Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri” Verildi

0

Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü tarafından bu yıl 23. kez verilen, “Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri” törenle sahiplerine takdim edildi.

Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü tarafından bu yıl 23. kez verilen, “Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri” törenle sahiplerine takdim edildi.

Beşiktaş’taki Ortaköy Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende “Onur Ödülü” alan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Balay, sanat ile tiyatro yapmanın ve tiyatro için emek harcayabilmenin ödül olduğunu belirterek, “Harcanan emeklerin ayrıca fark edilmesi ikinci bir ödül oluyor. Böyle seçkin bir ödüle layık görüldüğüm için çok büyük onur duydum. Çok teşekkür ederim.” dedi.

Balay, dünyanın oldukça karanlık günlerden geçtiğini kaydederek, “Açlık, savaşlar, yoksulluk giderek artıyor. Daha da beteri, artmakla kalmayıp, görünmez hale geliyor ve sıradanlaşıyor. Neredeyse hayatın olağan hali gibi kabul görüyor. (Bertolt) Brecht aslında bize güzel bir ışık tutuyor. ‘Karanlık günlerde şiir yazılmayacak mı karanlık günleri anlatan?’ diyor. Biz de elimizden geldiği kadar, bu çabayı sürdürmeye devam edeceğiz. Yine Brecht’in dediği gibi, ‘Aslında bütün sanatlar sanatların en yücesi olan yaşama sanatına hizmet eder. (Ödül) Bu yolda harcayacağım çabalar için çok büyük bir teşvik oldu.” ifadelerini kullandı.

“En Başarılı Oyuncu” ödülleri, İstanbul ve Bursa Devlet Tiyatrosu’nun

İstanbul Devlet Tiyatrosunca sahnelenen “Coriolanus” oyunundaki rolüyle “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü alan Ece Okay, oyunun kendisini çok mutlu ettiğini dile getirerek, “Burada oynamak resmen yaşam sevinci verdi bana. Müthiş bir ekiple bir aradaydım gerçekten. Başından çok mutlu oldum. Çok teşekkür ederim jüri üyelerine. Onur duydum. İnanılmaz mutluluk oldu benim için.” diye konuştu.

Bursa Devlet Tiyatrosunca sahnelenen “Karıncalar” oyunundaki rolüyle “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülüne hak kazanan Kamil Korunan da Devlet Tiyatrosu’nun Cumhuriyetin kıymetli bir kurumu olmasının yanı sıra sanat kurumu olduğunu ifade etti.

Korunan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Bursa Devlet Tiyatrosu ve Karınca oyununda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu ödülü şu anda barış için mücadele eden, savaşan ve bunun uğruna şehit olmuş ya da gazi olmuş, Mustafa Kemal Atatürk‘ün kahraman askerleri adına kaldırıyorum.” dedi.

“Yılın Müzik Ödülü” Ayşegül Sarıca’ya verildi

Melisa Şenolsun, Erdal Beşikçioğlu‘nun yönettiği “Tüy Kalemler”deki rolüyle “Yılın En Başarılı Genç Kadın Oyuncusu”, Emre Tandoğan’ın yönettiği “Othello“daki rolüyle Ediz Akşehir de “Yılın En Başarılı Genç Erkek Oyuncusu” ödülünü kazandı.

“Yılın En Başarılı Yapımı Ödülü” Yiğit Sertdemir‘in yazdığı ve yönettiği Altıdan Sonra Tiyatro tarafından sahnelenen “Şizo Şeyks”e verilirken, “Yılın En Başarılı Yazarı Ödülü” Cem Uslu‘nun, “Yılın En Başarılı Yönetmeni Ödülü” Barış Erdenk’in oldu.

9. Uluslararası Hans Gabor Belvedere Viyana Şan Yarışması’nda “Büyük Ödül”e layık görülen İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) sanatçıları Sedat T. Öztoprak “Yılın Opera Ödülü”nü, Hülya Aksular ise “Yılın Bale Ödülü”nü aldı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti, Devlet Sanatçısı ve dünyaca ünlü piyano virtüözü Ayşegül Sarıca “Yılın Müzik Ödülü”nün, gazeteci, yazar Barış Terkoğlu ise “Yılın Medya Ödülü”nün sahibi oldu.

Bunları Da Değerlendirebilirsiniz

video

Aklımda Bir Yer / Tiyatro röportajı

Tiyatro Pera'nın yeni sezon oyunu Aklımda Bir Yer Tiyatro oyununun kadrosu ile bir Diren Sanat röportajı gerçekleştirdik.  Tiyatro Oyunun yazarı yönetmeni ve oyuncusu bu...

10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali törenle başladı

Adalet temasıyla her yıl düzenlenen "10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali" Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde gerçekleşen açılış töreniyle başladı. Festival 19 Kasım 2020...

İBB ŞEHİR TİYATROLARI’NDA BU HAFTA (10-15 Kasım 2020)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 10-15 Kasım 2020 tarihleri arasında 16 oyunla seyirci karşısına çıkıyor. Bu hafta Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği Rüstemoğlu Cemal'in Tuhaf...
video

LEVENT ÜZÜMCÜ EVİNE ‘RÜSTEMOĞLU CEMAL’İN TUHAF HİKÂYESİ’ İLE DÖNÜYOR / İSTANBUL ŞEHİR TİYATROLARI’NDA...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na 5 yıllık bir zorunlu aranın ardından dönen ve Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi’nde anlatıcı olarak çok sayıda karakterle yüzleşen, onların...
video

Kısraklı Kadın

İBB ŞEHİR TİYATROLARI SEZON MİNİMAL’İN YENİ OYUNU “KISRAKLI KADIN”   İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Leyla Nazlı’nın yazdığı Lerzan Pamir’in yönettiği Kısraklı Kadın adlı oyunu seyirciyle...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.