İstanbul Şehir Tiyatroları 2020-2021 Sezonunu Basın Toplantısı İle Başlattı

0

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2020-2021 sezonunu düzenlediği bir basın toplantısı ile başlattı. Yeni sezon oyunlarında hem yerel hemde klasik tiyatroların yer aldığı repertuarda günümüzde en çok konuşulan Veba oyunu da yer alıyor. Oyunların bir çoğu yeni olmakla birlikte geçtiğmiz yıllarda özel tiyatrolarda uzun bir süredir büyk beğeni ile oynayan BAM Tiyatro’nun oyunu ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’ oyunu Murat Mahmut Yazıcıoğlu rejisi ile yeniden uyarlanıp sahnelencek.


Bu arada geçtiğimiz 8 Mart kadın yönetmenlerin rejisi ile oynayacak olan oyunlar Pandemi dolayısı ile de beklemeye alınmıştı. Projeler kaldığı yerden devam edecek.Yeni repertuarında yer alan oyunlar başlıca şöyle: Antigone, İfigenya, Veba, Kutlama, Zehir, kahvaltıya Kalsana, Rüstemoğlu Cemalin Tuhaf Hikayesi, Herkes Sihirbaz olacak, Kısraklı Kadın, Geçit, Kimse Öyle şeyleri Konuşmuyor Artık, Öldün Duydun Mu? Melerk Hayat Der Gülümserim,

Üst başlık Sezon Minimal olarak belirlendi. Dünyada ilk kez bir tiyatro 16 yeni oyun ile prömiyer yapacak. Bu ciddi bir idare ve planlama gerektiriyor. Tüm ülkemdeki kadınlar adına yaşanan bu olaylara karşın kendi açımızdan üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyoruz. Kadın Yönetmenler, Kadın yazarları ve Kadın Oyuncuları ile şehir tiyatroları buluşacak.

 

Dünya Tarihinde Bir İlk:

İBB Şehir Tiyatroları Sezon Minimal’de 16 Yeni Oyunla Seyirciyle Buluşacak

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 107. yılında yeni sezon repertuvarını Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirilen bir törenle basın ve kültür-sanat dünyasıyla paylaştı.

İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, açılış konuşmasında “Şehir Tiyatroları 106 yıllık tarihinde birçok zorluklar yaşamış bir kurum. Fakat her koşulda perdelerini açtı. Çünkü burası tiyatronun ocağı… Uzun bir aradan sonra yeniden seyircisiyle buluşuyor olması hepimizi mutlu ediyor, heyecanlandırıyor” dedi.

Hülya Muratlı, pandemi döneminde kültür-sanatın toplumun üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğunu, bu nedenle salonları tiyatrolar, konserler ve sergilerle doldurma arzusu ve kararlılığında olduklarını söyledi.

Muratlı, “salgının başladığı Şubat ayından bugüne kadar, “Sokakta Sanat Var”, “İstanbul’da Bir Sokak Kabaresi” gibi isimlerle parklarda, meydanlarda kurduğumuz sahnelerde, çocuk ve yetişkin oyunları olmak üzere toplamda 487 oyunun sergilenmesini sağladık, yaklaşık 50.000 izleyiciye ulaştık ve tiyatro emekçilerine doğrudan toplamda 1.896.500.-TL. ödeme gerçekleştirdik. Bu ödemelerden 1.555 oyuncu ve sahne ekibi yararlandı.

Ayrıca Şehir Tiyatroları tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor. 106 yıllık bir kurum olan Darülbedayi, böylesi zor bir dönemde özel sektörde faaliyet gösteren tiyatrolara kapısını açıyor. Bugün açıklayacağımız Yeni Sezon kapsamında, Ekim ayında, sahnelerimizde 40 yetişkin, 10 çocuk oyunu olmak üzere toplam 50 özel tiyatro oyun sahneleyecek. Genel durum izlenerek, Kasım ayında da aynı şekilde, özel tiyatrolara Şehir Tiyatroları sahnelerimizde yer vermeyi düşünüyoruz.” dedi.

Ardından söz alan İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen, yerli yazarlara çok ihtiyacımız olduğunu, bu sezon sahnelenecek oyunların üçte ikisini yerli yazarlardan seçtiklerini belirtti.

Mehmet Ergen, pandemi nedeniyle kesintiye uğrayan, geçen sezon başvuruları alınan “Şehir Yazarlarını Arıyor” projesinin bu yıl devam edeceğini, 1500 yazar adayının başvuru yaptığını, 150 yazarın seçilerek çalışmalara hız verileceğini söyledi.

Mehmet Ergen, bunun yanında Şehir Tiyatroları’nın olduğu her semtte bir gençlik tiyatrosu açılacağının müjdesini verdi.

 

Sezon Minimal Nedir?

Sezon minimalde sahnelenecek eserler, daha az kadroyla temsil edilebilecek eserler arasından seçildi.

Sanatçı ve teknik ekibimizin sağlığı için daha az sayıda temsil sahnelerimizde yer alacak. Kazanılan zaman ve mekân olanaklarıyla özel tiyatroların oyunlarına yer verilecek.

Oyunlarımızın süreleri 60-70 dakikayı aşmayacak şekilde tek perde olarak belirlendi.

 

Sahnelerimizde Aldığımız Covid-19 Tedbirleri

İBB Şehir Tiyatroları COVID-19 tedbirleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 23.06.2020 tarihinde yayınladığı genelgeye uygun olarak gereken önlemleri aldı. Kontrollü normalleştirme süreci için tiyatro salonları yeniden düzenlendi, sahnelenecek oyunlar yeni şartlara göre yeniden seçildi.

Oturma düzeni 1 dolu 1 boş olacak şekilde %50 doluluk olacak şekilde planlandı.

Maskesiz izleyicilerin salonda bulunmasına izin verilmeyecek.

Fuayelere her 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde, belirli sayıda seyirci kabul edilecek.

Salonların klima sistemi yeni şartlara uygun şekilde yüzde 100 temiz havayla çalışacak şekilde ayarlandı.

Salon girişlerinde ateş ölçümü yapılacak, dezenfektan bulundurulacak.

Fuayede beklemeyi ve kalabalık oluşumunu azaltmak için salon kapıları daha erken açılacak. Seyircilerimizin kademeli bir şekilde salona giriş yapmalarını sağlayacağız. Oyun sonrası çıkışta yığılma olmaması için acil çıkış kapıları da açılacak, izleyicilerimizin binalarımızdan çıkışları daha hızlı gerçekleştirilecek.

Oyundan 1 gün sonra, gerek seyircilerimizin gerekse sanatçı ve teknik ekipte görevli tüm çalışma arkadaşlarımızın kullandıkları alanlarda detaylı temizlik çalışması yapılacak ve dezenfekte makinesi ile dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilecek. Böylelikle bir sonraki seans için sahneye gelecek izleyicilerimize hijyenik bir ortam sağlamış olacağız.

 

Mehmet Ergen: Bugünün Yerli yazarları yarının klasikleri olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.