Piraye

0

Nazım Hikmet’in en büyük ilham kaynağı, ölümsüz aşkı “Piraye” seyircisi ile buluşmaya devam ediyor.


/strong>
Türk dilinin en büyük şairi Nazım Hikmet, karısı Piraye’ye 1933’ten 1950’ye kadar, aralıklı olarak hapishanede geçirdiği 17 yıl boyunca yüzlerce mektup yazdı. Bu mektuplar aracılığıyla aşkını, kavgasını, hasretini en duru haliyle Piraye ile paylaştı. Piraye, bu mektupları Nazım’ın Çankırı Hapishanesi’nde kendi elleriyle yaptığı tahta bir bavulda, yıllar boyu sakladı. Nazım’ın zorlu tutsaklık yıllarında hayata tutunmasını sağlayan şey aşkın, kavganın ve hasretin yüreğinde bir bütün halindeki varlığıydı. Usta şair Nazım Hikmet’in yüreğinin bütün gücüyle yazdığı mektup ve şiirlerden oluşan, onun iç dünyasına yapılan bu yolculukta, aşkın, şiirin, müziğin evrensel ve ölümsüz yönüyle tanışmaya ve yüreğinizin kapılarını açmaya hazırlanın.

 

Murat Çidamlı Oynadığı Piraye Oyunu hakkında “Çocukluğumdan itibaren Nâzım’ın şiirleriyle büyüdüm, yoğruldum diyebilirim” ifadelerini kullanan Çidamlı, Piraye oyununa ilişkin, “Nâzım evet bedeninde siyatik ağrıları olan, üşüyen, her tarafı ağrıyan, psikolojik olarak kötü durumda olan biri ama şiirlerini yazarken başka bir faza geçiyor. Bir sanatçıya şiir yazma, resim yapma, müzik yapma esinini veren şey ne? Bu bir aşk duygusudur her şeyden önce. Bu bir aşk duygusudur ama bu illa bir insana yönelmek durumunda değil. Nâzım’da bunun pek çok boyutunu görüyoruz, Piraye’ye olan aşkıyla,  kavgasına olan aşkı, bunun pek çok yerde bütünleştiğini görüyoruz” diyor.

Nâzım Hikmet’le ilgili çeşitli projeler yaptım bugüne kadar. Hatta profesyonel tiyatro hayatına Nâzım Hikmet’in Ferhat ile Şirin’i ile başladım. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Ergin Orbey’in rejisiyle sergileniyordu oyun, biz okuldan daha yeni mezun olmuştuk ve arkadaki halk korosu olarak oyuna girmiştik.  Sadece bir yıl sonra Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’na gittim, orada da tesadüfen Coşkun Irmak yönetiminde, 93-94 sezonunda, Ferhat ile Şirin oyununda Ferhat’ı oynadım.

Nâzım’ın oyunlarına ilişkin, “şiirleri güçlüdür ama oyunları zayıftır” denir, hatta kendi beyanları da var bu yönde ama ben pek öyle düşünmüyorum. Nâzım’ın yeterince bilinerek, tiyatro düşüncesi incelenerek sahnelendiğine çok rastgelmedim açıkçası. Bence en önemli yapımlar Mehmet Ulusoy ve Genco Erkal tarafından sahnelenenlerdir. Nâzım ilk Moskova’ya gittiği dönemde, başta Meyerhold ve  Mayakovski olmak üzere, oradaki absürt-avangard-fütürist akımının temsilcisi sayılacak pek çok yaşıtı ya da bir önceki kuşağın temsilcisiyle çok önemli işler yapmıştır. Tiyatro düşüncesini etkileyen şey de daha çok Meyerhold’un biyomekaniği ve yeni sınıf, yeni insan için üretilen tiyatro düşüncesi olmuş. Daha sonra Darülbedayi’de bunların bir takım denemelerini de yapmış ama malum siyasi hayatı ve hapishane süreci nedeniyle yeterince eğilememiş üzerine. Burada aslında bizim eksikliğimiz Nâzım’a bakışımız. Onun tiyatro oyunlarına bakışımızda bir sorun var diye düşünüyorum.

Murat Çidamlı
Türk tiyatro sinema ve dizi oyuncusu Murat Çidamlı, tiyatro lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde tamamladı. Konservatuar eğitiminin ardından Diyarbakır, Trabzon, Ankara ve İzmir Devlet Tiyatroları’nda sanatçı olarak görev aldı. Devlet Tiyatroları’nda ve özel tiyatrolarda birçok oyunda oynadı ve yönetti. Çeşitli üniversitelerde Antropoloji ve Tiyatro Antropolojisi yüksek lisans çalışmaları yaptı. Pek çok köklü kuruluşta tiyatro dersleri verdi ve öğrenciler yetiştirdi.

* Tiyatro Eleştirmenler Birliği-Anadolu-Yılın Tiyatro Ödülü-Moskova-Petushki- Ankara Devlet Tiyatrosu-2011
* 2.Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri – Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu (Yastık Adam, Moskova-Petushki)- Ankara Devlet Tiyatrosu-2012
* XVI. Direklerarası Seyirci Ödülü-2016-En İyi Erkek Oyuncu-Yeraltından Notlar-Ankara Devlet Tiyatrosu.
* 2016-2017 Sanat Kurumu- En İyi Erkek Oyuncu- Yeraltından Notlar- Ankara Devlet Tiyatrosu.
* XX. Dostoyevski Tiyatro Festivali-Yeraltından Notlar- Staraya Russa- Rusya- Seyirci Beğeni Ödülü- 2016
* Tiyatro Eleştirmenleri Birliği- Ankara Devlet Tiyatrosu- Yeraltından Notlar-En İyi Erkek Oyuncu Ödülü- 2017
* Bedia Muvahhit Ödülleri- İzmir Devlet Tiyatrosu- Sandalım Kıyıya Bağlı-En iyi Yönetmen Ödülü- 2018

Oyunlaştıran: Murat Çidamlı
Yöneten ve Oynayan: Murat Çidamlı
Besteci: Kerem Salih Memişoğlu
Yönetmen Yardımcısı: Özge Çidamlı
Dramaturg: Eylül Kuzgunbay
Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
Afiş Tasarım: Alper Fidaner
Yapım: Hasan Acar-Bostancı Sanat Yapım Organizasyon

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.