İSPANYA İÇ SAVAŞI’NDA BİR TİYATRO KUMPANYASININ HİKÂYESİ “AY, CARMELA!”

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu Ay, Carmela!’nın galası 13 Ocak 2020 Pazartesi günü Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Jose Sanchis Sinisterra’nın yazdığı, Naşit Özcan’ın yönettiği oyun, seyircisinin büyük beğenisini kazandı.

Oyunun yönetmeni Naşit Özcan oyunun selamlama sahnesinde şöyle dedi. “Yeni bir dönem, yeni bir oyun, yeni pırıl pırıl bir genel sanat yönetmeni Mehmet Ergen. Bizler sanatçılarız mutlaka da kendimizi alkışlatmak istiyoruz.  olumlumlu olsak ılımlı olsak geçiniriz. ama hayır biz geçinemeyiz. geçinir gibi görünürüz. Ama hep başkaldırımız vardır. Çünkü biz sanatçıyız. Siyasetten öte herkesten öteyiz. Bu oyun benim bütün ruhumu anlatıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni genel sanat yönetmeni Mehmet  Ergen ise “Çok gurur duyduğumuz bir proje hepsini kutluyoruz. İspanya iç savaşının o karanlık  yılın maalesef dikta rejimleri sanatçılara ne istiyorlarsa söylettiler. umarım o günlerin bir daha gelmeyeceğini düşünüyoruz.”

Hülya Muratlı: Emek veren herkesi kutluyorum.Çok söze gerek yok oyun çok güzel kotarılmış. çok güzel anlatılmış. Genel sanat yönetmenimize katılıyorum. Sanata ne kadar özgürlük verirsek o kadar çok  güzel yeşerdiğini görürüz. Asla dayatma oyunlar yönetimde olmayacak. Özgürlüğün olduğu nice güzel oyunlara


Oyunun galasına CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen, İBB Medya İlişkileri Koordinatörü Şükrü Küçükşahin, İBB Müdürleri, İBB İştirak Genel Müdürleri, İBB Meclis Üyeleri ve sanatçılar Suna Keskin, Engin Gürmen, Metin Çoban, Lale Belkıs, Ayşe Emel Mesçi, Anta Toros’un da aralarında bulunduğu birçok sanatçı, gazeteci ve eleştirmen katıldı.

Oyunun konusu:

İspanya iç savaşında Franco rejimi tarafından rehin alınan iki varyete oyuncusu Carmela ve Paulino istemedikleri bir gösteriye zorlanırlar. Bu süreçte yaşadıkları olaylar nedeniyle birbirlerini, evliliklerini, sevgilerini, savaşı sorgularlar.

 

Oyunda Ada Alize Ertem, Çağatay Palabıyık, Deran Özgen rol alıyor.

Oyun, 29 Ocak-1 Şubat 2020 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.