59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Bu Akşam Verilecek

0
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ödüller Bu Gece Açıklanacak!
Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali bu akşam Antalya Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenecek Ödül Töreni ile sona eriyor. Nefise Karatay ve Yekta Kopan’ın sunacağı, Halk TV ekranlarından canlı olarak saat 20.20’de başlayacak törende Nükhet Duru mini bir konser verecek.
1 Ekim’de geleneksel Festival Korteji, Onur ve Başarı Ödülleri ile Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması Ödülleri’nin sahiplerini bulduğu açılış töreniyle başlayan bir haftalık sinema maratonu bu akşam açıklanacak Altın Portakal Ödülleri ile sona eriyor.
Törende jüri üyeleri Yeşim UstaoğluAhmet Mümtaz TaylanAzra Deniz OkyayHarun TekinNurgül YeşilçayUğur İçbakAnamaria MarincaNikolaj NikitinValdimar JóhannssonEzgi MolaMelikşah AltuntaşNazlı Elif DurluCeylan Özgün ÖzçelikHilmi EtikanElif ErgezenGörkem YeltanFeyzi Tunaİsmail GüneşMurat Erşahin, Olkan ÖzyurtUğur Vardan’ın yanı sıra Mustafa AlaboraAybüke PusatMelisa SözenGülsen TuncerNilüfer AydanAyşenil Şamlıoğluİpek BilginAyşe ErbulakAbdurrahman KeskinerEngin AyçaTarık PapuçcuoğluNurcan ErenŞerif GörenTayfun PirselimoğluSerdar OrçinMelike DemirağSerap AksoySalih GüneyYusuf SezginBiket İlhanTolga KaraçelikSerpil TamurAyçin İnci, Kemal Uçar ve sanat dünyasından daha pek çok isim  ve yarışma filmlerinin ekipleri Antalya’da olacak.
Festivalde bir hafta boyunca 33 ülkeden 74 yönetmenin imzasını taşıyan 66 film izleyicilerle buluştu. Ulusal Yarışmalar’da yer alan filmlerin gösterimleri film ekiplerinin katılımı ve izleyicilerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Birçok seans için biletlerin kısa sürede tükendiği festivalde bugün izleyiciyle buluşacak son filmler; David Lean’in yönettiği “Arabistanlı Lawrence / Lawrence of Arabia” 12.00’da AKM Aspendos Salonu’nda, Behçet Güleryüz yönetmenliğindeki “Seyirlik Bir Gariplik: Van Gölü Canavarı” 14.00’da AKM Perge Salonu’nda, Çiğdem Sezgin imzalı “Suna” 12.00’da ve Ümran Safter’in yönettiği “Kabahat” 14.00’da Doğu Garajı Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak. Uluslararası Uzun Metraj Yarışma filmlerinden Kazem Daneshi’nin Fajr Film Festivali’nde En iyi Senaryo Ödülü’nü kazanan, belediye başkanını ilgilendiren bir davada görevli olan bir savcının yaşadığı ikilemi konu aldığı “Mahkeme / Dustland” bugün saat 17.00’da AKM Aspendos Salonu’nda gösterilecek.
Festivalde Dün!
Festivalde dün, Özel Gösterim bölümünde yer alan, ödüllü belgeselleri ile tanınan Ümran Safter’in ilk uzun metraj kurmaca filmi “Kabahat” izleyiciyle buluştu. Yönetmen Ümran Safter, yapımcı Suraj Sharma, oyuncular Mina Demirtaş ve Ece Demirtürk’ün katılımıyla gerçekleşen gösterim sonrası izleyicilerle bir söyleşi gerçekleşti.
Çiğdem Sezgin’in yönetmenliğini yaptığı erkek egemen bir dünyada hayatta kalmaya çalışan bir kadını konu alan, Tarık Papuçcuoğlu ve Nurcan Eren’in başrolünde yer aldığı “Suna” filminin gösterimi ekibin katılımıyla gerçekleşti. Film sonrasında izleyicilerle bir araya gelen film ekibi merak edilenleri yanıtladı.
Mehmet Güreli’nin yönettiği, duayen yapımcı Abdurrahman Keskiner’in portresi “Bir Zamanlar Yeşilçam – Abdurrahman Keskiner” gösteriminde senarist Görkem Yeltan ve Abdurrahman Keskiner salonda izleyicilerle buluştu.
Festival kapsamında dün akşam Metin Akpınar ile Muhabbet adlı gösteri Antalya Spor Salonu’nda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz’in de katılımıyla Antalya halkıyla buluştu. Yoğun ilgi gören gösteride izleyiciler Metin Akpınar’ın, Zeynep Miraç moderatörlüğünde mizahtan siyasete, müzikten yemeğe, umuttan aşka, geçmişin tatlı anılarından geleceğe uzanan muhabbetine tanıklık ettiler.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum’un direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.