TURGUT ÖZAKMAN’A SAYGI GECESİ

0

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen Ustalara Saygı Geceleri’nin ilki kısa bir süre önce yitirdiğimiz Turgut Özakman’a ayrıldı. Cumhuriyet Bayramı öncesi 28 Ekim’de ‘O Çılgın Türk’e ayrılan gece Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde saat 20:00’de başlayacak. Geceye katılım ücretsiz.

Faruk Şüyün tarafından hazırlanan  ‘Ustalara Saygı’ toplantısında Özakman’ın yaşamı fotoğraflar eşliğinde anlatılırken, radyo kayıtlarından konuşmaları da dinletilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu sezon sahnelediği ‘Ocak’ oyunundan bir bölüm sunulacak.

Turgut Özakman
Turgut Özakman

‘Sarıpınar 1914’, ‘Fehim Paşa Konağı’, ‘Resimli Osmanlı Tarihi’, ‘Bir Şehnaz Oyun’, ‘Duvarların Ötesi’ gibi klasikleşmiş oyunlarının yanı sıra kuramsal yazılarıyla, arasında Cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı ‘Şu Çılgın Türkler’in de bulunduğu kitaplarıyla, yüzlerce öğrencisiyle, Devlet Tiyatroları ve TRT’deki yöneticiliğindeki çalışmalarıyla ülkemiz kültür ve sanatına büyük katkıda bulunan Özakman’ı arkadaşları, dostları, ailesi değişik yönleriyle anlatacak gece boyunca.

Özakman ailesinin katılımıyla gerçekleştirilecek, Elçin Temel’in sunuculuğunu üstleneceği gecede Atilla Sav (görüntüyle), Ayhan Çilingiroğlu, Biray Üstüner, Betül Mardin (görüntüyle), Engin Balım, Ergun Evren, Gencay Gürün, Hakan Altıner, Halit Kıvanç, Hilmi Zafer Şahin, Hüsamettin Cindoruk, Müjdat Gezen (telefonla), Özcan Atamert, Serkan Balbal, Sevda Şener (görüntüyle), Sibel Sipahioğlu, Ümit Kocasakal, Yekta Güngör Özden, Yıldırım Fikret Urağ ve Zihni Göktay ustayla ilgili duygu ve düşünceleri, anılarını seyircilerle paylaşacak.

Dokuzuncu sezonuna Turgut Özakman gecesiyle başlayacak olan “Ustalara Saygı” toplantıları ülkemizin edebiyat, sanat, bilim, kültür ve sporunu yaratan ve bugüne taşıyan duayenlere, toplum adına teşekkür etme amacıyla yapılıyor. Türkiye’de bugüne kadar yapılan en uzun soluklu saygı etkinliği olan toplantılar 125’i aşkın dev isim için gerçekleştirildi. Etkinliklerde her alanda mesleğinin zirvesinde bin 300’ün üzerinde konuk sahneye çıktı. Etkinliklere 40 bine yakın seyirci katıldı.

www.dogansanat.com

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.