“Türkiye Benim de Vatanım” Belgeselinin Galası Yapıldı

0

Malatya Uluslararası Film Festivali’nin yapımını üstlendiği, Azerbaycanlı ünlü yönetmen Elçin Musaoğlu imzası taşıyan ve 15 Temmuz gecesi Türkiye’de yaşanan olayların kardeş ülke Azerbaycan gözüyle beyazperdeye aktarıldığı “Türkiye Benim de Vatanım” isimli belgesel, 10 Şubat 2018 tarihinde seyirci ile buluştu.

Azerbaycanlı sanatçı, işadamı ve bazı vatandaşların o geceye dair izlenimlerini içeren, Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlıların 15 Temmuz’da yaşadıkları çarpıcı olayları da tanıkların gözünden aktaran belgeselin tanıtımı Malatya Uluslararası Film Festivali Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın evsahipliğinde 10 Şubat 2018 Cumartesi akşamı Malatya’da gerçekleşti.

Çekimleri Bakü, İstanbul, Ankara, Sakarya ve Malatya’da gerçekleştirilen belgeselin gala gösterimine Türkiye – Azerbaycan Parlamentolararından birçok yetkili

Açılış konuşmasını Malatya Uluslararası Film Festivali Direktörü Suat Köçer yaptı. Köçer bu yıl yapımı üstlenilen belgeselde, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin Türkiye dışından nasıl gözüktüğü sorusuna Azerbaycan örneği üzerinden cevap aradıklarını söyledi.

15 Temmuz Darbe Girşimi sonrası Azerbaycan’da Elçin Musaoğlu ile yaptıkları görüşme sonucundan Elçin Musaoğlu’nun; “Türkiye düşerse biz de düşeriz” ifadesinden çok etkilendiğini aktaran Köçer, daha sonra Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin festival kapsamında yapımını üstlendiğini dile getirdi. Köçer’den sonra söz alan filmin yönetmeni Elçin Musaoğlu, “15 Temmuz’a benzer bir olayı Azeriler de 1990 yılında yaşadı. Rus orduları, tanklar Bakü’nün sokaklarını işgal etti. O gece biz 170’den fazla şehit verdik. Yani çok benzer bir hadise. 15 Temmuz’da da ben o geceyi hatırladım, aynı hisleri yaşadım. Türkiye bizden uzak olsa da vatanımızdır. Türkiye’nin o günkü acısını yüreğimizde hisettik.” dedi.

Malatya Uluslararası Film Festivali Başkanı ve Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Türkiye ve Azerbaycan’ın çok derin bağlarla birbirine bağlı iki ülke olduklarını belirterek, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni konu alan “Türkiye Benim de Vatanım” isimli belgeselinin yapımını üstlenmekten duydukları mutlululuğu dile getirdi. Çakır, belgeseli izledikten sonra yaptığı konuşmada, “Azerbaycan’da o kardeşlerimizin ilk geceden itibaren canları pahasına sokağa çıkmaları büyük bir anlam ifade ediyor. Dolayısıyla bizler bir ve beraberiz. Allah kardeşlikler arasında nifak tohumları ekmek isteyenlere fırsat vermesin.” dedi. Çakır, 15 Temmuz’un çok büyük bir ihanet girişimi olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: “Bu ülkeyi parçalamak ve iç savaş çıkarmak üzere, bu devletin her kademesine sinmiş ve bu ülkenin her bilgisini, belgesini dışarıya sızdıran büyük bir emperyalist yapıyla karşı karşıya kaldık. Bu yapı ülkemize kurulan büyük bir tuzaktır. 15 Temmuz’dan büyük bir ders çıkartırsak, hesabını sorarsak bu hadiseyi bir daha yaşamayız ama b unutursak, yeterli ders çıkaramazsak bu tür olaylar tarihte olduğu gibi, tekerrür edecektir. Dolayısıyla her an uyanık olmak, güçlü durmak zorundayız.”

“Türkiye Benim de Vatanım” belgeseli 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Malatya Avşar Sineması’nda izleyiciyle buluşacak.

http://www.malatyafilmfest.org.tr

facebook/malatyafilmfestivali

twitter/malatyafilmfest

instagram/malatyafilmfest

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.