Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu 2017 – 2018 Sezonu ödül adaylarını açıkladı. Şaylan Akmen’in başkanlığında, Ataol Behramoğlu, Cengiz Özek ve Tamer Levent’in danışmanlığında oluşturulan Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’ 2 Mayıs 2018 Grand Pera Emek Sahnesi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.  Seçici Kurulu; Ayşen İnci, Canan Göknil, Emel Göksu, Esin Macit, Eser Rüzgâr, Gülçin Üstüntaş, Güler Berkin, Hacer Torlak Akyürek, Halis Bayraktaroğlu, Müge Mertson, Onur Duru, Ragıp Ertuğrul, Şenay Gürler’den oluşmaktadır.

Birçok ödül sahibinin oyunları olduğu için yoktu. Seçici Kurul Özel ödülünü alan  Cem Uslu; “Ödüle değer görüldüğü için memnun kaldığını yalnız ödül törenin burada yapılmasa iyi olurdu” dedi.  çünkü ” Bu Emek Bizim Emek Değil” dedi.Yılın Yerli Oyun yazarı ödülünü alan Duygu Dalyanoğlu – Aysel Yıldırım ( / “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu)  Ödül almaktan memnun kaldıklarını ama Yeni Emek Sahnesi’nin ‘Mekanların Hafızası’na gönderme yaparak; keşke burada ödül töreni yapılmasaydı çünkü bu salona geldiğimizde ‘Emek Yıkılmasın dediğimiz ve geceleri kapısında eylem yapıp uyuduğumuz zamanları hatırlıyoruz. bundan dolayı çok üzgün olduklarını söylediler.

Tiyatro onur ödülünü alan Suna Keskin ise Elli beş yıldır hiç inmeden sahnedeyim  ve hiçbir zamanda sahneden inmeyeceğim dedi.

YILIN KOREOGRAFİSİ

  • Senem Oluz / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro

YILIN SAHNE MÜZİĞİ

  • Burçak Çöllü / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro

YILIN IŞIK TASARIMI

  • Yüksel Aymaz / “Kanlı Komedya / Caligula” / Baba Sahne
  • Cem Yılmazer / “Martı” / Pürtelaş

YILIN GİYSİ TASARIMI

  • Candan Seda Balaban / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro

YILIN SAHNE TASARIMI

  • Barış Dinçel / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne

YILIN UMUT VEREN ERKEK OYUNCUSU

  • Efe Erkekli / “Tamamen Doluyuz” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
  • Ozan Dolunay / “Killology” / Craft

YILIN UMUT VEREN KADIN OYUNCUSU

  • Demet Ergün / “Düdüklüde Kıymalı Bamya” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
  • Ayça Koptur / “Woyzeck” / Oyun Atölyesi
  • Ilgaz Kaya / “Dara” / V.O.L.Lnokta

YILIN YARDIMCI ROLDE ERKEK OYUNCUSU

  • Fatih Koyunoğlu / “İntiharın Genel Provası” / Tiyatroadam

YILIN YARDIMCI ROLDE KADIN OYUNCUSU

  • Ayşegül Uraz / “HE-GO” / Altıdan Sonra Tiyatro

YILIN ERKEK OYUNCUSU

  • Murat Akkoyunlu / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne

YILIN KADIN OYUNCUSU

  • Nezaket Erden / “Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit” / Seyyar Sahne

YILIN YERLİ OYUN YAZARI

  • Halil Babür / “HE-GO” / Altıdan Sonra Tiyatro
  • Duygu Dalyanoğlu – Aysel Yıldırım / “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

YILIN YÖNETMENİ

  • Yiğit Sertdemir / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro

YILIN OYUNU

  • “Martı” / Pürtelaş

SEÇİCİ KURUL ÖZEL ÖDÜLÜ

Cem Uslu/ “Dünyanın En Güzel Arabistanı” / Ekip Tiyatrosu

YILIN PRODÜKSİYONU

Romeo ve Juliet / İstanbul Devlet Tiyatrosu

ÜSTÜN AKMEN TEŞVİK ÖDÜLÜ

  • Erkan Akbulut / “Dönüşüm” / Altkat Sanat
  • Seyhan Arman / Küründen Kabare

ÜSTÜN AKMEN TİYATROYA KATKI ÖDÜLÜ

  • Şevket Çoruh
  • Kadıköy Tiyatrolar Platformu

TİYATRO KURUM ÖDÜLÜ

  • Kumbaracı50
  • Kadıköy Emek Tiyatrosu
  • İkincikat Tiyatro
  • Laçin Ceylan – Bitiyatro

EKİP OYUNU

  • Mutluyduk Belki Bugüne Kadar / Two Two Prodüksiyon
  • Gözlerin Ardında Müzikal / Tiyatro Keyfi / Kemal Başar

USTAYA SAYGI ÖDÜLÜ

Ali Poyrazoğlu

EMEK ÖDÜLÜ

Ferhan Şensoy

ONUR ÖDÜLÜ

Haldun Dormen

Suna Keskin

Tamer Levent Röportajı: Ödüller Tiyatroya İvme kazandırıyor

Üstün Akmen Tiyatro Ödül Törenini Aşağıdaki videoda izleyebilirisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here