Mart ayında seyircinin dörtte üçü yerli filmleri seçti

0

Sinema salonlarına geçen ay toplam 6 milyondan fazla biletli seyirci gelirken, seyircinin yüzde 77’sinin yerli filmleri tercih ettiği belirlendi. Interpress’in Box Office Türkiye verilerinden derlediği bilgilere göre, toplam 44 filmin gösterime girdiği Mart ayında sinemaya giden yaklaşık her iki seyirciden biri ‘Ailecek Şaşkınız’ı tercih etti. 2 Mart’ta gösterime giren Selçuk Aydemir’in yönettiği başrollerini Murat Cemcir, Ahmet Kural ve Saadet Işıl Aksoy’un paylaştığı  film Mart ayı boyunca 3 milyon 111 bin 972 biletli seyirci tarafından izlenerek geçen ay sinemaya giden seyircinin yüzde 49,6’sının ilgisini çekmeyi başardı.

Geçen ay vizyona giren 20’si Türk 24’ü yabancı toplam 44 filme giden 6 milyon 276 bin 735 seyirciden 4 milyon 837 bin 296’sı yerli, 1 milyon 439 bin 439 kişi ise yabancı film izlemeyi tercih etti. Buna göre Mart ayında sinemalarda yerli film izleme oranı yüzde 77,7 olurken yabancı film izleme oranı ise yüzde 22,93’te kaldı.

Doların yukselmesi piyasadaki pahalılığın etkisi ile seyirci kendisini diziler ve yerli film ile teselli etmeye çalıştı.

Mart ayı en çok izlenen filmler listesinin ilk üç sırasına yerli filmler yerleşti. Yiğit Özşener ve Nejat İşler’in başrolünü paylaştığı Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği ‘Kaybedenler Kulübü Yolda’ ikinci, Bora Egemen’in yönettiği başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ile Feridun Düzağaç’ın yer aldığı ‘Hadi Be Oğlum’ üçüncü sırada yer aldı.  Alicia Vikander’li ‘Tomb Raider’ ve Jennifer Lawrence’lı ‘Kızıl Serçe’ ise ilk beşteki yabancı filmler oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.