş yüzün üzerinde korist yetiştirmiştir. Bugün halk müziğine katkı veren ve zevkle dinlenen çok sayıda yorumcunun çıkış noktası olmuştur. Ülkemizde, bunca yıldır yaşamını sürdüren, varlığını koruyan ve böylesi zengin bir repertuara sahip olan birkaç korodan biridir.

Ruhi Su Dostlar Korosu, 43 yıllık bir aradan sonra, Haluk Polat şefliğinde hazırladığı ve çok sesli, çok kültürlü bir seçkiye yer verdiği, Suyun İzi isimli albümünü 2021 yılı Aralık ayında çıkararak çeşitli dijital platformlardan dinleyicilerin beğenisine sunmuştur.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.