18. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ “GANGSTER” MÜZİKALİ İLE BAŞLIYOR

0

 

Ülkemizde çok hazin orman yangınları yaşandı. Pandemi döneminde yapılamayan etkinliklerde birkaç hafta ileri tarihe alındı. Elbette sanattan ve bilimden kopmamak gerekiyor. Her ne kadar yangın faciasının bu kadar geniş boyutlara yayılmasında bir takım ihmalkarlıkların ve yetersizliklerin neden olduğu varsayılsa da. Bizler sokulmak istenilen karanlığa gömülmemeliyiz. Aksi takdirde yaşanan her olumsuz olay karşısında sanat etkinlikleri iptal edilmesi bizleri daha büyük karanlıklara sürükler. Sanat insanın önünü aydınlatır. Yaşamdan çıkış yolları araştırır.

 Kim bilir Amerika Birleşik Devletleri’nin yaşadığı “Büyük Buhran” dedikleri dönemi anlatan bir operayı seyrettiğimizde neler aklımıza gelecek… Bizlere neleri çağrıştırabileceğini bir an düşünmenizi isterim.

 Bodrum Bale Festivali ertelendi ve nihayetinde 9 Ağustos 2021 Pazartesi akşamı başlıyor. Bu yıl Onsekincisi düzenlenecek olan festivalin açılış gecesini merakla bekliyorum. Bu arada benim gibi heyecanla bekleyenler için festivalin 17 Ağustos’a kadar devam edeceğini belirtmek isterim. Böylece programa alma şansı yakalarsınız

18. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ

“GANGSTER” MÜZİKALİ İLE BAŞLIYOR

 

Açılış  “GANGSTER” MÜZİKALİ İLE OLACAK

Her türlü pandemi önemlerinin alınacağı gecede

1930’ların Amerikası muhteşem bir müzikal ile sahnede olacak. Gangster Müzikali’nin hatırlayacağınız gibi Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından geçen yıl dünya prömiyeri gerçekleştirilmişti. Orada büyük beğeni aldı.  “GANGSTER” müzikali, döneme uygun müzikleri, dansları, şarkıları, dekor ve kostümleriyle

“Büyük Buhran Günleri”ni sahnede yansıtacak.

 

Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun caz, big band, tap, rock and roll, çarliston ve twist dansları tenor Oğuz Sırmalı’nın şarkıları eşliğinde sanatseverleri farklı atmosferlere çekecek.

 

Libretto, reji ve koreorafide Nilgün Bilsel Demireller, müzik düzenlemede Bilgehan Erten, dekor-tasarımda Çağda Çitkaya, kostüm-tasarımda Gazal Erten ve ışık-tasarım Tahsin Çetin imzası taşıyan eser iki akşam üst üste Bodrumlu sanatseverle buluşturulacak.

 

HAREM BALESİ BODRUM’DA

 

Harem; 11 Ağustos 2021 Çarşamba akşamı sahnede olacak eser, 1998 yılında Merih Çimenciler tarafından Klasik Türk Müziği üzerine iki perde olarak tasarlanmış ve 18 yıldır Devlet Opera ve Balesi’nin Türkiye’de kapalı gişe oynayan yegâne eseri olma özelliğini taşıyor.

 

Ney, kanun, bendir, kudüm gibi klasik Türk müziği sazlarıyla icra edilen ilk Türk Bale eseri olan “Harem” günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirmiş olduğu tüm temsillerde seyirciden büyük ilgi görmüştür. Dekor ve kostümde Alexander Vasilliev, ışıkta ise Tahsin Çetin görev alıyor.

 

BİR BAŞKA DÜNYA PRÖMİYERİ “PANDEMIC” BODRUM’DA

Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından bu yıl Dünya Prömiyeri gerçekleştirilen “PANDEMİC” balesi sanatın gözüyle yaşadığımız küresel salgının hikâyesini 13 Ağustos 2021 Pazar akşamı sahneye taşıyacak.

 

Tüm dünyanın yaşadığı küresel salgının başlangıcından bugüne kadar geçirilen sürecin sanatsal bir bakış açısı ile seyirciye aktarılması bakımından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan eser Bach, Vivaldi ve Albinoni müzikleri eşliğinde libretto ve koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy tarafından oluşturuldu. Eserde dekor ve kostüm tasarımı Çağda Çitkaya imzası taşıyor.

 

KLASİKLEŞEN ESER “FRİDA”

Geçmiş senelerde Bodrumlu sanatseverlerin büyük beğenisi ile sahnelenen ve Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatının anlatıldığı “FRİDA” balesi 14 Ağustos 2021 Pazar akşamı, sahnede olacak.

 

Mersin ve Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından sahnelenecek olan eserde Frida’nın küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen resim yaparak hayata tutunma çabasının ve tutkusunun çarpıcı hikayesi anlatılıyor.

 

Eser Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde, Özgür Adam İnanç’ın reji ve koregrafisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek. Dekor Tasarım Aykut Öz’e, Kostüm Tasarım Tülay Usta’ya ait.

 

KAPANIŞ “CARMEN” BALESİ İLE OLACAK

Uluslararası arenada başarıya ulaşmış eser ve toplulukları yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin kapanışı 17 Ağustos 2021 Salı akşamı İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından sahnelenecek ünlü “CARMEN” balesi ile olacak.

 

Tüm dünyanın bildiği ve sevdiği, güzel çingene kızı Carmen’in tutkulu aşklarının anlatıldığı, dansları, dekor ve kostümleri ile seyirciden büyük beğeni toplayarak kapalı gişe oynayan eser bu yıl Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 

Müzik düzenlemesi Tulio Gagliardo Varas’a ait olan Bizet’nin ünlü Carmen operasının müzikleri eşliğinde, ünlü koreograf Carlos Vilan’ın oluşturduğu eserin dekor tasarımı Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımı Gülay Korkuta ait.

 

 

Festival biletlerimiz www.biletinial.com adresinden ve Bodrum bilet satış noktalarımızdan temin edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.