Hoşçakal Yarın, Mülteci, Lal Gece gibi filmlerin yönetmeni Reis Çelik, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 53 yıldır yapılan ulusal yarışma bölümünün kaldırılmasına tepki gösterdi. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel‘in “Biz bunu daha güçlü bir marka haline getirmek için ve sinemamızı güçlendirecek bir adım atıyor, çıtayı yükseltiyoruz. Bunu dar kalıpla, küçük zihniyetler içerisinde hapsolmak suretiyle festivali boykot etmeye çalışırlarsa, bir süre sonra uluslararası film festivalimizin geldiği iyi noktaları gördüklerinde üzülürler” açıklamasına atıfta bulunan Çelik, “Bunca sanatçıya ‘Dar kalıpçı,küçük zihniyet’ yakıştırmanız karşısında sizin “Büyük Kalıp,Geniş Düşünce” anlayışınız bu ise yanılıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Çelik, “Film festivalleri , sinemacıların ortaya koydukları eserleri, başta kendi milletine ve sonra dünyaya tanıttıkları tek alandır. Bu sebeple kendi özgürlük alanımızı kapatmamız ya da boykot etmemiz düşünülemez. Sadece, birileri o alanı gasp eder ya da onu yok etmeye kalkarsa bunu engellemek için sanatın gerektirdiği zerafet ile cevabını verir ve 54 yıldır anlımızın teri ile var ettiğimiz Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni yaşatırız” dedi.

Reis Çelik’in konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle:

54 yıllık Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni sonlandıran Menderes TÜREL, “Antalya o günden bugüne bırakın Türkiye’de tanınmayı, dünyada bilinen bir marka oldu. Biz bunu daha güçlü bir marka haline getirmek için ve sinemamızı güçlendirecek bir adım atıyor, çıtayı yükseltiyoruz. Bunu dar kalıpla, küçük zihniyetler içerisinde hapsolmak suretiyle festivali boykot etmeye çalışırlarsa, bir süre sonra uluslararası film festivalimizin geldiği iyi noktaları gördüklerinde üzülürler” dedi.

Yakıştırmanız için sağ olun Sayın Başkan,

Kemal Sunal, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Ayhan Işık, Lütfi Akad, Atıf Yılmaz, Fatma Girik, Cüneyit Arkın, Kadir İnanır, Şener Şen, Yılmaz Güney, İlyas Salman, Metin Erksan, Nuri Bilge Ceylan, Hülya Avşar, Nabahat Çehre, Şerif Gören, Ertem Eğilmez, Tarık Akan,Zeki Demirkubuz,Haluk Bilginer,Erol Taş, Müjde Ar,Semih Kaplanoğlu,Yılmaz Erdoğan,Cem Yılmaz,Zeki Alasya,Metin Akpınar,Tuncel Kurtiz,Meltem Cumbul,Ediz Hun,Sümer Tilmaç,Menderes Samancılar, Fikret Hakan,Yavuz Özkan, Ali Özgentür, Yeşim Ustaoğlu,İsmail Güneş,Serdar Gökhan, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Kıvanç Tatlıtuğ, Yücel Çakmaklı, Halil Ergün, Berhan Şimşek, Osman Sınav,Selda Akkor, Aytekin Çakmakçı, Halit Ergenç, Ercan Kesal,Sabahattin Çetin, Münir Özkul, Ata Demirel, Yaşar Kemal, Safa Önal,Türker İnanoğlu,Fırat Tanış,Arif Keskiner,Rutkay Aziz, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Aytaç Arman, Saadet Işıl Aksoy, Nejat İşler, Selçuk Yöntem, Zeynep Ferah  Abdullah, Mert Fırat,Derviş Zaim,Sırrı Süreya Önder, Kazım Kartal,Yusuf Sezgin, Atilla Dorsay ve sayfalara sığmayacak kadar saygın isimler.

Yazan yöneten, oynayan çeken montajlayan, seslendirenlerin binlerce  sanatçımız bu ülkenin renklerini, seslerini, hikâyelerini dünyaya taşımış ve Türkiye’ye sayısız saygın ödüller taşımışlardır.

Çıtayı yükseltmek ve marka değerini arttırmanızın önündeki en büyük engel yerli sinemamızın bu değerleri mi? Bu değerleri yok sayarak mı uluslararası çıtanızı yükseltmeyi düşünüyorsunuz?  Ya da buna dolar dağıtarak mı erişeceksiniz?

Sayın başkan, sanata parayla saygınlık kazandıramazsınız.

Saygın sanatçılarınız ve sanat ürünleriniz varsa saygınlık görürsünüz.

Hele hele dünyanın ayakta alkışladığı kendi ulusal değerlerimizi yok sayarak o hayal ettiğiniz   saygınlığı hiç yaratamazsınız. Tatil köyü kurmakla, film festivali düzenlemeyi bir birine karıştırmayalım lütfen.

Bunca sanatçıya “Dar kalıpçı, küçük zihniyet” yakıştırmanız karşısında sizin “Büyük Kalıp, Geniş Düşünce” anlayışınız bu ise yanılıyorsunuz.

Bu yetmiyormuş gibi sanki sinema sektörü sizi engelliyormuş gibi bir görünüm ortaya koyuyorsunuz. Oysa ki,

-Hiç bir sinema emekçisi Antalya’da uluslararası bir festivalin olmasına bu güne kadar karşı çıkmamıştır. Bilakis bunu öneren bizleriz. Sonuna kadar da destekledik ve destekliyoruz.

-Film festivalleri , sinemacıların ortaya koydukları eserleri, başta kendi milletine ve sonra dünyaya tanıttıkları tek alandır. Bu sebeple kendi özgürlük alanımızı kapatmamız ya da boykot etmemiz düşünülemez. Sadece, birileri o alanı gasp eder ya da onu yok etmeye kalkarsa bunu engellemek için sanatın gerektirdiği zerafet ile cevabını verir ve 54 yıldır anlımızın teri ile var ettiğimiz Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni yaşatırız.

antalya altın portakal film festivali, antalya filmleri,antalya belediye başkanı, menderes türel, 54. antalya film festivali,antalya altın portakal uluslar arası film festivali, reis çelikten antalya altın portakal tepkisi, altın portakal hangi filmler, antalya altın portakal jürisi, altın portakal filmleri, altın portakal yönetmenleri,

kaynak: t24

900 Yıllık Bir Aşk Hikayesi: “Samson ile Dalila” Elhamra’da

Samson ile Dalila operası, Türkerler Holding’in Mahall Bomonti İzmir projesi desteğiyle, İzmir Opera ve Balesi...

Mozart’ın ‘Sihirli Flüt’ Operası Zorlu’da

Mozart’ın büyülü operası “Sihirli Flüt”, 23 Ekim’de Zorlu PSM Studio ekranında! Zorlu PSM, dünyaca ünlü opera...

Sinema ve Edebiyat Gözünden Toplumsal Cinsiyet

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender) tarafından düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet...

Ayla Filminin Kahramanları Galaya Katıldı

Türkiye’nin Oscar adayı AYLA’nın galası, filme esin kaynağı olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ve Kore Savaşı’nda...

Aya İrini’de Klasik Müzik ve mizah bir arada: Salut Salon

 Events Across Turkey organizasyonuyla gerçekleşen “Turkcell Platinum Istanbul Night Flight” konserleri kapsamında ECHO KLASSIK ödüllü...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here