NEFRET RADYOSU/INTERNATIONAL INSTITUTE OF POLITICAL MURDER

0

Konsept, Metin ve Yöneten: Milo Rau Dramaturji ve Yapım: Jens Dietrich, Milena Kipfmüller Yönetmen Yardımcısı: Mascha Euchner-Martinez Sahne ve Kostüm Tasarımı: Anton Lukas Video: Marcel BächtigerSes: Jens Baudisch Oynayanlar: (canlı) Afazali Dewaele, Sébastien Foucault, Diogène Ntarindwa, Bwanga Pilipili; (video) Estelle Marion, Nancy Nkusi

Fransızca ve Ruandaca; Türkçe üstyazılı.

HateRadio_01

Çalışmalarının tamamı Avrupa’daki prestijli festivallerde yer alan, son yılların dikkat çeken yönetmeni Milo Rau Nefret Radyosu projesiyle İstanbul’da. Bu proje, 1994’te Ruanda’da Tutsilere yönelik soykırımın kışkırtıcısı, ırkçı bir radyo kanalı olan RTLM’yi (Radio-Télévision Libre des Mille Collines) aslına sadık kalarak kurgulanmış bir arka planla tekrar yayına alıyor. Projenin can alıcı kısmını; radikal görüşlü üç Hutulu’nun katıldığı ve bir İtalyan-Belçikalı beyaz olan Georges Ruggiu’nun sunduğu bir RTLM programının yeniden canlandırılması oluşturuyor. Irkçılık nasıl yayılır? İnsanlar, insanlıktan nasıl çıkarılır? Yazar ve yönetmen Milo Rau’nun belgeler ve tanıklıklardan derleyip yeniden inşa ettiği bu telkin çılgınlığı, benzeri sorulara yanıt vererek olan biteni herkesin hissetmesi ve deneyimlemesine yardımcı oluyor. Aslına uygun olarak yapılan radyo stüdyosunun duvarları, performanslar sırasında komplike bir video yerleştirmeye dönüşüp faillerle kurbanlardan seçilmiş öyküleri yansıtıyor, seyirciyi ırkçı bir zihniyetin yol açabilecekleriyle yüzleştiriyor. Nefret Radyosu seyirciyi ırkçı düşüncenin merkezinde, birer gözlemci kılarak, bu zihniyetin yıkıcı ve önlenemez sonuçlarının birer kurbanı haline dönüştürüyor.

Yaklaşık 120’ sürer; ara yoktur.

Oyun Sonrası: Oyuncuların katılımıyla söyleşi (14 Mayıs)

Zorlu PSM Stüdyo

14 Mayıs Cumartesi 20:30
15 Mayıs Pazar 15:00
15 Mayıs Pazar 20:30
Biletler: 120 TL | Öğrenci: 40 TL

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.