Tiyatro Oyunu Afişi Sergisi

0

DARÜLBEDAYİ’DEN ŞEHİR TİYATROLARI’NA “AFİŞ, OYUNA DAVETTİR”SERGİSİ SANATSEVERLERİN YOĞUN İLGİSİYLE AÇILDI

İBB Şehir Tiyatroları’nın 108 yıllık tarihi boyunca kapalı gişe oynayan, tiyatro tarihine adını yazdırmış oyunlarının afişlerinin yer aldığı “Afiş, Oyuna Davettir” sergisi, 25 Mart 2022 Cuma günü Bahçelievler Dr. Enver Ören Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin geniş katılımıyla açıldı.

Serginin açılışına; İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Taner Çetin, Kültür Daire Başkanlığı Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle, Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, İBB Turizm Müdürü Gül Ayşe Eken, Orkestralar Müdürü Ozan Bircan, Basın Yayın Müdürü Emre Dündar, Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Mandacı, Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, Müdür Yardımcıları Oytun Askeroğlu ve Mehmet Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Can Başak ve Emrah Özertem’in de aralarında olduğu Şehir Tiyatroları sanatçıları katıldı.

Serginin açılış konuşmasında İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan; “Şehir Tiyatroları bir müdürlük olmanın ötesinde kendi başına bir marka. Kendi birikimi ve kültürü var. Ben bu afişlere baktığımda Şehir Tiyatroları’nın tarihini görüyorum.

Şehir Tiyatroları attığı her adımla İstanbul’un, hatta Türkiye’nin sanat hayatına katkı sağlamış, öncü olmuş bir kurumdur. Yetiştirdikleriyle, sahneye koydukları oyunlarla öncü olmuş ve olmaya devam edecektir. Bu çalışmalara katkı sunabildiğim için gurur duyuyorum, çorbada tuzu olmaktan dolayı kendimi şanslı addediyorum.” dedi.

Açılışta söz alan İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever; “Afişler kurumların hafızalarını oluşturur. Bu sergiyle Şehir Tiyatroları’nın tarihine kısa bir yolculuk yapmış olduk. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çok onur duydum.

Özellikle Güngör Dilmen’in Canlı Maymun Lokantasıoyunu, 30 sene önce hem yardımcı oyunculuk,figüranlık; hem de sahne gerisinde asistanlık yaptım. Onun afişi beni çok duygulandırdı.” dedi.

 

 

Tiyatromuzun kuruluşundan Cumhuriyet’e, 2. Dünya Savaşı’ndan 2000’li yıllara çok önemli değişimlere tanıklık eden pek çok tarihi afiş İstanbul’un kültürel hafızasını canlandırmak için ziyaretçilerini bekliyor. Sergi, 8 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir.

Şehir Tiyatroları afişleri yıl içinde İstanbul’un farklı noktalarında sergilenmeye devam edecek.

 

 

 

 

Adres: Yenibosna Merkez Mh. 29 Ekim Cd. No:30 (Star City AVM arkası), Bahçelievler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.