YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ 25. KEZ SAHİPLERİNİ BULDU!

0

 

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle 25. kez sahiplerine kavuştu. Her yıl sanat ile iş dünyasını bir araya getiren ve 25 yılda Türk tiyatrosuyla bütünleşen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde toplam 16 dalda ödül verildi. Cumhuriyetimizin 100. Yılının kutlandığı bu yılda çeyrek asrı geride bırakan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, adeta tiyatronun kutlama gecesine dönüştü. Görkemli bir açılış şovuyla başlayan ödül törenin sunuculuğunu ise Ayşecan Tatari ve Edip Tepeli gerçekleştirdi.

25. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Prof. Dr. Cevat Çapan, oyun yazarlarına adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne ise Güzel Son isimli oyunuyla Hakan Tabakan layık görüldü. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü 1923 Müzikali kazanırken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise başarılı oyuncu Merve Dizdar oldu.

25 yıldır tiyatronun gelişimine destek oluyoruz

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 25 yılda tiyatroya çok önemli katkılarda bulunduğunu belirtenJüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, şunları söyledi: “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile 25 yıldır Türk tiyatrosunun cesur ve ilham veren figürü Afife Jale’nin adını yaşatıyoruz. Türk kadınına, tiyatronun sahnelerinin kapılarını cesurca açan Afife Jale’yi anmayı sadece geçmişe bir saygı duruşu değil, aynı zamanda geleceğe de bir ilham kaynağı olarak görüyoruz. Bunun için tiyatromuzun en parlak sanatçılarını ve onların en iyi eserlerini onurlandırdığımız bu köklü organizasyonla sadece sanatçıları takdir etmiyor; sanat dolu bir geleceği inşa etmek adına tiyatromuzun gelişimine de destek oluyoruz. İnsanların bir araya gelmeleri ve duygusal deneyimlerini paylaşmaları için en iyi yollardan biri olan tiyatronun, insan hayatına ne kadar değer kattığını biliyoruz. Bu nedenle 25 yıldır ‘Tiyatro varsa ben varım’ diyoruz. Geride bıraktığımız çeyrek asırda Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ni, her sezon sonu gelenekselleşen bir kutlamaya dönüştürebilmenin büyük gururunu yaşıyoruz.’’

C Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde doğru ve adil bir değerlendirme için çok titiz çalışıldığını ifade eden Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, şöyle konuştu: “Bu sene de çok renkli ve çok başarılı bir sezonu geride bıraktık. Sezon boyunca muhteşem performanslar izlediğimiz. Tiyatromuzun bu gelişimine şahitlik etmek, gelecek için bizleri çok heyecanlandırıyor. 25. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde aday olan ve ödül kazananları; bununla birlikte bu muhteşem sezonun mimarı tüm tiyatrolar ve sanatçılarımızı tebrik ediyorum. Ülkemizdeki ödül organizasyonları için çıta olmayı başarmış bu özel organizasyonun var olmasını sağlayan Yapı Kredi’ye, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu’na ve ödüllerin sahiplerine ulaşması için büyük emekler veren jüri arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Daha nice yıllar aynı azim ve heyecanla tiyatromuzun zenginmirasını gelecek nesillere aktarmak için çalışmaya devam edeceğiz.’’

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.