8. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali bu hafta sonu

0

Galata Perform ve Yeşim Özsoy’un önderliğinde 2006 yılından bu yana süregelen, yeni oyun yazarları keşfetmeyi ve çağdaş oyun yazımına alan açmayı hedefleyen ‘Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi’ bu hafta sonu bir dizi etkinlikle Türk Oyun Yazarlığına katkıda bulunmayı sürdürecek. GalataPerform ve çevresinde 11 değişik mekânda, 5 yerli, 2 yurt dışından oyun okuması, 8 kısa oyunluk 1 yönetmenlik projesi, 1 performatif kısa oyun, 2 Türkiye Tiyatrosu üzerine panel, kahvaltı ve oyun sonrası tiyatro söyleşileri gerçekleştirilecek.

‘Yeni Metin Yeni Tiyatro 2018-2019 Atölyelerinde’ ise bu yıl ‘Çöp’ teması çerçevesinde yazılan oyunlar, 22 Kasım ile 30 Kasım 2019 tarihleri arasında seyirciyle buluşacak.

Festival, 22 Kasım akşamı saat 21.30’da Karaköy’de bulunan Chez-Moi’daki açılış partisiyle başlayacak 23 ve 24 Kasım’da GalataPerform ve çeşitli mekânlardaki okumalar ve diğer etkinliklerle devam edecek.

Galata’da Özel Bir Proje

23 Kasım gününün ilk etkinliği, saat 12.30’da ‘Vardı Yoktu’ adlı yönetmenlik projesiyle Tolga Kılık’a ait. Proje kapsamında 8 değişik mekânda atölye yazarlarının o mekâna göre yazdıkları 8 değişik oyun sahnelenecek. Seyirci GalataPerform’da başlayan turuna Galata bölgesindeki kafeler, dükkanlar ve farklı mekânlarda devam edecek.

23-24 Kasım’da Art Arda Oyun Okumaları!

23 ve 24 Kasım’da GalataPerform’da art arda oyun okumaları yapılacak… Bu oyunların yazarları: Özlem Erben, Derman Gülmez, Eda Şahin, Evrin Araç, Özgürcan Uzunyaşa. Oyunları Murat Mahmutyazıcıoğlu, Ayşe Sedef Ayter, Sanem Öge, SBR & İmer Özgün Bademci, Şaziye Konaç yönetiyor. Oyuncular: Enginay Gültekin, Sedat Kalkavan, Yaman Ceri, Görkem Koyuncu, Güler Aşık, Melis Öz, Mustafa Ergüven, Özgün Çoban, Esra Ergün, Tuğba Yarbağ, Zuhal Güreli, Sezgi Deniz, Tuğba Sorgun, Ümit Erlim, Ali Haydar Çataltepe, Ceylin Kahya, Gül Öykü Su Okur, Hira Ogeday Erkut, Tuğçe Yolcu, Aydan Kaya, Ebru Soyuerden, Benhür Çaydaşı, Yağmur – Fidan Bayar, Bertan Dirikolu, Ali Bahadır Bahar ve Ahmet Ayaz Yılmaz.

Festival Kahvaltısına Davetlisiniz!

Festivalin GalataPerform ayağının ikinci günü Pazar sabahı 12.30’da Galata’da Art Smyrna’da tiyatro sohbetleri eşliğinde kahvaltı var.

İsveç Tiyatrosundan Protest bir Yazar!

25 Kasım Pazartesi günü BeReZe Gösteri Evi’nde saat 20.30’da İsveçli oyun yazarı ve aktivist Martina Montelius’un ‘Ilık Kedi Kumunda Büyüdüm; Akla Yatan Her Sebebin Ötesinde Sevilerek’ oyunu var. Yeşim Özsoy’un yönettiği oyunda Selin Zafertepe, Pınar Göktaş, Tolga Çıklaçiftçi, Akant Çetin ve Oğuz Öztekin rol alıyor. Bu etkinliği Swedish Arts Council destekliyor.

Moda’da bir Kilisede Çok Özel bir Oyun Okuması

26 Kasım Salı günü saat 20.00’da İstanbul’un diğer yakasında Moda’da All Saints Kilisesi’nde özel bir oyun okuması olacak. Sema Elcim’in yazdığı ‘Feramuz Pis!’ oyununu Ahmet Sami Özbudak yönetiyor. Oyuncular: Aybanu Aykut, Batur Belirdi, Burak Uyanık, Çiçek Dilligil, Kürşat Demir, Melisa Berberoğlu.

İstanbul Tiyatro Festivali ortaklığında Paneller

28 Kasım ile 29 Cuma günleri İstanbul Tiyatro Festivali ile ortak işbirliğiyle Arter İstanbul’da  ‘Türkiye’de Çağdaş Tiyatro’ başlıklı iki panel gerçekleştiriliyor.  28 Kasım’daki panelde ‘1990’lardan Günümüze Türkiye Tiyatrosu’nu Doç. Dr. Melih Korukçu, Doç. Dr. Selen Korad Birkiye, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Hemiş, Dr. Ferdi Çetin ve Ozan Ömer Akgül konuşacak. 29 Kasım’da bu döneme ait yazar ve yönetmenlerden Yeşim Özsoy, Kerem Kurdoğlu, Özen Yula, Murat Daltaban, Yiğit Sertdemir. Ceren Ercan konuşacak.

Kıraathane Edebiyat Evi’nde Oyun Okuması

Norveçli İbsen Ödüllü oyun yazarı Fredrik Brattberg’in ilk gösterimi Paris’te Theatre du Rond-Point’de gerçekleşmiş oyunu ‘Annenin Çocuğunun Babası’ adlı oyunu 29 Kasım akşamı saat 20.00’da Kıraathane Edebiyat Evi’nde okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek. Ayşe Lebriz Berkem yönetiyor. Oyuncular: Ertunç Uygun, Gizem Özekşi, Oğulcan Yılmaz.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri Senenin Oyunu!

Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerinden çıkan oyunlar arasından ‘Senenin Oyunu’ olarak seçilen Itır Karabulut’un yazdığı ‘Kalanlar’ adlı oyun Yeşim Özsoy yönetiminde Ayşe Lebriz Berkem, Banu Fotocan, İpek Erdem, Nükhet Akkaya, Sezgi Deniz ile okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek. Arter İstanbul’daki okumanın ardından yazara ödülü takdim edilecek. Oyun İngilizce üst yazıyla sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.