Antalya Altın Portakal Film Festivali Hüzünlü Başladı: Bu Festival Siyaset Üstüdür

0

Bu yıl 58.cisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in hüzünlü konuşması ile başladı. Muhittin Böcek; “Festivalin 57. yılında çıkamadığım ve bir daha çıkıp çıkamayacağımı bilemediğim bu sahnede sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Allahıma şükürler olsun ki yıkılmadım, ayaktayım..” dedi. Bu sözler salondakilerin gözlerini yaşarttı. Kuvvetli bir alkışla karşılandı. ” Bu çalışmalar siyaset üstüdür diyerek de önceki yıllardaki festival üzerindeki ambargonun da yanlış olduğuna dikkat çekti.

BU FESTİVAL SİYASET ÜSTÜDÜR

Yekta Kopan ve  Uzun bir süredir sahnelerde göremediğimiz Nefise Karatay’ın sunuculuğunda gerçekleşti.  Gecenin açılışını ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek yaptı. Muhittin Böcek konuşmasında; “Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz yıl bana hem hayatın acı gerçeklerini hem de mucizeleri yaşatan bir yıl oldu. Festivalin 57. yılında çıkamadığım ve bir daha çıkıp çıkamayacağımı bilemediğim bu sahnede sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Allahıma şükürler olsun ki yıkılmadım, ayaktayım. Buradan tüm hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza, dualarını ve güzel dileklerini gönderen herkese bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu festival siyaset üstüdür ve onun için ülkemizin ortak değeridir. Festivaline her koşulda sahip çıkan tüm hemşehrilerime ve tüm sinemaseverlere yürekten teşekkür ediyorum. Bugün, tüm zor koşullara rağmen, salgının ve felaketlerin gölgesinde bir festivali daha gerçekleştirmenin buruk sevincini yaşıyoruz. Çünkü biz, sanatin iyileştirici gücüne inanıyoruz. Çünkü biz, bu güzel ülkeye ve kaybettiğimiz yüzlerce cana borcumuz olduğunu biliyoruz. O borcu ödemek ve hep daha iyisini yapmak için, gecemizi gündüzümüze katarak çalışmaya devam edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden ayrılmadan, onun ‘hayat damarlarımızdan biri’ olarak tanımladığı sanata her koşulda sahip çıkacağız. Sanatçılarımızın hak ettikleri değeri görmeleri ve sanatlarını özgürce icra edebilmeleri için, elimizdeki tüm imkanları seferber edeceğiz,” dedi.

 

Festival programında yer alan filmlerin ve jürilerin izleyicilere tanıtıldığı gecede sahneye çıkan tüm jüri üyeleri teşekkürlerini sunarak merakla filmleri beklediklerini söylediler. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanı yönetmen senarist Emin Alper, “Türkiye’nin en eski ve en köklü festivalinde jüri olmak hepimizi için gurur meselesi son derece ilgi uyandıran, heyecan verici filmlerin olduğu bir seçkiyle karşı karşıyayız. Bu filmleri izlemek için sabırsızlanıyoruz. Çok heyecanlıyız. Bu seçki, yaşadığımız onca olumsuz koşullara rağmen Türkiye sinemasının bu sene çok bereketli bir sene geçireceğinin işaretlerini barındırıyor. Umarız seyirci aşılarını olup, bir an önce salonlarımıza geri döner ve bu filmlere hak ettiği ilgiliyi gösterir,” dedi.

EROL EVGİN KONSERİ İLE BAŞLADI

Açılış töreni Erol Evgin’in muhteşem konseriyle sona erdi. Gecede aynı zamanda Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BöcekErol Evgin’e gecenin anısına bir hatıra hediyesi verdi.

Festivalde Yarın / 4 Ekim Pazartesi

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Selman Nacar’ın yönettiği “İki Şafak Arasında” filminin söyleşisi saat11.00’da, Nazlı Elif Durlu’ nun “Zuhal” filminin söyleşisi saat 12.00’da film ekiplerinin katılımıyla AKM’nin yanında bulunan Balerin Cafe’de gerçekleşecek.

 Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında yönetmen Cemil Ağacıkoğlu’nun yönettiği “Kafes” 19.15’te, Semih Kaplanoğlu‘nun yeni filmi “Bağlılık Hasan” 21.45’te Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak. AKM Aspendos salonunda ise 19.30’da “Kafes”, 22.00’da “Bağlılık Hasan” filmlerinin gösterimi yapılacak.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda; Venedik Film Festivali’nde gösterilen “Tel Örgüdeki Delik / The Hole In The Fence” yönetmen Joaquin del Paso’nun katılımıyla 19.15’te gösterilecek. Joaquin del Paso gösterim sonrası izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. Clara Roquet’in bu yıl Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde yarışan filmi “Libertad” 21:45’te Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında izleyici karşısına çıkacak.

Ulusal Belgesel Film Yarışması kapsamında ise Aslı Akdağ’ın yönettiği “Bekleyiş” 19.15’te, Ebru Şeremetli’nin yönettiği “An Kalır” 21:45’te Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında ücretsiz izlenebilecek. Belgesel film gösterimleri sonrasında yönetmenlerin katılımıyla söyleşiler gerçekleşecek.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum’un yöneticiliğini ise Müge Özen ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.