SEMAVER KUMPANYA PERDELERİNİ EKİM’DE AÇIYOR

0

2002 yılında Işıl Kasapoğlu tarafından kurulan Semaver Kumpanya, 13.sezonunun perdelerini açmaya hazırlanırken, hem Ocak ayında prömiyerini gerçekleştireceği yeni oyununun provalarını sürdürüyor, hem de geçtiğimiz yıl sahnelediği “Veriler”, “Bir İnfazın Portresi” ve “Metot” adlı oyunlarını İstanbul’un çeşitli sahnelerinde seyirciyle buluşturmaya devam ediyor.

 SEMAVER KUMPANYA’NIN YENİ OYUNU: “KUŞLAR”

Aristofanes’in klasik eseri “Kuşlar” Semaver Kumpanya tadında, modern bir uyarlama ve sahnelemeyle, kalabalık bir kadroyla, Ocak ayında seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Yavuz Pekman tarafından uyarlanan, Volkan Sarıöz’ün yönettiği oyununun müziklerini Okan Kaya, koreografisini Ebru Cansız, dekor ve kostümlerini ise Tomris Kuzu tasarlıyor.

Aristofanes’in en bilinen oyunu ve dünya klasiklerinin en önemli eserlerinden biri olan olan “Kuşlar”, yazıldığı günden bu yana 2500 yıl geçmesine rağmen hem geçmişe hem de günümüze ışık tutmaya devam ediyor. Oyun, Atina devletinde yaşayan iki arkadaşın savaşlardan, adaletsizliklerden ve yönetimin keyfi tutumlarından bezerek kendilerine yeni bir yurt aramalarıyla başlar. Ancak, bir ütopyanın peşine düşen iki arkadaş, hayalini kurdukları yeni düzende, kendi kaçtıkları tuzaklara düşmekten kurtulamazlar.

Semaver Kumpanya’nın yeni “Kuşlar” yorumu, komedyanın özünde bulunan taşlama, doğaçlama, satirik tavır, müzik ve dans kullanımı gibi unsurları, bize ait geleneksel komedi türlerindeki karşılıklarıyla yeniden ele alıyor.

 

EKİM AYINDA “VERİLER” SAHNE PULCHERIE’DE

Geçtiğimiz Nisan ayında yazarın katılımıyla galası yapılan  “Veriler”, Ekim ayında Semaver Kumpanya tarafındanTaksim, Sahne Pulchérie’de sahnelenecek.

Bir İsrailli ve bir Filistinli polis memurunun, bir cinayeti çözmek için bir araya gelişini anlatan oyun, daha önce faili meçhul kalarak kapanmış olan bir cinayet dosyasının, Amerika ve İsrail arasında yaşanan diplomatik ilişkiler sonucunda, iki memurun karşısına tekrar çıkışını konu alıyor. Kanadalı yazar Arthur Milner’ın 1997 yılında ülkesinde, 2012’de ise ABD’de yayınlanan oyunu “Veriler”(Facts), 2012 yılında Arapça’ya çevrilerek West Bank ve İsrail’de oynanmış. 2013 yılında ise Finborough Theatre tarafından Londra’da sahnelenmiş.

Veriler14_foto_Banu_Kaplancali

Philip Arditti’nin Türkçe’ye çevirdiği bu üç kişilik oyun, iki düşman ülkenin polis memurunun bir cinayetin yanı sıra, savaşı, barışı, düşmanlığı, dinleri ve önyargıları sorgulamasını anlatıyor.  “Veriler”de Yossi ve Halit sadece faili meçhul bir cinayeti değil, gerek politik, gerekse bireysel açıdan, fanatizmin yarattığı öldürücü etkileri de aydınlatmaya çalışıyorlar.

Serkan Keskin ve Volkan Sarıöz’ün yönettiği, Hakan Atalay, Mustafa Kırantepe ve Serkan Tınmaz’ın oynadığı “VERİLER” de 16 yaş sınırlaması var. Oyunun süresi 90 dakika.

 

“VERİLER”

17 Ekim Cuma saat 20:30’da

18 Ekim Cumartesi saat 20:30

Oyun, TAKSİM SAHNE PULCHERIE’de fransızca üstyazıyla sahnelenecektir.

SEYYAR SAHNE EKİM AYINDA “TEHLİKELİ OYUNLAR” İLE ÇEVRE TİYATROSUNDA

Oğuz Atay’ın, “Tutunamayanlar”ı bitirdikten kısa bir süre sonra yazdığı “Tehlikeli Oyunlar” romanı, Seyyar Sahne tarafından sekiz aylık yoğun bir çalışma sürecinin ardından ilk kez 2009 Mayıs’ında seyirci karşısına çıkarılmıştı. O tarihten beri seyircisinin gösterdiği ilgi dolayısıyla düzenli olarak oynayan oyun, bu sezon yeniden Çevre Tiyatrosunda.  Celal Mordeniz‘in tasarlayıp yönettiği, Oğuz Arıcı‘nın reji danışmanı olduğu oyunda, Erdem Şenocak tek kişilik bir performans sergiliyor.

“TEHLİKELİ OYUNLAR”

11 Ekim Cumartesi saat 20:30’da

Çevre Tiyatrosunda

SEMAVER KUMPANYA BİLET FİYATLARI:

İndirimli 30TL, Tam: 40TL

Sahne Pulchérie için aynı fiyatlar geçerlidir.

SEYYAR SAHNE BİLET FİYATLARI:

“Tehlikeli Oyunlar” indirimli 25TL, Tam 35TL

 

SEMAVER KUMPANYA İLETİŞİM BİLGİLERİ:

www.semaverkumpanya.com

Tel: 0212-585 59 35

info@semaverkumpanya.com

Adres: Kuvayi Milliye Cad, Çevre Sok, Çevre Tiyatrosu, Kocamustafapaşa

SAHNE PULCHERIE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Tel: 0212 244 25 36 / 292 00 01

Adres : Sainte Pulchérie Lisesi – Çukurluçeşme Sok. No: 7 Parmakkapı, Beyoğlu

www.dirensanat.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.