Sinema Adası, sinema alanındaki üretim sürecini öğrenmek isteyenleri, alanında uzman isimlerle buluşturacak ’Sinema Atölyesi’nin 2.sini 15 Ocak’ta başlatıyor.

Kadıköy’de bulunan Sinema Adası tarafından düzenlenecek olan sinema atölyesinde, bir fikirden bir filme senaryonun yolculuğundan, ışık ve sesten oyuncu yönetimine, yapımcılıktan prodüksiyon sürecine, sinemayla ilgili temel bilgiler verilecek. 15 Ocak’ta başlayacak olan 8 haftalık atölye; yönetmen Özcan Alper, yapımcı Emine Yıldırım, yönetmen Banu Sıvacı, kurgucu Osman Bayraktaroğlu ve oyuncu Nergis Öztürk rehberliğinde sürecek. Alanlarında uzman sürpriz misafir eğitmenler de atölyeye katkıda bulunarak sinema tutkusunu derinleştirecek keşiflerde yol gösterecekler.
Sinema üzerine düşünen, senaryo yazmayı ve film yapım sürecini öğrenmek isteyenleri, alanlarında uzman kişilerle buluşturacak atölyenin sonunda öğrenciler kendi kısa filmlerini çekecekler.
ATÖLYEDE NELER OLACAK?
Batı ve Doğu mitolojilerinden çağdaş metinlere, hikâyenin kuruluşu. Müzikten resme, edebiyattan sinemaya sanattaki ortak temalar. Zamanın ruhunu yakalamak ve temada evrensellik. Edebiyat ve sinema arasındaki ilişki ve uyarlamaların özellikleri. Artistik sinemanın estetik ve felsefi olarak temellendirilmesi. Anlatım ve görme biçimleri.
Sinema tarihindeki en iyi ilk filmlerden yönetmen görüşü, sinopsis ve sahne
yazmanın incelikleri.
Eğitmenler;
Fikirden Senaryoya, Senaryodan Filme – Özcan Alper
Proje geliştirme ve Yapımcılık – Emine Yıldırım
Sinemada Kurgu – Osman Bayraktaroğlu
Kamera Önü Oyunculuk – Nergis Öztürk
İlk Film İlk Yönetmenlik – Banu Sıvacı
Atölye Süresi: 8 hafta, 24 saat.
Başlangıç Tarihi: 15 Ocak 2019 – 5 Mart Salı 2019
Kadıköy / İstanbul
Bilgi için: info@sinemaadasi.org
Sosyal Medya: sinemaadasi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.