SADRİ ALIŞIK TİYATRO ÖDÜLLERİ SEÇİCİ KURUL BAŞKANI ÜSTÜN AKMEN’İN KONUŞMASI

0

DIONYSOS TAPINAKLARINDAN KOPARAK, SHAKESPEARE’İN SARAYLARINDA KRALLIĞINI SÜRDÜREN, GİDEREK IONESCO’NUN “SANDALYELER”İ ÜZERİNE YERLEŞEN;

YILLAR YILI, ÇAĞLAR ÇAĞI HAŞARI BİR ÇOCUK KİMLİĞİYLE KABINA SIĞAMAYAN, ÇEŞİTLİ KUŞAKLARIN ÖNÜNDEN ÇEŞİTLİ KAVRAMLAR VE ANLAYIŞLARIN ÜRÜNÜ OLARAK GEÇEN TİYATRO SANATINA BU YIL İSTANBUL’DA DAMGA VURANLARI SAPTARKEN GENE ZORLANDIK.

SADRİ ALIŞIK TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİ JÜRİSİ OLARAK KARAR VERİRKEN, İNSANIN DEĞİŞMEZ ÖZELLİKLERİNİ TÜM YÖNLERİYLE VE DERİNLEMESİNE YANSITAN TİYATRONUN, OYUNCU OLARAK BU YILKİ “EN” BAŞARILILARINI TAÇLANDIRMAYI AMAÇLADIK.

BİLDİĞİNİZ GİBİ, SADRİ ALIŞIK KÜLTÜR MERKEZİ, TİYATRO’NUN TOPLUMUN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNİN ÖNEMLİ GÖSTERGELERİNDEN BİRİ OLDUĞUNU VURGULAYARAK, BU ÖDÜLLERİ ARALIKSIZ OLARAK ON DOKUZ YILDIR SANATÇILARIMIZA SUNMAKTA.

üstün akmen'in konuşması

SEÇİCİ KURULUMUZ GEÇMİŞ YILLARDA OLDUĞUNCA ON DOKUZUNCU YILINDA DA, HİÇBİR KURUM VE KİŞİNİN BASKISI ALTINDA KALMADAN ÖZGÜR İRADESİYLE SEKİZ DALDAKİ ADAYLARIN VE ÖZEL ÖDÜLLERİN SEÇİMİNİ YAPTI. GEREK DOKUZ DALDA ADAYLARI BELİRLEME, GEREKSE ÖZEL ÖDÜLLERİ VE 2014 ONUR ÖDÜLÜNÜ SAPTAMA ÇALIŞMALARIMIZDA SEÇİCİ KURULUMUZUN SADRİ ALIŞIK ADININ SAYGINLIĞINI ESAS ALDIĞINI DA BELİRTMEDEN GEÇMEYECEĞİM.

KONUMUZ TİYATRO OLDUĞU İÇİN (FIRSAT BİLİP), İZNİNİZLE ÖNEMLİ BİR KONUYA DEĞİNMEK İSTİYORUM. TÜRKİYE SANAT KURULU (TÜSAK) YASA TASLAĞININ YASALAŞMAMASINI, SANATIN TOPLUMLA BULUŞMASININ GÖZ GÖRE GÖRE ENGELLENMEMESİNİ HUZURLARINIZDA BİR KEZ DAHA DİLİYORUM. KURUMLARDAKİ GÖZBEBEĞİMİZ SANATÇILAR AYLARDIR ATEŞ ÜZERİNDE OTURMAKTADIR. SANATÇILARIMIZA, TARİHTE EŞİ MENENDİ GÖRÜLMEMİŞ BİR İŞKENCE UYGULANMAKTADIR. ../.. BU İŞKENCETE DE ARTIK SON VERİLMESİNİ İSTİYORUM. SEÇİCİ KURUL ÖZEL ÖDÜLÜ’NE BU YIL, HUKUK TARİHİNİN GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK SAVUNMA AVUKATLARINDAN CLARENCE DARROW’UN YAŞAMINDAN KESİTLER SUNAN “SAVUNMA” BAŞLIKLI ESERİ SEÇTİK. ÜLKEMİZDE ADALETİN AYAKLAR ALTINA ALINDIĞI BİR ORTAMDA AYDIN SORUMLULUĞUNUN ÖNEMİNİ VURGULAMASI AÇISINDAN SEÇİMİMİZ SANIYORUM FEVKALADE YERİNDE BULUNACAKTIR

www.dirensanat.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.