Antik Tiyatro’ya İş Makinaları Girdi

1

Trakyada yayın yapan Hudut  Gazetesi’nin haberine göre; Trakya bölgesinde tek olma özelliğine sahip Vize Antik Tiyatrosu’nda iş makinaları ile yapılan temizlik çalışmaları arkeolokları hayrete düşürdü.

Bülent Ayan’ın yaptığı habere göre  4 bin kişilik Antik Tiyatroya kepçe ile yapılan çalışmalar tepki çektiği belirtiliyor. Haberde Roma dönemine ait olan  Antik Tiyatro’nun birinci derecede Sit alanı olarak kabul edilen Arkeolojik kazı bölgesi Müzenin kontrolünde temizlenmesi gerekirken Belediyenin kepçe ile temizlemeye çalışması yanlış yöntem olarak değenlendirildi.
Kırklareli Müzesi başkanlığında Trakya Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünün katılımıyla 1995, 1996 ve 1997 yıllarında üç yıl süreyle devam eden Vize İlçesinde tiyatro kazısı sonucunda şu ana kadar bilinen tek Roma Dönemi tiyatrosu ortaya çıkarıldı. Ortalama 4 bin seyirci kapasitesine sahip oturma ve yürüme basamakları tamamen mermer olan tiyatro alanından 1995 yılı kazı çalışmaları sırasında büyük boyutta bir kadın heykeli, 1996 yılı kazı çalışmalarında ise 4 adet sahne rölyefi bulundu. Ancak çalışmalar henüz tamamlanmadı. Burada elde edilen çok değerli eserler Kırklareli Müzesi’ne götürülerek burada sergilenmeye başlandı.
Kamulaştırma sonucunda 2015 yılında antik tiyatronun üzerindeki beton binalar yıkıldı. Bu aşamada kepçe ve benzeri iş makineleri kullanılması tepki yarattı. Buradan çıkarılan taşlar belediyenin şantiye alanına götürüldükten sonra ortadan kayboldu. Bu yıl ise benzeri daha ağır şekilde ortaya çıktı. Temizlik çalışmasının müzenin kontrolünde olduğu halde belediye tarafından kepçelerle gerçekleştirilmesi şaşkınlık yarattı.
Haber Kaynağı: Hudut gazetesi

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.