Tiyatrokare yeni tiyatro sezonunda Nevra Serezli’yi 11 yıl aradan sonra ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’ oyunu ile tiyatro sahnesine döndürdü. Yönetmenliğini Nedim Saban’ın yaptığı oyunun prömiyerinden sonra hemen bir röportaj yaptık. Oyunun seçilmesinden Nevra Serezli’nin nasıl ikna edildiğinden tutunda oyunculuk yöntemlerine, başarılarının özel tariflerine kadar girdik. Samimi oyunculuk ve reji yöntemini her iki sanatçıya da sorduk ve çok önemli açıklamalar yapıldı; Nevra Serezli “her daim İnsanı oyna… etten kemikten olan insanı oynadım” derken Nedim Saban ise “bu oyunda tiyatro sahnesine sevgiyi anlatmak istedim. Seyredenleri bu kadar derinden etkileyen oyun, bir aile yaşamını acı tatlı yer yer komik öğelerini de içine alarak bize sevginin önemini vurguluyor. Nedim Saban adeta bu oyunda gerçek bir aile ortamını kurarak kendi hayalini kurduğu Büyükanne, torun, dede karakterleri ile seyirciye de unuttuklarımızı hatırlatıyor.

Diren Sanat Youtube kanalımızı izleyip abone olup paylaşmayı unutmayın.

KÜNYE
YAZAN
ALEJANDRO CASONA
ÇEVİREN & YÖNETEN
NEDİM SABAN
DEKOR
CİHAN AŞAR
KOSTÜM
SADIK KIZILAĞAÇ
IŞIK
İSMAİL SAĞIR
YAPIM SORUMLUSU
BİRNİL SARIKAŞ
YARD. YÖNETMEN
YUSUF KEREM ORAK, DENİZ KARABAŞ
OYUNCULAR
NEVRA SEREZLİ
NURİ GÖKAŞAN
BURCU KAZBEK
ARİF GÜNEY
ORAL ÖZER
MELTEM ÖZLEVENT

NEVRA SEREZLİ AĞAÇLAR AYAKTA ÖLÜR İLE DÖNÜŞ YAPTI TİYATROKARE’NİN “AĞAÇLAR AYAKTA ÖLÜR” ADLI YAPIMI 3 OCAK’TA BAŞLIYOR….

Bugüne kadar ellinin üzerinde oyunda ve müzikalde rol alan, Dormen, Çevre Tiyatrosu, Devekuşu Kabare, Tiyatro İstanbul’da oynadığı oyunlarla nice ödül kazanan Nevra Serezli onbir yıl sonra Tiyatrokare’nin “Ağaçlar Ayakta Ölür” oyunuyla tiyatroya dönüyor. 3 Ocak’tan itibaren sahnelenecek olan “Ağaçlar Ayakta Ölür” ,İspanyol yazar , şair Alejandro Casona’nın dünya klasikleri arasında yer alan bir duygusal komedisi. İyilik ve sevgi kavramında yoğunlaşan oyun, dağılan aileyi bir araya getirmek için büyük bir risk alan bir adamın karısına yapmaya çalıştığı iyilik üzerine kurulu. Nevra Serezli, oyunda yüreği torun özlemiyle dolu Büyükanne rolünü oynayacak. Ağaçlar Ayakta Ölür’de diğer başrolü usta sanatçı Nuri Gökaşan oynuyor. Nuri Gökaşan , bir davranışı nedeniyle vicdan azabı yaşayan ve hatasını düzeltmek için yaratıcı bir adım atan bir büyükbabayı oynayacak. Oyunda torun rolünü genç ve başarılı oyuncu Arif Güney, güzel gelin rolünü ise Burcu Kazbek canlandırıyor. Genç oyuncu Oral Özer ise sürprizli ve gizemli bir karaktere hayat veriyor. Nedim Saban’ın yönettiği ve dilimize kazandırdığı Ağaçlar Ayakta Ölür’ün dekor tasarımı Çihan Aşar, kostüm tasarımı Sadık Kızılağaç, ışık tasarımı İsmail Sağır’a ait. Tiyatroya bu kadar ara vermesinin nedenini içine sinen bir rol bulamamak olarak açıklayan Serezli: “Çok değerli tiyatro yapımcılarından yıllardır güzel teklifler geldi, sağolsunlar hiç unutulmadım, ancak Nedim Saban’ın önerdiği bu projeyi çok sevdim. Oyun komedi ile dram arasında çok ince bir çizgi taşıyor. Eski bir oyun olmasına rağmen hiç eskimeyen duyguları yaşatıyor. İyiliğin altını çizen, iyilik üzerine kurulu eserlere ihtiyacımız var ” dedi.

TORUNLARIM OLMASA BU ROLÜ BU KADAR DUYUMSAYAMAZDIM

Usta oyuncu, dünya klasikleri arasında yer alan bu oyunu, yaşamında torun sevgisini tattıktan sonra daha çok sevdiğini ve her provaya yüreğindeki torun sevgisini duyumsayarak geldiğini söylüyor. Rahmetli eşi Metin Serezli’yi çok özlediğini ve torunlarını daha yakından tanımayamadığı için çok üzüldüğünü söyleyen Serezli, Metin Serezli’nin son sahneye çıktığı kurumda oynamaktan ayrıca büyük mutluluk duyduğunu belirtiyor. Nedim Saban ise projeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Tiyatrokare’nin kuruluşunda beraber çalıştığımız büyük usta Macide Tanır’dan çok dinlemiştim Ağaçlar Ayakta Ölür’ü. Oynandığında uzun kuyruklar oluşmuş. Anılarını yazdığı Tiyatronun Cadısı kitabındaki anılarında da önemli yer tutar bu oyun. Nevra Hanım’a neredeyse 20 yıldır 20 farklı oyun yolladım, bu proje aklıma geldiği zaman siz oynarsanız, olay olur diye mesaj attım. Ertesi gün heyecanlı bir ses duydum! Bu rol benimdir dedi ”

BİR YANDAN KOMİSER NEVZAT, BİR YANDAN DEDE!

Nuri Gökaşan ise projeyle ilgili olarak: ” Tiyatrokare ile 28 yıl önce Ankara’da tanıştım, on yıldır bu aileye dahilim. Bir yandan Beyoğlu’nun Abisi’ndeki Komiser Nevzat’ı hayata geçirmeye çalışırken, öte yandan, hayatının iç hesaplaşmasını yapan ve çok sevdiği eşi için her zorluğa katlanan Dedeye hayat vermek çok ilginç oluyor ” dedi.OYUN PROGRAMI

11OCAK
WATER GARDEN DURU TİYATRO20:30
12OCAK
PROFİLO16:00
17OCAK
KOZZY KÜLTÜR MERKEZİ20:30
17OCAK
KADIKÖY DURU TİYATRO17:00
17OCAK
KADIKÖY DURU TİYATRO20:30
19OCAK
KADIKÖY DURU TİYATRO17:00
21OCAK
CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ20:30
24OCAK
TRUMP AVM20:30
26OCAK
TRUMP KÜLTÜR MERKEZİ18:00
31OCAK
KADIKÖY HALK EĞİTİM MERKEZİ20:30

Tiyatrokare’nin yeni oyunun biletleri Biletix ve gişelerde satışa çıktı.

ww.dirensanat.com röportaj: Sabit Doğan İnternet sitemize ve Youtube kanalımıza her türlü destek ve işbirliği için 0 505 245 01 84 numaralı telefondan ulaşabilir whatsapptan yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.