Zamanı ve yazarı bilinmeyen, farklı dil ve kültürlerin harmanlandığı masallardan oluşan ‘Kadın Dilinden Masallar’ performansı ile ilk kez geçen yıl seyircisiyle buluşan Özden Dilek Karakışla, Cep Sahne Kırmızı Salon’da masal anlatmaya devam ediyor.

Her ay düzenli olarak sahnelenecek Kadın Dilinden Masallar” performansının ilk gösterisi 18 Kasım pazar günü saat 20:00’da İstanbul Ortaköy’de yer alan Cep Sahne Kırmızı Salon’da seyirciyle buluşacak

Özden Dilek Karakisla,

Gunumuzde insana dair çıkmazları, özlemleri, korkuları, kaybedilmiş duyguları, Japonya’dan, Fransa’dan, Kuzey Avrupa’dan, masallarla seyirciye anlatmayı hedefliyor. Masalların ortak noktası, anlatıcısının bilge kadınlar olması.

Karakışla’nın “masal” anlatmaya başlaması, ortaokul yıllarına uzanıyor. Galatasaray Lisesinde yatılı okurken yatakhanede arkadaşlarına özgün hikayeler anlatan Karakışla, Boğaziçi Üniversitesinde okurken, Boğaziçi Üniversitesi Oyuncularında hayatının özgürleşme kanallarından biri olarak tanımladiği çeşitli tiyatro oyunlarda oynadı.

Üniversite yıllarından sonra 25 yıl reklam ve iletişim sektöründe üst düzey olarak çaliştiktan sonra yeniden buluştuğu tiyatro serüveni için Özden Dilek Karakışla;

“Anlattıkça, oyunculuk yaptıkça daha iyi yaşadığını, ruhunun zenginleştiğini fark ettiğini söylüyor. “Anlatılmayan hiç bir şey yaşanmıyor ve unutuluyor. Ve de en önemlisi, hikaye anlattıkça, benim hiç anlatacak hikayem yok diyen bir çok insanın yaşarken fark etmediği, özünde bilgelik içeren kendi hikayelerini ve kendilerini masallar sayesinde keşfetmelerini gördüm. Karakışla, gündelik hayatın hiç sıradan olmadığını, aslında en etkili hikayelerin anlarla dolu olduğunu ve en önemlisi bunların farkında olarak yaşanması gerektiğini vurgulayarak, “Masallar aslında bahane. Bazen masallardaki en sade, en naif, en gerçeküstü hikaye, bizi tetikler, unuttuğumuz duygularla, kendimizle yeniden buluşmamıza yardımcı oluyor”diyor .

“Kadın Dilinden Masallar”ın biletlerine www.biletix.com’dan ve Cep Sahne 0212 284 02 14 ulaşılabiliyor

Özden Dilek Karakışla hakkında:

Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olan Newyork State Binghamton Üniversitesi’nde Pazarlama eğitimi aldi. Özden Karakışla, Galatasaray Lisesi tiyatro klubunde ve Bogazici Universitesi oyunculari grubunda çeşitli oyunlarda rol almıştir Sadri Alışık Akademi’de temel oyunculuk sertifika programını tamamlayan Özden Dilek Karakışla, halen Kumbaraci 50 altidan sonra tiyatroda oyunculuk yapmaktadir.

Bilgi İçin:

Banu Karamuk / BN Stratejik İletişim / banu.karamuk@bniletisim.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.