TÜRSAK Vakfı’nın düzenlediği 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, Soho House İstanbul’da gerçekleşen bir ödül töreni ile sinemaseverleri bir araya getirdi. Gecede Bülent Eczacıbaşı, Doğan Hızlan ve Necip Sarıcı’ya Onur Ödülleri sunuldu.

Sinemaseverlerin bu yılki son ‘randevu’su,  20. yaşını kutladı. Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilen 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, Soho House İstanbul’daki törende duygu dolu anlar yaşandı. Bu yılki geleneksel Onur Ödülü’nün sahibi sinemamızın değerli yapımcı ve yönetmeni Necip Sarıcı’ ödülünü Mustafa Kemal Atatürk’e armağan etti.

Genç oyuncu Ceren Benderlioğlu’nun sunduğu gecede konukları ilk selamlayan TÜRSAK Vakfı başkanı, yönetmen Fehmi Yaşar oldu. Yaşar; gençlere, çocuklara kısacası her yaştan insana sinemayı sevdirmeye yönelik etkinliklerinin olduğunu dile getirirken, daha çok kişiye sinemayı sevdirmeye ve atak yapmaya çalışan sinemayı daha çok kişiye ulaştırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

‘Bu ödülü Mustafa Kemal Atatürk’e adıyorum’

Konuşmaların ardından ödllerin dağıtılmasına geçilirken 20.Randevu İstanbul’un bu yılki geleneksel Onur Ödülünün sahibi sinemamızın değerli yapımcı ve yönetmeni Necip Sarıcı’nın sözleri salonda bulunanlara duygu dolu anlar yaşatırken Sarıcı ayakta uzun uzun alkışlandı. Bu ödülün oldukça ayrıcalıklı olduğunu ifade eden Sarıcı sözlerine şöyle devam etti.: “Bir kaç cümle söyleyeceğim bu ödülümü de o cümlelerin sahibine adayacağım; ‘Sinemaya gereken önemi vermeliyiz.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bu onun sinemayla ilgili son cümlesidir. Cumhuriyetimizin kurucusu, en büyük insan, dünya tarihine çok nadir gelmiş Atatürk’e ödülümü büyük şerefle adıyorum.”

Ödül töreni daha sonra TÜRSAK Vakfı’nın kültüre ve sanata katkılarıyla fark yaratan isimleri onurlandırmak amacıyla geçen yıl hayata geçirdiği TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü’nün sahiplerine takdim edilmesiyle devam etti. Gecede kültür ve sanata destekleri, katkıları ve varlıklarıyla kültür hayatımızda değişim yaratan, kültürün ve sanatın gelişmesi, yaygınlaşması, geniş kitlelerle buluşarak toplumsal hayatımıza nüfuz etmesinde büyük katkıları bulunan Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşıve Gazeteci, Yazar Doğan Hızlan’a verildi.

http://tursak.org.tr

http://randevuistanbul.tursak.org.tr/

Necip Sarıcı Kimdir? Necip Sarıcı ödülleri, Necip Sarıcı Ödül Konuşması, Necip Sarıcı Filmleri, Necip Sarıcı hayatı, randevu filmleri, randevu filmleri festivali ödül töreni, 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.