20. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ ONUR ÖDÜLLERİ

0

Festivalin bu yıl üç Onur Ödülü var. İki ödül, programın açıklandığı basın toplantısında verildi. İlk Onur Ödülü, amatör tiyatro hayatına 1957 yılında Yeşil Sahne’de başlayan Metin Akpınar’a takdim edildi. Çalışmalarına 1962 yılında Milli Türk Talebe Birliği’nde devam eden Akpınar, 1964 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ adlı oyunuyla profesyonel olan sanatçı yine aynı tiyatroda ‘Hababam Sınıfı’ oyununun ardından GEN-AR Tiyatrosu kurucuları arasında yer aldı. Türkiye’nin ilk ‘Kabare Tiyatrosu’ olan ‘Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun (1967) kurucu ortağı olan sanatçı aynı zamanda yöneticilik ve oyunculuk yaptı. Akpınar halen Haliç Üniversitesi ve Okan Üniversitesi konservatuar bölümlerinde ‘Tiyatro’da Kabare Tarihi’ dersleri veriyor.

SAHIKA TEKAND FOTOGRAF MUHSIN AKGUN RADIKAL
SAHIKA TEKAND FOTOGRAF MUHSIN AKGUN RADIKAL

Festivalin ikinci Onur Ödülü, 1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı Oyunculuk Sanat Dalı’ndan mezun olan ve aynı dalda sanatta yeterlik ile doçentlik alan Şahika Tekand’a verildi. 1984’te tiyatro ve sinema oyunculuğuna başlayan ve üniversitede oyunculuk dersleri veren Tekand, 1988’de, Esat Tekand’la birlikte ‘Studio’ adı altında oyunculuk stüdyosunu kurdu. İnsanı, canlı ve şimdiki zamanda olanı merkeze alarak çağın tiyatrosunun ne olması gerektiğini araştırarak  ‘Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi’ adı altında kendi yöntemini geliştirdi ve bu yöntemle eserler verdi. Tekand, bugüne dek kendi yazdığı yedi oyun da dahil olmak üzere tiyatro oyunları ve pek çok performans yönetti. Halen sanatsal faaliyetini Studio Oyuncuları’nda sürdüren Tekand, oyunculuk stüdyosunda oyuncu ve yönetmenler yetiştirmenin yanı sıra çeşitli üniversitelerde dersler veriyor.

Berliner Ensemble’a verilecek olan Onur Ödülü ise Mayıs ayında sahneleyeceği ‘Üç Kuruşluk Opera’nın temsili öncesi sunulacak. 1949’da önemli tiyatro adamı Bertolt Brecht tarafından kurulan ve bugün çağdaş Alman tiyatrosunun tartışmasız en güçlü temsilcisi olan Berliner Ensemble topluluğunun repertuvarında Brecht’in yapıtlarının yanı sıra Shakespeare, Schiller ve Büchner gibi tiyatro tarihinin önde gelen yazarlarının eserleri de yer alıyor. Dünyanın en önemli tiyatro topluluklarından Berliner Ensemble ile çalışan dünya çapındaki yönetmenler arasında Heiner Müller, Peter Stein, Luc Bondy, Claus Peymann ve Robert Wilson gibi isimler bulunuyor. Topluluğa ödülü, Mayıs ayında takdim edilecek.

www.dirensanat.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.