11. ULUSLARARASI SUÇ VE CEZA FİLM FESTİVALİ: Filmleri, Programı, Jürisi, Ödülleri

0

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali basın toplantısı 17 Kasım 2021 Çarşamba günü çevrim içi uygulamayla gerçekleşti. Festival başkanı Adem Sözüer’in açılış konuşmasının ardından, festival direktörü Bengi Semerci konuklara; festivale ve filmlere ilişkin ayrıntıları görsel sunumlarla aktardı.

 

Sinema gönüllüleri her yıl artıyor

Bu yıl 11.’si 26 Kasım-02 Aralık 2021 tarihlerinde T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Şişli Belediye’sinin katkıları ile düzenlenecek olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, sinema profesyonelleri ve seyircisi ile buluşuyor. Sinemanın toplum için bir ayna olduğu düşüncesi ve adaletin bu aynadan yansımasının önemine olan inancı her yıl katılan yenilikler, yeni filmler, yeni bölümler ve en önemlisi adalet ve sinema gönüllüleri ile artıyor. Festivalin film gösterimleri, 26 Kasım – 02 Aralık 2021 tarihleri arasında Beyoğlu Atlas 1948 ve Kadıköy Sinemalarında gerçekleşecek.

 

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 film yarışacak

Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibi Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşuyor. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 film yarışacak.

 

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda 10 film yarışacak

Yine Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmler Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda yerini bulacak. Bu bölümde 10 film yarışacak.

 

“Adalet Terazisi”

Bu yıl “Adalet Terazisi” yine seyirciye ulaşacak. Adalet Terazi’si bölümünde 16 tane dünya sinemasının seçkin örneklerinden film yer alıyor. Adalet temalı kısa filmlerin oluşturduğu belgesel seçkilerinde ise 6 film gösterime sunulacak. Kısa film yönetmenleri ile söyleşiler programın önemli bir parçasını oluşturuyor.

Endüstri Günleri ‘VisionIST’

27-28 Kasım 2021 tarihlerinde endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı, projelerin yarışmadan profesyonellere sunulduğu VisionIST ‘Endüstri Günleri’nin 3.’sü çevrim içi olarak gerçekleşecek. Katılım için www.icapff.com adresinden akreditasyon formu doldurulması yeterli.

 

Festival açılışı 25 Kasım’da

Festival 25 Kasım 2021 Perşembe günü Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi’ndeki açılış töreni ile başlayacak. Çin’li yönetmen Cao Jinling’in yönettiği “Anima” filmi açılışta izleyici ile buluşacak.

 

Akademik programda uzaktan ve yüz yüze 18 oturum

Festivalde her yıl akademik program İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenliyor. “Herkes İçin Çevre Adaleti” teması ile bu yıl katılımcılar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde uzaktan ve yüz yüze 18 oturum eşliğinde ağırlanacak.

Akademik program 26 Kasım 2021 – 02 Aralık 2021

On birincisi düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nde bu yıl, “Adalet” teması ile dünyanın dört bir yanından filmler bir araya getiriliyor. Bu filmleri oluşturanları izleyici ile buluşturarak; sosyo-kültürel hayatın zenginleştirilmesine, sinema sanatının farklı kültürlerle tanışmasına aracılık ediliyor. Konuyla ilgili festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer toplantıda katılımcılara şu önemli açıklamaları yaptı: “Film festivalinde film programının yanı sıra çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşecek. 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programı, 26 Kasım Açılış – 02 Aralık Ödül Töreni kurgu aralıklarında “Herkes İçin Çevre Adaleti” temasıyla hibrit yöntemle düzenlenecek.

 

Jüriler açıklandı

Festival Direktörü Bengi Semerci; 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali jürilerini açıkladı.

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi

Jüri; İran’dan yönetmen, yapımcı ve oyuncu Niki Karimi, Bulgaristan’dan Sofia Meetings yöneticisi ve yapımcı Mira Staleva, Ukrayna’dan Kiev Uluslararası Film Festivali Molodist’in program yöneticisi Bohdan Zhuk, Türkiye’den oyuncu Mehmet Aslantuğ ve yönetmen Pelin Esmer’den oluştu. Jüri başkanlığını Niki Karimi yapacak.

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması Jürisi

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Altın Terazi Kısa Metraj Yarışma Jürisi Başkanlığını belgesel yönetmeni ve akademisyen Can Candan yapacak. Yönetmen Reem Saleh, oyuncu Tülin Özen diğer jüri üyeleri olarak en iyi kısa filmi belirleyecek.

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Altın Terazi Kısa Film Yarışmasında yarışacak olan kısa filmler; Yönetmen Farhad Eivazi, Akademisyen Berceste Gülçin Özdemir ve Oyuncu Barry Ward’dan oluşan ön jüri tarafından seçildi.

 

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde ‘Onur Ödülleri’ belli oldu

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin her yıl verdiği onur ödülleri belli oldu. Festival bu yıl tüm direnen Afgan kadınları ve sinemacıları adına Afgan’lı yönetmen Sahraa Karimi’ye onur ödülü verecek.

‘Sinema Onur Ödülü’ Reis Çelik’e verilecek

Bu yıl 11.’si 26 Kasım-02 Aralık 2021 tarihlerinde T.C Kültür ve Turizm bakanlığı ve Şişli Belediye’sinin katkıları ile düzenlenecek olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde festival danışma kurulu; ‘Sinema Onur Ödülü’nü Reis Çelik’e ve ‘Akademik Onur Ödülü’nü Sargun Ali Tont’a ve ‘Sinemaya Katkı Ödülü’nü Hülya Uçansu’ya vermeyi kararlaştırdı. Festival filmleri 26 Kasım sabahından itibaren Kadıköy Sineması ve Beyoğlu Atlas 1948 Sinemalarında izlenebilecek.

Tanıtım videoları, filmlerin konuları ve görseller için drive linki : https://drive.google.com/drive/folders/1HXWhsC1GRUsY48-Ndu9LM-lZ1DN678_W

 

AÇILIŞ FİLMİ 

ANIMA

MO ER DAO GA

ANIMA

DCP / Renkli / 120’

Mandarin; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Çin, 2020

 

Yönetmen

Cao Jinling

 

Oyuncular

Wang Chuanjun, Qi Xi

Yapımcı

Liao Ching-Song

Genç Tutu, küçük kardeşlerinin hayatını kurtarmak için bir ayıyı öldürür. Fakat ayılar, Lonki kabilesi için kutsal olduğu için Tutu kabileden dışlanır. Yıllar sonra Tutu ve Linzi, büyüdükleri ormanın yakınında ormancılık yaparak geçimlerini sağlarlar. Ama ikisinin de aynı kadına aşık olması, kardeşleri birbirinden ayırır. Linzi doğa ve ormanla giderek daha fazla bağlantı kurarken, Tutu başka bir yol seçer. Hikayeleri aracılığıyla bütün canlılarla kurulan derin bağlarını deneyimliyor ve doğanın onu yaralayan insanlara verdiği gizemli cezaya tanık oluyoruz. Bu film bize Toprak Ana ile olan ilişkimizi düşünme fırsatı veriyor.

11. ULUSLARARASI ALTIN TERAZİ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

 

107 ANNE

CENZORKA

107 MOTHERS

 

DCP / Renkli / 93’

 

Rusça, Ukraynaca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Slovak Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna 2021

 

Yönetmen

Peter Kerekes

 

Oyuncular

Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva, Lyubov Vasylyna

Lesya, Odessa’nın kadın ıslah evlerinden birinde yedi yıl kalmasına neden olan  bir tutku suçu işlemiştir. İlk çocuğunu daha yeni doğurdu ve şimdi sadece kadınların yaşadığı bir dünyaya girer: Her yaştan kadınlar; mahkumlar, hemşireler ve gardiyanlar, dullar, kızlar, kız kardeşler, hamile kadınlar ve çocuklu kadınlar. Üniformaların rengi olmasa bazen kimin kim olduğunu söylemek zor olacaktır.

 

 

ALİ’NİN TABİÂTI

ALİ’S NATURE

 

DCP / Renkli / 87’

 

Türkçe; İngilizce altyazılı

 

 

Türkiye, 2020

 

Yönetmen

Levent Çetin

 

Oyuncular

Ozan Ayhan, Algı Eke, Ahmet Melih Yılmaz, Mehmet Usta, Elçin Atamgüç, Çetin Sarıkartal,

Çağla Acar, Ayaz Gülşen, Zeynep Çelik Küreş, Batuhan Gelener

 

 

Gelenek ile modernin, maddi ile manevi olanın birbirine   karıştığı bir Anadolu köyünde yaşayan Ali,  balıkların kutsal sayıldığı bir geleneğin son temsilcisidir. Bu geleneğe göre balıklar öldükten sonra kefene sarılıp, dualar eşliğinde onlar için yapılan mezarlığa gömülmektedir. Ali’nin karısı Meryem ile tek sorunları çocuklarının olmamasıdır. Genç çift sorunu çözmek için tıbbi yöntemler kadar geleneksel yöntemlere de başvururlar. Geceleri define arayan ve eskiden beri Meryem’e ilgi duyan  Kazım’ın varlığı ise zaman zaman Ali’yi huzursuz etmektedir. Kazım’ın hayal ortağı üniversiteyi yeni bitirmiş Musa’dır. Ali ile Meryem arasındaki sorun büyürken bir gece Kazım ile Musa buldukları defineyi çıkarabilmek için balık mezarlığını talan ederler.

 

AVRUPA

EUROPA

 

DCP / Renkli / 72’

 

Arapça, Bulgarca, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Irak, Kuveyt, İtalya 2021

 

Yönetmen

Haider Rashid

 

Oyuncular Cast

Adam Ali, Erfan Rashid, Svetlana Yancheva, Mohamed Zouaoui, Pietro Ciciriello

Kamal, daha kaliteli bir hayat yaşamak için Irak’tan kaçar ve Avrupa’ya gitmeye çalışır. Fakat Türkiye – Bulgaristan sınırında yerel paralı askerler acımasızca mültecileri avlamaya çalışmaktadırlar. Ormanda bir başına kalan Kamal’ın kaçmak için üç günü vardır.

 

BEMBEYAZ

PURE WHITE

 

DCP / Renkli / 97’

 

Türkçe, İngilizce altyazılı

 

Türkiye, 2021

Turkey, 2021

 

Yönetmen

Necip Çağhan Özdemir

                                    

Oyuncular Cast

Mert Fırat, Ece Çeşmioğlu, İnanç Konukçu, Rıza Akın, Kubilay Tunçer, Esra Ergün, Sarp Tanış, Gonca Küçükardalı, Erdem Kaynarca, Kamer Çelenk, Sencar Sağdıç, Koray Can Yanaşık, Aydın Yapıcı, Ece Ertez

 

Vural 30’lu yaşlarının ortalarında, ABD konsolosluğunun karşısında pasaport fotoğrafları çeken bir dükkânı kalp hastası babası İbrahim ile birlikte çekip çeviren, evli ve bir çocuk babası, dindar bir aileden gelen bir adamdır. Her fırsatta oğluna doğruyu ve iyiyi öğütleyen bu adamın herkesten sakladığı bir sırrı vardır: Aynı mahallede oturan Sonay ile ilişkisi. Bunalımda olan Sonay’dan öğrenmek üzere olduğu şey ise tüm hayatını bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değiştirecektir.

 

 

BEYAZ İNEK İÇİN BALAD

GHASİDEYEH GAVE SEFİD

BALLAD OF A WHITE COW

 

DCP / Renkli / 105’

 

Farsça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

İran, Fransa, 2020

 

Yönetmen

Behtash Sanaeeha, Maryam Moghaddam

 

Oyuncular Cast

Maryam Moghaddam, Alireza Sanifar, Pourya Rahimisam, Avin Purraoufi, Farid Ghobadi, Lili Farhadpour

 

Mina’nın hayatı, kocası Babak’ın idam edildiği suçtan masum olduğunu öğrenince alt üst olur. Yetkililer, hata için özür dileyip maddi tazminat önerirler.  Fakat Mina, kendisi ve kızının iyiliği için bu iki yüzlü sisteme karşı sessiz bir savaş başlatır. Tam parası tükenirken Reza adında bir yabancı, Babak’a olan borcunu ödemeye geldiğini söyleyerek kapısını çalar. Mina ilk başta temkinlidir, ancak onları birbirine bağlayan sırrın farkında olmadan giderek Reza’nın hayatına girmesine izin verir.

 

DENGE

YUKO NO TENBİN

A BALANCE

 

DCP / Renkli / 153’

 

Japonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Japonya, 2020

 

Yönetmen

Yujiro Harumoto

 

Oyuncular Cast

Kumi Takiuchi, Yumi Kawai, Masahiro Umeda, Ken Mitsuishi

 

Belgesel yönetmeni Yuko, zorbalığa uğrayan bir kız öğrencinin üç yıl önce gerçekleşen intiharıyla bağlantılı yaslı ailelerle bağlantı kurarak ilgili bir parçayı bir araya getirir. Gerçeği aydınlatmaya kararlı olan Yuko’nun uzlaşmaz doğası, onu belgeselinin televizyon kanalındaki muhafazakar görüşlü yönetimle çatışmaya sokar. Ancak röportaj yaptığı kişilerin kabuklarından çıkıp, ona güvenmelerini sağlar.

 

Sonra Yuko, kendisinin de yarı zamanlı çalıştığı dershaneyi işleten babası Masashi’nin ciddi bir yargı hatası yaptığını keşfeder. İşine ve Masashi’nin yarattığı karmaşaya karıştıkça vicdanıyla mücadele etmesine rağmen kendini yalan üstüne yalan söylerken bulur. Bununla birlikte, babasının günahı, belgeseline derinlik katar ve ona kazandırdığı “kurban” bakış açısı belgeseline   derinlik katar, yapımcısının ve kanalın övgüsünü kazanır. Beklenmedik gelişmeler birbiri ardına meydana gelir ve Yuko’nun gerçek ve yanlış algısının dengesini bozar, onu hayatını değiştirecek kararlar almaya zorlar.

 

 

 

KIZ KARDEŞLİK

SESTRİ

SISTERHOOD

 

 

DCP / Renkli / 90’

 

Makedonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Kuzey Makedonya, Kosova, Karadağ, 2021

 

Yönetmen

Dina Duma

 

Oyuncular Cast

Antonija Belazelkoska, Mia Giraud

 

İki genç, Maya ve Jana, hep birliktedirler  ve her şeyi birlikte yaparlar. Aralarındaki ilişki genellikle, dik kafalı Jana’nın liderliği ve Maya’nın onu takip etmesi şeklindedir. Bir gece, partide okulun en popüler kızı Elena’yı Maya’nın uzun süredir hoşlandığı bir çocukla seks yaparken görürler ve kameraya alırlar. Jana, Maya’yı videoyu yayınlamaya ikna eder ve video viral hale geldiğinde Elena’nın hayatı mahvolur. Üç kız arasındaki hararetli bir çatışma, Elena’nın kaybolmasına ve Maya’nın yaptıklarını polise itiraf etmeyi istemesine neden olur. Ama Jana’nın istediği bu değildir. Dolayısıyla Maya onun yeni hedefi olur. Maya’nın hem bu zehirli ilişkiden ve hem de hayatını mahvetme tehdidinde bulunan bu sırdan kurtulma cesaretini bulması gerekir.

 

 

LİNGUİ, KUTSAL BAĞLAR

LİNGUİ, LES LİENS SACRÉS

LINGUI, THE SACRED BONDS

 

DCP / Renkli / 88’

 

Arapça, Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Çad, Fransa, Almanya, Belçika, 2021

 

Yönetmen

Mahamat-Saleh Haroun

 

Oyuncular Cast

Achouackh Abakar Souleymane, Rihane Khalil Alio, Youssouf Djaoro

Amina, 15 yaşındaki kızı Maria ile birlikte Çad’daki N’djamena’nın eteklerinde yalnız yaşamaktadır. Zaten kırılgan olan dünyası, kızının hamile olduğunu öğrendiği gün yıkılır. Kızı bu hamileliği istememektedir. Kürtajın sadece din tarafından değil, kanunlar tarafından da kınandığı bir ülkede, Amina kendini önceden kaybedilmiş gibi görünen bir savaşla karşı karşıya bulur…

 

 

SİVİL VATANDAŞ

LA CİVİL

 

DCP / Renkli / 135’

 

İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Meksika, Belçika, Romanya 2021

 

Yönetmen

Teodora Ana Mihai

 

Oyuncular Cast

Arcelia Ramirez, Álvaro Guerrero, Jorge A. Jimenez, Ayelén Muzo

Cielo’nun ergen kızı Laura, Kuzey Meksika’da kaçırılır. Birkaç kez fidye ödemesine rağmen, Laura iade edilmez. Yetkililer aramada herhangi bir destek vermediğinde, Cielo meseleyi kendi eline alır. Yerelden sağlayabileceği bilgi karşılığında, kayıt dışı bir şekilde Laura’yı aramasında kendisine destek olmayı kabul eden, alışılmadık çalışma tarzına sahip asker Lamarque’dan yardım alır. Cielo’nun Lamarque ile işbirliği, onu her şeyden önce kurban yapan şiddet sarmalına çeker.

 

YARAMAZ ÇOCUKLAR 

LES ENFANTS TERRIBLES

 

 

DCP / Renkli / 93’

 

Türkçe, Arapça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Fransa, Almanya, Türkiye, 2021

 

Yönetmen

Ahmet Necdet Çupur

 

Oyuncular

Mahmut Çupur, Nezahat Çupur, Zeynep Çupur, Ahmet Necdet Çupur

 

Zeynep, üniversite eğitimine devam edebilmek için açık liseye kaydolmuş ve bir fabrikada çalışmaya başlamıştır. Ağabeyi Mahmut ise görücü usulü evlendiği eşinden ayrılmaya karar vermiştir. İki kardeşin bu sıra dışı değişimi, hem muhafazakar ailelerinde, hem de geleneksel bir hayatın sürdüğü köyleri Keskincik’te huzursuzluğa neden olur. 20 yıl önce, benzer bir süreç geçirmiş ve eğitimine devam edebilmek için Keskincik’ten ayrılmış olan abileri Ahmet tarafından çekilen bu belgesel, geçmişle bugün, eskiyle yeni arasındaki çatışmanın öyküsü.

 

ADALET TERAZİSİ THE SCALE OF JUSTICE

 

 

AİLE

LA MİF

THE FAM

DCP / Renkli / 110’

 

Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

İsviçre 2021

 

Yönetmen

Frédéric Baillif

 

Oyuncular Cast

Claudia Grob, Anaïs Uldry, Kassia Da Costa, Joyce Esther Ndayisenga, Charlie Areddy, Amélie Tonsi, Amandine Golay, Sara Tulu

 

Bir grup genç kız zorunlu olarak sosyal çalışmacıların gözetiminde yetiştirme yurduna yerleştirilmiştir. Bu zorunlu “aile” deneyimi beklenmedik gerilimlere ve yakınlıklara neden olur. Meydana gelen bir olay çatışmaların tetiklenmesine neden olur. Aile gençleri korumak için oluşturulan sistemlerin sorunlarını ortaya koyarken, topluma ayna tutan bir sosyal dramayı perdeye yansıtıyor.

 

BANTU ANNE

BANTÚ MAMA

BANTU MAMA

 

 

DCP / Renkli / 77’

 

Fransızca, İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Dominik Cumhuriyeti, 2021

 

Yönetmen

Ivan Herrera

 

Oyuncular Cast

Clarisse Albrecht, Euris Javiel, Arturo Perez, Scarlet Reyes, Donis Taveras

 

Afrika kökenli Fransız bir kadın, Dominik Cumhuriyeti’nde tutuklandıktan sonra kaçmayı başarır. Santo Domingo’nun en tehlikeli bölgesinde, bir grup çocuk onu kendi sığınaklarına alırlar. Bu çocukların himayesinde ve anne figürü olarak kaderinin karşı konulmaz  bir şekilde değiştiğini görecektir.

 

 

ÇEVİRMEN

ALMUTARAJİM

THE TRANSLATOR

 

 

DCP / Renkli / 105’

 

Arapça, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Suriye, Fransa, İsviçre, Belçika, Katar, 2020

 

Yönetmen

Rana Kazkaz, Anas Khalaf

 

Oyuncular Cast

Ziad Bakri, Yumna Marwan, David Field, Sawsan Arshid, Miranda Tapsell, Fares Al-Helou, Reem Ali, Rami Farah, Zayd Khalaf, Ramzi Maqdisi

2000 yılında, Sami, Avustralya’nın Sidney kentindeki Suriye Olimpiyat takımının Arapça-İngilizce çevirmeniydi. Bir dil sürçmesi  onu Avustralya’da kalmaya ve siyasi mülteci olarak sürgünde yaşamaya zorladı. 2011’de Suriye devrimi başladığında ve kardeşi tutuklandığında, Sami onu bulmak için Suriye’ye dönmek için her şeyi riske atar.

 

DÖNÜŞ: IŞİD’DEN SONRA HAYAT

EL RETORN, LA VİDA DESPRÉS DE L’ISIS

THE RETURN: LIFE AFTER ISIS

 

 

DCP / Renkli / 90’

 

İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

İspanya, İngiltere, 2021

 

Yönetmen

Alba Sotorra

 

Oyuncular Cast

Shamima Begum

 

Gençken hayatlarını IŞİD’e adayan, ancak şimdi Batı’daki evlerinde hayatlarına yeniden başlama şansına sahip olmak isteyen bir grup kadının benzersiz yaşamları.. Bu kadınlar arasında muhtemelen en ünlüleri, 15 yaşındayken İngiltere’den kaçan Shamima Begum ve Twitter’da takipçilerini IŞİD’i desteklemeye teşvik ettiği iddia edilen ABD’li Hoda Muthana dır. Medya tarafından evrensel olarak aşağılanan bu kadınlar, hikayelerini ilk kez kendi perspektiflerinden anlatıyorlar.

 

 

EV HAPSİ

DELO

HOUSE ARREST

 

DCP / Renkli / 106’

 

Rusça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Rusya, 2021

 

Yönetmen

Aleksey German JR.

 

 

Oyuncular Cast

Merab Ninidze, Anna Mikhalkova, Anastasia Melnikova, Alexandra Bortich, Roza Khairullina, Alexander Pal, Svetlana Khodchenkova, Anastasia Talyzina

 

Bir üniversite profesörü olan David, sosyal medyada şehrinin yönetimini eleştirir. Ancak valinin şüpheli işlerinin araştırılması yerine David yolsuzlukla suçlanır ve ev hapsine alınır. David, katılanılamaz gözetime, iki yüzlü tanıdıklarına ve medyanın artan ilgisine rağmen karşı koymaya devam eder. Özür dilemez. Mahkeme gününün yaklaşırken acaba David’in Goliath’a karşı olan bu savaşı kazanma umudu var mıdır?

 

 

 

 

 

HAVVA, MERYEM, AYŞE

HAVA, MARYAM, AYESHA

 

 

DCP / Renkli / 86’

 

Farsça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Afganistan, İran, 2019

 

Yönetmen

Sahraa Karimi

                                               

Oyuncular Cast

Arezoo Aripoor, Fereshta Afshar, Hasiba Ebrahmini

 

Farklı sosyal altyapılardan olan ve Kabul’de yaşayan üç Afgan kadın hayatlarında büyük bir zorlukla yüzleşmektedirler. Hava, geleneksel, kimsenin umursamadığı hamile bir kadın, babasıyla ve kayınvalidesiyle yaşamaktadır. Tek mutluluğu karnındaki çocukla konuşmaktır. Maryam, eğitimli bir televizyon haber muhabiri, sadakatsiz kocasından boşanmak üzeredir. Ancak hamile olduğunu öğrenir. Ayesha, 18 yaşında bir kız, kuzeniyle evlenmeyi kabul eder, çünkü haberi aldığında ortadan kaybolan sevgilisinden hamiledir. Her biri problemini ilk kez kendi başına çözmek zorundadır.

 

KUŞ ATLASI

ATLAS PTÁKŮ

A BIRD ATLAS

 

DCP / Renkli / 92’

 

Çekçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Slovakya 2021

 

Yönetmen

Olmo Omerzu

 

 

Oyuncular Cast

Miroslav Donutil, Alena Mihulová, Martin Pechlát, Eliška Křenková, Vojtech Kotek, Pavla Beretová

 

Milyonlarca dolarlık bir şirkette büyük bir zimmete para geçirme vakası, şirketi yöneten aile üyeleri arasında giderek artan bir etkiye neden olur. Uzun süredir CEO olan Ivo Rona ve ailesi, en güvenilir çalışanlarından biri olan Marie kaybolunca suçlanacak kişiyi ararlar. Karşılaştıkları durum bir intikam planı mı, kurumsal sabotaj mı yoksa iyi oynanan bir internet dolandırıcılığı mıdır? Kesin olan tek şeyin aralarından birinin güvenilemez olduğudur.

 

LÂL GECE

NIGHT OF SILENCE

 

DCP / Renkli / 92’

 

Türkçe; İngilizce altyazılı

 

Türkiye, 2012

 

Yönetmen

Reis Çelik                   

Oyuncular Cast

İlyas Salman, Dilan Aksüt, Sabri Tutal, Mayşeker Yücel, Sercan Demirkaya, Volkan Şirin, Sevilay Aydın, Nazan Durmuş, Serkan Deniz, Ahmet Aydın

 

Kan davası yüzünden yıllarca içeride yatmış olan adam 60 yaşında cezaevinden çıkmıştır.  Kan davasını sonlandırmak için karşı ailenin 14 yaşındaki küçük kızını hiç tanımadığı ve yüzünü bile görmediği 60 yaşındaki bu adama gelin ederler. Düğün merasiminden sonra çocuk gelin ve 60 yaşındaki damat gerdek odasına girerler. 14 yaşındaki çocuk gelin  gece boyunca korkusunu nasıl yeneceğinin yollarını çeşitli oyunlar uydurararak bulmaya çalışır. 60 lık damat ise  bir yandan gelinin oyunlarına olgunlukla katılır ama gece ilerledikçe o anki ayıbı ve  hayatı boyu yaşadığı gerçeklerle yüzleşmeye başlayacaktır. Gerdek odasında ve sadece iki kişi arasında geçen bu uzun gecenin sabahını umulmadık bir son beklemektedir.

 

 

 

 

OTEL COPPELIA

HOTEL COPPELIA

 

 

DCP / Renkli / 113’

 

İspanyolca, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Dominik Cumhuriyeti, 2020

 

Yönetmen

José María Cabral

 

Oyuncular Cast

Lumy Lizardo, Nashla Bogaert, Cyndie Lundy, Jazz Vilá, Nick Searcy

1965, Dominik Cumhuriyeti. Özgürlük savaşçıları devrimci bir darbe gerçekleştirdiğinde, bir sahil genelevinde bir grup seks işçisinin hayatları dramatik bir şekilde değişir. Daha iyi bir hayata sahip olabileceklerini ve belki de aşkı bulabileceklerini düşünürler. Ancak ABD ordusu devrimi bastırıp genelevi askeri üs olarak seçtiğinde her şey değişir. Kadınlar ya düşmanla yatmak ya da ne pahasına olursa olsun onurlarını korumanın arasında kalmışlardır.

 

 

 

ÖZENSİZ SUÇ

JENAYAT-E Bİ DEGHAT

CARELESS CRIME

 

 

DCP / Renkli / 134’

 

Farsça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

İran 2020

 

Yönetmen

Shahram Mokri

 

Oyuncular Cast

Babak Karimi, Razieh Mansouri, Abolfazl Kahani, Mohammad Sareban, Adel Yaraghi, Mahmoud Behraznia, Behzad Dorani

 

Kırk yıl önce, İran’da Şah rejimini devirmek için yapılan ayaklanma sırasında, protestocular Batı kültürüne muhalefet göstermenin bir yolu olarak sinema salonlarını ateşe verdiler ve birçok sinema yakıldı. Trajik bir olay oldu ve  içinde dört yüz kişinin olduğu bir tiyatro ateşe verilerek çoğu canlı canlı yakıldı. Kırk yıl sonra günümüzde İran’da dört kişi bir sinemayı yakmaya karar verir. Hedefleri ortaya çıkarılmamış, patlamamış bir füze hakkında   film gösteren bir sinema salonudur. Geçmiş ve gelecek buluşacak mı?

 

 

 

 

REHANA

REHANA

 

 

DCP / Renkli / 107’

 

Bengalce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Bangladeş, Singapur, Katar 2021

 

Yönetmen

Abdullah Mohammad SAAD

 

Oyuncular Cast

Azmeri Haque Badhon, Afia Jahin Jaima, Kazi Sami Hassan, Afia Tabassum Borno, Yasir Al Haq, Saberi Alam

 

 

Bir tıp fakültesinde yardımcı doçent olan Rehana’nın; öğretmen, doktor, kız kardeş, kız çocuk ve anne gibi birden çok karmaşık rolü vardır. Bu nedenle  iş ve aile arasındaki uyumu korumakta zorlanır. Bir akşam, bir öğrencinin, profesörün odasından ağlayarak hızlıca çıktığını görür. Gördüklerinden çok etkilenen Rehana’nın hayatı kontrolden çıkmaya başlar. Altı yaşındaki kızının olağan dışı davranışları hakkında okuldan bir şikayet aldığı sırada, intikam almak giderek saplantıya dönüşür. Rehana, hem öğrencisi ve hem de kızı için adaleti bulmak adına içinde yaşadığı ataerkil toplumun çılgınlığını kabul etmeyi reddederek ve her şeyini tehlikeye atacaktır.

 

 

 

SON İNFAZ

NAHSCHUSS

THE LAST EXECUTION

 

 

DCP / Renkli / 115’

 

Almanca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Almanya, 2021

 

Yönetmen

Franziska Stünkel

 

Oyuncular Cast

Lars Eidinger, Devid Striesow, Luise Heyer, Paula Kalenberg, Moritz Jahn, Peter Benedict, Danny Thomas, Hendrik Heutmann, Stefan Woelk, Dirk Böhling, Florian Anderer, Inka Löwendorf, Leon Hoge, Thomas Hintze

 

 

Doğu Berlin, 1981. Hırslı bilim adamı Franz Walter, Devlet Güvenlik Servisi tarafından işe alınır ve sınırdışı görevle Batı Almanya’ya gönderilir. Sisteme karşı giderek artan eleştirel tutumu nedeniyle kısa sürede başı belaya girer ve casuslukla suçlanır.

Hırslı bilim adamı Franz Walter, kendisine üniversitede profesörlük sözü verildiğinde tereddüt etmez. Sisteme mutlak bağlılık sözü verir ve yeni görevine başlayana kadar DDR’nin dış istihbarat servisi için çalışmayı kabul eder. Meslektaşı Dirk ile birlikte görevle Batı Almanya’ya gönderilir. Franz çok geçmeden masum insanları konuşturmak için şantaj yapmak zorunda kalır. Ancak üstleri daha da ileri gider. Doğu Almanyalı mülteciler ve yakınları psikolojik olarak yok edilmek istenir, bunun için sahte mektuplar, tıbbi teşhisler, gözetleme ve telefon dinleme devreye girer. Ancak bu, Franz’ın kaldırabileceğinden daha fazlasıdır: Kendini güçsüz hisseder ve giderek kendini etrafından izole etmeye başlar. Daha sonra Batı’ya kaçmak için gizli belgeleri çalmaya karar verdiğinde, bu onun tutuklanmasına ve  idamına yol açan talihsiz bir zincirleme reaksiyonla sonuçlanır…

 

 

 

SUİKASTÇİLER

ASSASSINS

 

DCP / Renkli / 104’

 

İngilizce, Endonezyaca, Vietnamca, Malayca, Japonca, Korece; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Amerika Birleşik Devletleri, 2020

 

Yönetmen

Ryan White

 

Oyuncular Cast

Siti Aisyah, Hadi Azmi, Anna Fifield, Doan Thi Huong

 

2017 yılında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un üvey kardeşi Kim Jong-nam, Malezya’nın uluslararası havalimanının hareketli yolcu salonunda öldürüldü. Bu olağanüstü küstah  cinayet gün ortasında aydınlıkta gerçekleşti ve tamamı güvenlik kameraları tarafından kaydedildi. Görüntülerde iki genç kadının Jong-nam’a arkadan yaklaştığı, elleriyle gözlerini kapattığı ve dünyadaki en ölümcül sinir gazı olan VX’i gözlerine bastırdığı görüldü. Johg-nam tökezledi ve bir saat içinde öldü. Ancak cinayetin garipliği yetmezmiş gibi, ardından gelen  hikaye daha da tuhaftı: Jong-nam’ı öldüren iki kadın, video şakası yapmak için tutulduklarını ve gerçekte ne yaptıkları hakkında hiçbir fikirleri olmadığını iddia ettiler. Malezya hükümeti kadınlarla alay etti, tutukladı ve hapse attı. Onları cinayetten yargılayarak idam cezası ile karşı karşıya bıraktı. Ancak onların bu tuhaf hikayesi aslında gerçek miydi? Ve onlara inanacak birileri var mıydı? Yönetmen Ryan White’ın son filmi Assassins, sosyal medya çağında gerçekleşen olağanüstü bir manipülasyon ve hile hikayesi anlatmak için Pyongyang’ın kutsal alanlarından Endonezya ve Vietnam’ın pirinç tarlalarına, Kuala Lumpur’un mahkeme salonlarına seyahat ediyor. Kim Jong-nam cinayetinin gerçek hikayesine emsalsiz bir bakış sunan ustaca bir soruşturma olan Assassins, hesapçı bir diktatörün, hain bir komplonun, aleni bir cinayetin ve hayatları için savaşan iki kadının çılgın, akıl almaz hikayesidir.

 

 

 

WUHAN WUHAN

WUHAN WUHAN

 

 

DCP / Renkli / 90’

 

Mandarince; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Amerika Birleşik Devletleri, 2021

 

Yönetmen

Yung Chang

Oyuncular Cast

Yin, Xu, Dr. Xiannian Zheng, Dr. Guiqing Zhang, Susu, Xiuli Liu, Lailai, Grandpa Shen

WUHAN WUHAN, koronavirüsün başladığı Wuhan şehrinde pandeminin zirvesini olan Şubat ve Mart 2020’yi ortaya koyan gözlemsel bir belgeseldir. Pandemi tecritinin zirvesinde eşi görülmemiş erişimle WUHAN WUHAN, istatistiklerin ve müstehcen manşetlerin ötesine geçiyor ve  Çin vatandaşlarının ve ön saflardaki sağlık çalışanlarının bu görünmez, ölümcül bir katille boğuşmasını gözler önüne seriyor.

Film, beş yürek burkan ve sevimli hikayeye odaklanır. COVID-19 hastanesinden yumuşak kalpli bir acil servis doktoru ve soğukkanlı bir yoğun bakım hemşiresi; geçici bir hastanede çalışan şefkatli bir gönüllü psikolog; sağlık sistemi içerisinde boğuşan ve COVID-19 hastaları olan inatçı bir anne ve oğul; son olarak da sağlık çalışanları için gönüllü şoförlük yapan bir insanla ve 9 aylık hamile eşi. Dünyanın daha fazla kültürler arası anlayışa ihtiyaç duyduğu bu zamanda, WUHAN WUHAN, bir krizin üstesinden gelmek için bir araya gelen metropolün paha biçilmez bir tasviridir.

 

 

YANGIN GECESİ

NOCHE DE FUEGO

PRAYERS FOR THE STOLEN

 

DCP / Renkli / 110’

 

İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Meksika, Almanya, Brezilya, İsviçre, Katar, Arjantin, ABD 2021

 

Yönetmen

Tatiana Huezo

 

                                               

Oyuncular Cast

Mayra Batalla, Marya Membreño, Ana Cristina Ordóñez González, Norma Pablo, Eileen Yáñez, Memo Vıllegas, Olivia Lagunas

 

 

 

Meksika’nın dağlarında yer alan ıssız bir kasabada kızlar saçlarını erkek gibi kestirmekte ve yer altında saklanma yerleri bulunmaktadır. Ana ve en yakın iki arkadaşı kaçan birilerinin   evlerine gizlice girip, kimse yokken kadın gibi giyinirler. Anneleri onları köle ya da hayalet gibi yapanlardan kaçmaları için eğitmektedir. Bu sırada kendi aşılmaz evrenlerinde sihir ve neşe boldur. Ancak bir gün kızlardan biri saklanma yerlerine vaktinde yetişemez. Jennifer Clement’in  2014 yılında yayınladığı aynı isimli  romanından uyarlanmıştır.

 

 

 

YUMRUKLARI GEVŞETMEK

РАЗЖИМАЯ КУЛАКИ

UNCLENCHING THE FISTS

 

DCP / Renkli / 97’

 

Rusça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Rusya, 2021

 

Yönetmen

Kira Kovalenko

 

Oyuncular

Milana Aguzarova, Soslan Khugaev, Arsen Khetagurov, Alik Karaev, Khetag Bibilov, Milana Pagieva

Ada ve kardeşleri Issız bir sanayi şehrinde aşırı baskıcı babaları ile birlikte yaşamaktadır. Ada Tamik ile evlenmek ya da başka şehirde çalışan ağabeyinin onu götürmesi gibi çıkış yolları aramaktadır. Bu çaba daha önce uğradığı okul saldırısının izlerini hala taşıyan Ada ve ailesi için  geçmiş travmaların etkileri ile yeniden yüzleşmek demektir.

 

 

11. ULUSLARARASI ALTIN TERAZİ KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

 

 

Ben İyiyim Ya Siz?

Good Thanks, You?

 

DCP / Renkli / 13’

 

İngilizce, Türkçe altyazılı

 

Birleşik Krallık 2021

 

Yönetmen

Molly Mannig Walker

Oyuncular Cast

Jasmine Jobson, Micheal Ward, T’Nia Miller, Kate Maravan, Mark Quartley, Sergio Santamaria Nora, Luna Middleton-Bass, Lesley Manning, Andy Walker

 

 

Uğradığı bir saldırı sonrasında sessiz kalan Amy, bir beceriksizlik fırtınasında hapsolur. Önemsediği şeyleri kurtarmak için olanlarla yüzleşmenin bir yolunu bulmalıdır.

 

 

BENDEN KORKMANA GEREK YOK

DON’T AFRAID BY ME

 

DCP / Renkli / 20’

 

Türkçe, İngilizce altyazılı

 

Türkiye 2021

 

Yönetmen

Recep Bozgöz

Oyuncular Cast

Sinem Köseoğlu – Tansu Biçer – Ece Yüksel – Kürşat Karaman

 

 

Kocasından bir süredir hem psikolojik hem de fiziksel şiddet gören Deniz, bir gün kocasını terk edip kimseye haber vermeden birkaç parça eşyasını alıp nereye olduğunu bilmediği bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk onun için hem bir kaçış, hem de yaralarını sarmak için atılan bir adımdır. Ancak önce bir benzincide sonra da kaldığı motelde karşılaştığı bir çift tüm planlarını bozar. Bir gece Deniz arabasını uçurum kenarında ıssız bir yere çeker; her şeyden uzaklaşmak adına geldiği bu yer, bir adamın varlığını fark etmesiyle yeniden tehditkar bir hal alır.

 

 

BİR NEHİR KIYISINDA

AT A RIVERSIDE

 

DCP / Renkli / 14’

 

Sırpça, Boşnakça Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Türkiye, 2020

 

Yönetmen

Muhammed Furkan Daşbilek

 

Oyuncular Cast

Ali Pınar, İlter Kapıcı, Gözde Yıldırım, Berker Mehmet Korkmaz

 

Doğumun eşiğindeki bir kadın ve soykırımından kaçan savaş mağduru bir grup sivil, çantalarındaki cızırdayan radyolarıyla güvenli bölgeye ulaşmaya çalışırken ormanın derinlerinden duydukları köpek sesleriyle aslında kıyısında oldukları şeyin nehir olmadığını anlarlar…

 

 

 

HİSLER

FEELING THROUGH

 

DCP / Renkli / 19’

 

İngilizce, Türkçe altyazılı

 

ABD 2021

 

Yönetmen

Doug Roland

Oyuncular Cast

Steven Prescod, Robert Tarango, Francisco Burgos, Alestair Shu, Luis Antonio Aponte, Javier Rodriquez, Coffey, Jose Toro

 

 

Hisler, işitme ve görme engelli bir aktörün başrolde yer aldığı ilk filmdir. New York sokaklarında dolaşan ve çaresizce sığınacak bir yer arayan Tereek, görme ve işitme engelli olan ve evine gitmek isteyen Artie ile karşılaşır.  Yabancılar arasındaki garip karşılaşmadan yakın bir bağ ve Tereek’i sonsuza kadar değiştirecek bir yolculuk doğar.

 

KORKAK DEĞİLİM

Я НЕ ТРУС

I AM NOT A COWARD

 

DCP / Renkli / 20’

 

Rusça, Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Rusya 2021

 

Yönetmen

Pavel Pantin

Oyuncular Cast

Egor Shvecox, Alisa Panina, Yuri Stebakov

 

Çevresinde korkak olarak bilinen, 14 yaşındaki Mitya, arkadaşı Grisha’yı zor durumda bırakır. Korkak olmadığını kanıtlamak isteyen Mitya, hayatını değiştirecek riski bir şey yapmaya karar verir.

 

 

LARVA

LARVA

 

DCP / Siyah Beyaz / 10’

 

Türkçe, İngilizce altyazılı

 

Türkiye 2021

 

Yönetmen

Volkan Güney Eker

Oyuncular

Su Sema Memiş, Ebru Kaymakçı, Murat Akdağ, Kumsal Gizem Dinç

 

8 yaşındaki Sibel, yaşadığı haksızlığı anlamdırmak için masalsı iç dünyasından yararlanarak, yaşadığı haksızlığı anlamlandırmaya çalışır.

MESAFELER

DISTANCES

 

DCP / Renkli / 14’

 

Türkçe, İngilizce altyazılı

 

Türkiye 2021

 

Yönetmen Director

Efe Subaşı

 

Oyuncular Cast

Öyküsu Özyürek, Akant Çetin, Nicolas Jakubiak, Mert Demir

 

Mesaisi bitmiş, kullandığı polis arabasını Taksim Polis Merkezine götüren POLİS (27) altgeçitte, dolmuş beklediğini söyleyen üç gençle karşılaşır. Gençleri gidecekleri yere bırakmak için arabasına alır. Taksim’e kadar bir yolculuk başlar.

 

 

SUÇLULAR

LES CRİMİNELS

THE CRIMINALS

 

DCP / Renkli / 24’

 

Türkçe, İngilizce altyazılı

 

Fransa, Romanya, Türkiye 2021

 

Yönetmen Director

Serhat Karaaslan

Oyuncular Cast

Deniz Altan, Lorin Merhart, Erdem Şenocak, Ercan Kesal, Cem Baza

 

Küçük bir Türk kasabasında gece geç saatlerde genç bir çift, geceyi birlikte geçirmek için bir otel odası bulmaya çalışır. Evlilik cüzdanları olmadığı için tüm oteller tarafından  reddedilirler. Kullanacak bir numara bulduklarına inandıklarında, durum kontrolden çıkar.

 

VADİYAR

Vadiyar

 

DCP / Renkli / 15’

 

Farsça, Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

İran, 2021

 

Sasan’ın hamile annesine vahşi bi hayvan saldırır ve köylüler eğer hamile bir kadına vahşi bir hayvan saldırırsa bütün köyün kuduz virüsünü kapacağına, herkesi kurtarmanın tek yolunun o hayvanı öldürmek olduğuna inanırlar.

Sasan annesinin ve tüm köyün intikamını almak ister ancak affetmenin intikamdan daha iyi olduğunu fark eder. Hayvanlar avlarına açlıktan ve içgüdüsel olarak saldırırlar ancak insanlar bilge ve duygusal canlılar oldukları için onları affetmelidirler.

 

VESİKALIK

The Portrait

 

DCP / Siyah Beyaz / 15’

 

Türkçe, İngilizce altyazılı

 

Türkiye, 2020

 

Yönetmen Director

Ali Rıza Erdemir

Oyuncular Cast

Hilmi Özçelik, Alize Çalık, Sergen Deveci, Nefi Arıman, Nuray Kanal, Efe Arıman

 

Rize’nin ufak bir köyünde yaşayan Nefi , kendinden yaşça büyük bir adamla evlendirilmek istenmektedir. Nefi ile evlenmek isteyen Mesut Ağa, Nefi’nin ailesinden bir fotoğraf göndermelerini ister. Beğenirse gelip Nefi’yi isteyeceğini söylemiştir. Böylece daha önce hiç fotoğraf çektirmemiş olan Nefi, babası Hasan ile fotoğrafçıya gider. “Vesikalık”, önünden geçip gittiğimiz bir fotoğrafçı vitrininde saklı kalmış bir fotoğrafın hikayesini anlatır.

 

 

 

BELGESELLER

 

 

AKLIN BENDE KALMASIN

DON’T WORRY ABOUT ME

 

 

DCP / Renkli / 18’

 

Türkçe, İngilizce altyazılı

 

Türkiye, 2020

 

Yönetmen Director

Emre Can Korkmaz

 

Oyuncular

Hatice İşbilen, Ayşe Kaplan, Yüksel Karacaoğulları, Hanife Karakaya, Orhan İşbilen, Soner Akın, Fuat Şakar, Cihan Demirtaş, Emirhan Özcan, Hüseyin Karacaoğulları

 

Bu belgeselde, Tekirdağ’da bir maden ocağında kamyon şoförü olarak çalışan 7 kadının hayata tutunmak ve ailelerine bakmak için verdikleri mücadele anlatılmaktadır.

 

 

BEN ÖLMEDEN ÖNCE

ANTES DE MI MUERTE

BEFORE I DIE

 

 

DCP / Renkli Color / 14’

 

Swahili, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

İspanya, 2020

 

Yönetmen

Iker Esteibarlanda

 

Kenya’daki Victoria Gölü’nün küçük bir adası’nda, balıkçılar kendilerinde her şeyi yapma hakkını görmektedirler. Bu sırada, kadınlar ve kız çocukları sessizliklerinin ağırlığını taşımaya zorlanmaktadırlar. Genç bir kadın, yükünü hafifletmek ve umuda kavuşmak için çocukluk anılarında bir yolculuğa çıkarak hikayesini anlatmaya karar verir…

 

ŞİDDETİN YÜZÜ

THE FACE OF VIOLENCE

 

DCP / Renkli / 52’

 

Türkçeİngilizce altyazılı

 

Türkiye, 2020

 

Yönetmen Director

Kenan Özer, Esra Açıkgöz

 

“Şiddetin Yüzü” belgeseli, erkeklerin kadını eve kapatmak, öldürmese de görünüşünü “bozarak” toplumdaki “görünürlüğünü” bitirmek, başkası tarafından arzulanmasını engellemek için başvurduğu en acımasız saldırılardan birine, kimyasal saldırılara odaklanıyor. Belgesel, kezzap, asit gibi kimyasalların erkeklerin elinde nasıl bir silaha dönüştüğünü gösteriyor. Belgeselde boşanmak istediği, “aşkına” karşılık vermediği, terk ettiği için kimyasal saldırıya uğrayan üç kadın hikâyelerini, karşılaştıkları zorlukları ve  taleplerini anlatıyor.

 

 

HAYMATLOS

STATELESS

 

 

DCP / Renkli / 14’

 

Farsça, Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Türkiye 2021

 

Yönetmen Director

Mustafa Aydın

 

 

 

 

Göç yolcuları, kendi dillerine, kimliklerine yabancıdır. Ne geldikleri yere  ne de bu topraklara aitlerdir. Onlar, vatansız, evsiz, topraksız kalan insanlardır. Afganistan’dan Türkiye’ye gelmek için günlerce aç ve susuz yürüyen umut yolcularının trajik yolculuğuna tanıklık ediyoruz.

 

 

 

SOKAKLARIN ÇOCUĞU

Son of the Streets

 

DCP / Renkli / 30’

 

Arapça, Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Filistin, Lübnan, Polonya, Almanya  2020

 

Yönetmen

Mohammed Almughanni

 

Khodor ailesinin  kendisine Lübnan, Beyrut’taki Filistin mülteci kampı Shatila’nın dışında eğitim, sağlık ve hareket hakkı veren bir kimlik belgesi çıkarmaya çalıştığı bir çocuktur. Bu süreç boyunca, ailenin birçok eski sırrı ortaya çıkar.

 

YERYÜZÜ AYAKLARI

FEET OF EARTH

 

DCP / Renkli / 22’

 

Türkçeİngilizce altyazılı

 

Türkiye 2020

 

Yönetmen Director

Ümit Güç

Tarih, insan-doğa çelişkisi üzerinde ilerlerken, kendi içinde sınıfları, nesilleri ve cinsiyetleri de yaratmıştır. Fakat insanlar zaman ve mekân sonsuzluğunda adımlarını atarken, ayağın üzerine koyduğu kabında bir ekonomi-politiği vardı. Belgesel, bu politik-ekonomi üzerinde yapılanmanın yanı sıra, yüzyılımızın temel meselelerini Ortadoğu üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. İnsanoğlu bir adım öne çıkarken, ayakkabı ve ayakkabı izleri her türlü dil ve renkle insanlığın elinde şekillenmeye devam ediyor.

 

 

 

 

11. ULUSLARARASI SUÇ VE CEZA FİLM FESTİVALİ AKADEMİK PROGRAMI

 

11. ULUSLARARASI SUÇ VE CEZA FİLM FESTİVALİ 

AKADEMİK PROGRAM

“HERKES İÇİN ÇEVRE ADALETİ”

26 KASIM – 2 ARALIK 2021

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DOKTORA SALONU

 

BİRİNCİ GÜN 26.11.2021 CUMA

KAYIT 08.00-09.00

AÇILIŞ KONUŞMALARI 

09.00 – 09.20

Prof. Dr. Adem Sözüer 

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başkanı 

Prof. Dr. Ömer Ekmekçi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Mahmut Ak

İstanbul Üniversitesi Rektörü 

AÇILIŞ KONFERANSI

09.20 – 09.50

Sargun Ali Tont – USCFF 2021 Akademik Onur Ödül Sahibi Ekolojik Açıdan Suç Değerlendirmesi

Ara 09.50 – 10.00 

1.OTURUM 10.00-11.20

Yönetici: Faruk Kerem Giray

– Agnes Michelot (Uzaktan) –  Çevre Hukukunda Tek Sağlık

– Volkan Aslan – 1982 Anayasası ve Çevrenin Korunması: Karşılaştırmalı Örnekler Işığında Bir Değişiklik Önerisi

– Almas Jiwani (Yüz Yüze) – İnsan Hakları ve Çevre Hukuku İlişkisi

Ara 11.20 – 11.30

2.OTURUM 11.30 – 12.50

Yönetici: Adem Sözüer 

– Ali İhsan Öztekin (Yüz Yüze) – Gelecek Nesillere Yönelik Çevreyi Korumaya İlişkin Yasal Düzenleme

– Ziya Koç – İklim Değişikliğinin Ceza Adaleti Sistemi Üzerindeki Olası Etkileri

– Cüneyt Yüksel (Uzaktan) – İklim Kriziyle Mücadelede Uluslararası Hukukun Dünü, Bugünü ve Yarını

Ara 12.50 – 14.00

3.OTURUM 14.00-15.20

Yönetici: Mahmut Koca

– Derya Tekin (Yüz Yüze) – Yeşil Kriminolojinin Doğuşu ve Yükselişi

– Muammer Ketizmen /Arzu Balan – Çevreye Karşı İşlenen Suçlarda Korunan Hukuki Değere Yeşil Kriminoloji Perspektifinden Bakış

– Tülay Kitapçıoğlu Yüksel (Yüz Yüze) – Çevreye Karşı Suçların Faillik Alanının Sınıflandırılması

Ara 15.20-15.30

 

4.OTURUM 15.30-16.30

Yönetici: Murat Önok

– Raquella Thaman (Uzaktan) – İnsan Hakları Suya Karşı Kırılgan Grupları Nasıl Korur? Küresel Bir sorunun Kaliforniya Örneği Çalışması

– Sevi Bakım (Yüz Yüze) – Su Hakkı ve Su Hakkının İhlali Olarak Nitelendirilebilecek Fiillerin Türk Ceza Hukuku Açısından Değerlendirilmesi

 

İKİNCİ GÜN– 27.11.2021 CUMARTESİ

5.OTURUM 09.00 – 10.20

Yönetici: İbrahim Kaya

– Nadezhda Zaslavskaya (Uzaktan) – Rusya’da Çevre Yönetiminin Güncel Hukuki Sorunları

– Rumeysa Partalcı (Uzaktan) – İklim Değişikliğine İlişkin Uluslararası Sözleşmelerin Gelişimi 

– Marc Thommen (Yüz Yüze) – Küresel İklim için Bilgi Uçurma

Ara 10.20 – 10.30

 

6.OTURUM 10.30 – 11.50

Yönetici: Mehmet Maden

– Nataly Gutorova (Yüz Yüze) –  Gıda Güvenliği ve Ceza Hukuku

– Erdal Yerdelen/ Burak Taş (Uzaktan) – Gıda Güvenliği Kapsamında Gıda Dolandırıcılığı

– Hatice Kırantepe (Yüz Yüze) – COVID-19 Salgını Sürecinde Küresel Gıda Güvenliğine Yönelik Farklı Yaklaşımların Bir İncelemesi

Ara 11.50 – 12.00

7.OTURUM 12.00 – 13.00

Yönetici: Zafer İçer

– Erkan Sarıtaş (Yüz Yüze) – Biyogüvenlik Kanununa Aykırı Olarak GDO’lu Ürünlerin İthali, İmali veya Çevreye Serbest Bırakılması Suçu (5977 s.K. m.15/1

– Havva Begüm Tokgöz (Yüz Yüze) – Biyogüvenlik Kanununa Uygun Şekilde Elde Edilen GDO’lar ve Ürünlerinden Doğan Cezai Sorumluluk

 

ÜÇÜNCÜ GÜN 28.11.2021 PAZAR

8.OTURUM 09.00-10.40

Yönetici: Eren Sözüer

– Hazal Algan Canseven (Yüz Yüze) – Sağlıklı Çevrede Yaşama Hakkı Bağlamında Öneryıldız v. Türkiye Başvurusunun Değerlendirilmesi

-Sena İspirli (Yüz Yüze) – Suçun Bir Nedeni Olarak: ‘‘Çevre

– Emre Yılmaz/ Nisa Nur Sevinç (Yüz Yüze) – İklim Adaleti ve Nesiller Arası Ayrımcılık Kavramlarının Birlikte Değerlendirilmesi

– Özgür Özdemir (Yüz Yüze) – Pozitif ve Negatif Yükümlülükler Bağlamında İklim Krizi’nin Yaşam Hakkına Etkileri

Ara 10.40-11.00

 

ÇEVRE CEZA HUKUKU FORUMU

11.00- 13.00

Yöneticiler: Krisztina Karsai/ Liane Wörner

Sunumlar: 

ILSA-Uluslararası Hukuk Kulübü 

– Beyza Erdemir/ Dilara Can/ Ecem Kuş/ Eylül Atasoy

Ceza Adaleti ve Kriminoloji Hukuk Kulübü 

– Ali Emre Sandıkçı/ Sena Güneş/ Kemal Can Aydın/ Nur Beril Nalbantoğlu

Danışmanlar: M. Buhari Çetinkaya/ Yağmur Altay

 

DÖRDÜNCÜ GÜN 29.11.2021 PAZARTESİ

9.OTURUM 09.00 – 10.40

Yönetici: Cemil Kaya

– Çağla Tansuğ – Atık Yönetiminde İdarenin Rolü

– Süheyla Suzan Gökalp Alıca – Çevrenin Korunmasında İdarenin Denetim Yetki ve Sorumluluğu

– Altan Rençber/ Şerif Emre Gökçay – Küresel İklim Değişikliği İle Mücadelede Vergiler

– Ramazan Arıtürk – Bölgesel Risk Haritası ve Ceza Hukuku ile Vergi Hukuku İşbirliğinde Çevresel Koruma

Ara 10.40-10.50

10.OTURUM 10.50 – 12.10

Yönetici: Ali Kemal Yıldız 

– Pınar Memiş Kartal (Uzaktan) – 5237 sayılı TCK.m.183 Gürültüye Neden Olma Suçu 

– Gökhan Ölmez – Gürültüye Neden Olma Suçunda Kastın Kapsamı ve Hata Hükümlerinin Uygulanması 

– Elif Naz Arıkan (Yüz Yüze) – İnsan Haklarında Antroposentrik Yaklaşımlardan Ekolojik Yaklaşımlara Yolculuk: Çevreye İlişkin Taleplere Yönelik Değişen Algılar ve Bu Değişimlerin Gürültü Kirliliği Vakaları Üzerindeki Olası Etkileri

 

BEŞİNCİ GÜN 30.11.2021 SALI

11.OTURUM 09.00-10.20

Yönetici: Kerim Çakır

– Faruk Yasin Turinay (Yüz Yüze) – Kültürel Çevrenin Ceza Hukuku Yoluyla Korunması Bakımından Kültür ve Tabiat Varlıklarını Yurt Dışına Çıkarma Suçu

– Özge Apiş – ÇED Raporlarının Ceza Hukuku Bakımından Niteliği ve Gerçeğe Aykırı ÇED Raporu Düzenlenmesinden Kaynaklanan Cezai Sorumluluk

– Ali Tanju Sarıgül (Uzaktan) – Çevreye Karşı İşlenen Suçlar Bakımından Tüzel Kişilerin Ceza Sorumluluğuna İlişkin Bir Değerlendirme

Ara 10.20 – 10.30

12.OTURUM 10.30-11.30

Yönetici:   Rahime Erbaş

– Melek Yaşar (Uzaktan) – Anayasal Düzenlemeler ve 6831 Sayılı Kanun’daki İlgili Suç Tipleri Bağlamında Orman Yangınlarına İlişkin Bir Değerlendirme

– Yiğit Yeniyetişme (Yüz Yüze) – Paris Anlaşmasının Kilit Noktası Ormanların Türk Ceza Hukuku Çerçevesinde Korunması

Ara 11.30-11.40

 

13.OTURUM 11.40-12.40

Yönetici: Sertaç Işıka

– Erdem İzzet Külçür – Sahipli ve Sahipsiz Hayvanların Korunması Açısından Hukuki Değerin Tespiti Meselesi

– Nureddin Bozalan – 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Üzerinde Bir İnceleme

 

 

ALTINCI GÜN 01.12.2021 ÇARŞAMBA

14.OTURUM 09.00-10.20

Yönetici: Tuba Kelep Pekmez

– Kenan Evren Yaşar – Çevre Ceza Hukuku Açısından Zararın Azaltılması Prensibi ve Buna Bağlanan Sonuçlar: Avrupa Birliği Güncel Düzenlemelerinin Değerlendirilmesi

– Fatih Yurtlu/Zeynep Esra Tarakçıoğlu (Yüz Yüze) – Çevre Suçlarının Organize Bir Şekilde İşlenmesi: Kriminoloji ve Ceza Hukuku Boyutuyla “Eco Mafia

– Yağmur Müge Erdoğan (Uzaktan) – Türk Ceza Kanunu’ndaki Çevreye Karşı Suçlarda Mağdur 

Ara 10.20 – 10.30

15.OTURUM 10.30-11.50

Yönetici: Serdar Talas

– Neslihan Göktürk/Ali Şahin Kılıç (Uzaktan) – İmar Kirliliğine Neden Olma Suçunda (TCK M. 184/1) Suçun Tamamlanma Anı Ve Bağlantılı Sorunlar

– Suzan Arslan (Uzaktan) – İmar Kirliliğine Neden Olma Suçunun Ceza Hukuku Bakımından Caydırıcılığı ve İmar Aflarına Etkisi

– Ömer E. Egeliği – İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi Kararları Işığında Ses ve Işık Kirliliği

 

YEDİNCİ GÜN 02.12.2021 PERŞEMBE

16.OTURUM 09.00-10.20

Yönetici: A. Batuhan Baytaz

– M. Buhari Çetinkaya (Yüz Yüze) – Ekolojik Kıyım

– Merve Küçük (Uzaktan) – Bireylerin Çevreye Yönelik Zararlardan Uluslararası Alanda Yargılanabilirliği

– Ezgi Çırak (Yüz Yüze) – Uluslararası Ceza Mahkemesi Çevre Suçlarını Yargılayabilir mi? 2016 Tarihli Başsavcılık Ofisinin Dava Seçimi ve Önceliklendirme Politika Belgesi’nin Mevcut Yargılama Yetkisine Etkisi

Ara 10.20 – 10.30

17.OTURUM 10.30-11.50

Yönetici Elif Ergüne

– Levent Emre Özgüç (Uzaktan) – 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nda Çevrenin Kasten Kirletilmesi Suçu 

– Recep Kahraman (Uzaktan) – 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nda Düzenlenen Çevrenin Taksirli Kirletilmesi Suçunun 2008 Tarihli Avrupa Birliği Konseyi Yönergesi’ne Uygunluğunun Değerlendirilmesi

– Zahit Yılmaz (Uzaktan) – Ceza Hukuku Açısından Elektromanyetik Kirlilik

Ara 11.50 – 12.00

 

 

18.OTURUM 12.00-13.20

Yönetici: Sabahattin Nal

– Olgu Özdemir – Çevresel Varlıkların Hukuki Statüsü: Serbest Piyasa Çevreciliği, Sürdürülebilir Kalkınma ve Ekolojik Hukuk Yaklaşımlarının Karşılaştırılarak Değerlendirilmesi

– Ceren Ertürk Özdemir (Yüz Yüze) – Aarhus Sözleşmesi Uygunluk Komitesi Üzerine Değerlendirme

– Emine Aslan – Doğanın Anayasa Yoluyla Korunmasında Yeni Bir Yol: And Anayasacılığı

13.20-14.00

KAPANIŞ

 

Not: Akademik programı takip eden kişilere katılım belgesi verilecektir.

Öğrenci Jürisi

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali öğrenci jürisi belli oldu. Buna göre jüri üyelerini oluşturan isimler ve öğrenim gördükleri yerler şöyle:

 

Necmi Orhan Mert Babaoğlu

Kadir Has Üniversitesi

Endüstriyel Tasarım

 

Güven Can Bulut

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Radyo,Televizyon ve Sinema

 

Pelin Çılgın

Marmara Üniversitesi

Film Tasarımı ve Yönetimi

 

Bilge Nur Duruhan

İstanbul Üniversitesi

Hukuk Fakültesi

 

İlayda İşeri

Boğaziçi Üniversitesi

Felsefe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.