Polonya’dan Şimdi

İstanbul Modern Sinema, son dönem çağdaş Polonya sinemasından örneklerin yer aldığı bir program sunuyor. Polonya’dan Şimdi adlı program 25– 28 Ekim’de izleyiciyle buluşuyor

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş.’nin katkıları, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul’da Polonyalılar Derneği’nin işbirliğiyle günümüz Polonya sinemasından örneklerin bir araya geldiği bir program sunuyor.

Polonya’nın yükselen yönetmenlerinin uluslararası festivallerde övgüyle bahsedilen, ödüller toplayan filmlerine yer veren seçkide; Polonya’da ilk defa yüz nakli yapılan bir adamın yaşadıklarının trajikomik hikayesi Yüz, Venedik Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülünü alan ve 1930’lar Polonyası’nın önde gelen yönetmenlerinden Michal Waszynski’nin esrarengiz hayatını perdeye taşıyan Prens ve Dibbuk yer alıyor. Cannes’da bu yıl En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ve II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra iki müzisyen arasında yaşanan tutkulu aşkı konu alan Soğuk Savaş ve dünya festivallerinden ödüllerle dönmüş kısa filmlerden bir seçki de programda yer alıyor.

POLONYA’DAN ŞİMDİ PROGRAMI

25-28 Ekim 2018

YÜZ, 2018

25 Ekim,13.00; 27 Ekim, 17.00

Yönetmen: Malgorzata Szumowska

Oyuncular: Mateusz Kosciukiewicz, Agnieszka Podsiadlik, Malgorzata Gorol

Yüz, trajik bir kaza geçirdikten sonra tarihe yüz nakli olan ilk Polonyalı olarak geçen bir adamın kara komedi hikayesini anlatıyor. Jacek yaşadığı küçük kasabada yapımında çalıştığı devasa İsa heykelinin tepesinden düşüp yüzünden ağır yaralanınca, hayatı alt üst olur. Öte yandan hastaneden çıktıktan sonra küçük kasabadaki Katoliklerin farklı yüzü ortaya çıkacaktır. Yönetmen Malgorzata Szumowska daha önceki filmlerinde de olduğu gibi Katolik Kilisesi’nin farklılıklar karşısında ailelerin ve toplumun sergilediği tepkileri nasıl şekillendirdiğine dair kendine has gözlemlerde bulunuyor. Polonya’nın küçük kasaba kültürünü karikatürize eden film, 2018 yılında Berlinale’de Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü.

SOĞUK SAVAŞ, 2018

27 Ekim, 15.00

Yönetmen: Pawel Pawlikowski

Oyuncular: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc

Bir önceki filmi Ida ile Oscar’a layık görülen Pawel Pawlikowski, yeniden bol ödüllü bir filmle karşımızda. 2. Dünya Savaşı sonrasının yıkık dökük Polonyası’nda, ülkenin folklorunu yeniden canlandırması için dans ve müzik topluluğunun başına sanat yönetmeni olarak atanan Wiktor, seçmeler sırasında Zula’nın yalnızca sesine değil saçtığı ışığa da aşık olur. Soğuk Savaş, bu iki müzisyen arasındaki aşkın melankolik olduğu kadar tutkulu bir portresini çiziyor. Siyah-beyaz çekilen bu minimalist filmin cazdan folk müziğine uzanan geniş müzikal yelpazesi de dikkat çekiyor.

KULE. GÜZEL BİR GÜN, 2017

25 Ekim,17.00 ; 28 Ekim, 15.00

Yönetmen: Jagoda Szelc

Oyuncular: Anna Krotoska, Malgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki

Jagoda Szelc, ilk uzun metrajlı filminde gündelik hayatın koşuşturması içinde saklanan çatışmalar ve travmalara odaklanıyor. Mula ile Kaja bir aile toplantısında uzun zaman sonra yeniden bir araya gelen iki kız kardeş. Abla Mula’nın hayatı düzenli, her zaman daha mantıklı ve sorumluluk sahibi; hasta annelerine yıllardır o bakıyor, yedi yaşındaki kızının hayatının düzeni için elinden geleni yapıyor. Aniden çıkagelen Kaja ise gizemli ve biraz da “garip” olan kardeş. Ablasının evine habersiz geldiği andan itibaren, düzgün işleyen düzen bozulmaya başlıyor ve Mula gibi diğer tüm aile fertleri de durumdan rahatsız. Kule. Güzel Bir Gün, Berlinale’nin Forum bölümünde En İyi Film ödülüne aday gösterilmişti.

PRENS VE DİBBUK, 2017

28 Ekim, 17.00

Yönetmen: Elwira Niewiera, Piotr Rosolowski

Oyuncular: Michael Babchuk, Batia Beigl, Alex Mankiewicz

Zamanının en gizemli yönetmenlerinden Michael Waszynski’nin geçmişi üzerine bir belgesel. Filmde, Moshe Waks adıyla fakir bir Yahudi demircinin oğlu olarak dünyaya gelen ancak ölümünde Prens Michael Waszynski olarak bilinen ve zamanında Sophia Loren, Orson Welles ve Claudia Cardinale gibi ünlü isimlerle çalışmış bu adamın hem özel hayatında hem de bir sanatçı olarak kim olduğu araştırılıyor. Kendisini tanıyanların hikayeleri, arşiv kayıtları ve filmin yönetmenleri tarafından yürütülen araştırmayı bir araya getiren belgesel 2017’de Venedik Klasikleri ödülüne layık görülmüştü.

SINIRLARI AŞMAK, 2017

27 Ekim, 13.00

Yönetmen: Lukasz Palkowski

Oyuncular: Jakub Gierszal, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos

Polonyalı sporcu Jerzy Górski’nin uzun yıllar süren uyuşturucu bağımlılığının ardından spora yöneldikten sonra “Ironman” olmaya kadar giden hikayesine odaklanan Sınırları Aşmak aynı zamanda 1970’ler ve 1980’lerde sosyalist Polonya’daki yaşama dair de ipuçları veriyor. Dünyada çok az bilinen bu gerçek hayat hikayesine dayanan filmin baş karakteri aynı anda hem başkahraman hem de onu baltalayan kötü adam olarak konumlandırılmış.

SESSİZ GECE, 2017

25 Ekim, 19.00

Yönetmen: Piotr Domalewski

Oyuncular: Dawid Ogrodnik, Tomasz Zietek, Agnieszka Suchora

Bir süredir Hollanda’da çalışmakta olan Adam, Polonya’nın küçük bir kasabasında hayatlarını sürdürmeye çalışan ailesini Noel arifesinde ziyarete gelir. Tüm aile fertlerinin birlikte olduğu Noel yemeğinde Adam’ın, uzunca bir aradan sonra gerçekleşen bu ziyaretinin asıl nedenini açıklamasıyla geçmişteki sırlar bir bir açığa çıkacak ve herkes gelecekle yüzleşmek zorunda kalacaktır. Yönetmen Piort Domalewski bu ilk uzun metrajlı filminde daha iyi bir hayat için mücadele veren bir ailenin dokunaklı hikayesini anlatırken, günümüz kırsal yaşamının sosyal ve ekonomik gerçekliklerini gözler önüne seriyor.

“POLONYA’DAN KISALAR”

Krakow Film Fonu katkılarıyla

DÜNYANIN EN GÜZEL HAVAİ FİŞEKLERİ, 2017

Yönetmen: Aleksandra Terpinska

Oyuncular: Justyna Wasilewska, Malwina Buss, Piotr Polak

Bir Avrupa kentinde yaşayan üç arkadaşın bir gününü konu alan filmde, askeri bir çatışma sırasında bu gençlerin vermek zorunda kaldıkları geleceklerini şekillendirecek kararları perdeye taşıyor.

AİLE BAĞLARI, 2016

Yönetmen: Zofia Kowalewska

Barbara ve Zdzisław çifti kırkbeş yıllık evliliğin ardından sekiz yıllık bir ayrılık yaşamıştır. Zdzisław bu süre boyunca başka bir kadınla birlikte olmuş olsa da artık yeniden ilk eşiyle bir araya gelmişlerdir ve hayatın gündelik sorunları ve rutinleri eskisi gibi devam eder. Bu hayat arkadaşlarının arasında tarifi güç bir bağ vardır.

İMKÂNSIZ ŞEKİLLER VE DİĞER HİKAYELER, 2016

Yönetmen: Marta Pajek

Kadın evinin içinde koştururken takılıp düşer. Kalktığında evinin garip özellikleri olduğunu fark edecektir.

YABANCI MADDE, 2016

Yönetmen: Marta Magnuska

İçsel ve dışsal dönüşüm üzerine bir deneme. İlk başta yabancılık hissi veren bir şey zaman içinde en vazgeçilmez parçamız haline gelebilir mi?

POLONEZ, 2016

Yönetmen: Agnieszka Elbanowska

Kasabanın kültür merkezinin direktörü bir yarışma düzenler. Katılımcıların hedefi vatanseverliklerini ifade eden bir performans sergilemek olacaktır. Tek şart katılımcıların yalnızca kendi özgün fikirleriyle sahne almalarıdır. Polonya’nın bağımsızlık gününde kasabanın en vatanseveri bu yarışmayla seçilecektir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.